| raduradurr a întrebat:

Trec printr-o despartire si as dori sa stiu daca a fost cineva in situatia asta. Acum ceva timp, respectiv 6-7 luni am format o relatie cu o tipa. Tin sa precizez ca ea mi-a spus ca era indragostita de mine de pe vremea cand avea o relatie cu fostul ei. In relatia anterioara nu ii mergea bine deoarece el o batea, nu mergea la munca, o injura, isi aruncau reprosuri, lucra doar ea in casa, etc. Sa despartit de el, ne-am vazut ceva timp si ne-am combinat. La o saptamana ea s-a mutat la mine. Dupa ceva timp incepusem sa pun suflet, ne vorbeam frumos, ne respectam, ea imi spunea sa nu o las pentru alta, ca ea deja ma iubeste, ca eu sunt tot etc. Ca eu sunt un exemplu fata de fostul ei si tot asa. De ceva timp, mai exact o luna, o vedeam tot mai trista, tot mai debusolata, nu mai vorbea asa cu mine, era din ce in ce mai rece. Am incercat sa vb cu ea sa vad ce se intampla dar tot la certuri, intepaturi ajungeam. Pana acum o saptamana cand am vazut ca ea isi facuse alt cont de Facebook, si vorbea cu fostul. Am incercat sa remediez situatia sa incerc sa aflu ce se intampla. Intr-un final, acum cateva zile, mi-a marturisit ca ea inca are sentimente pentru fostul, care tin sa precizez ca a jurat ca nu mai merge la el pentru ca o batea, o scuipa, nu lucra, etc. Tin sa spun ca eu in lunile astea m-am purtat cu ea cat am putut eu de bine, cum nu m-am comportat cu nicio femeie pana acum, nu am jignit-o odata, sau sa ii reprosez ceva, tot timpul vorbeam frumos cu ea, ii cumparam flori, ii aratam ca o iubesc, era si este tot pentru mine. Pana acum 4 zile cand s-a hotarat sa se intoarca la fostul ei. Nu stiu ce s-a putu intampla, sau ce vrajeala a putut sa ii dea. Imi puteti spune si mie ce sa fac, ca sincer tot mai greu imi e fara ea, au trecut 4 zile de parca o trecut 2 ani. Mi-a spus sa nu o caut ca daca e de ceva ma cauta ea. (pentru ca eu cu fostul ei m-am certat din pricina ca cica el a stat cu ea si ca eu i-am luat femeia, si tot felul de motive.) In relatia asta eu nu cred ca am gresit cu nimic, sincer sa fiu, ea a ales sa punem punct... Imi e tot mi greu fara ea, stiind ca e cu fostul ei in pat... Dar intrebarea mea este, oare se v-a intoarce inapoi la mine? Sunt dispus sa trec peste toate chestiile astea pentru ca o iubesc, si sper sa nu gresesc. Spuneti si voi cum sa fac si daca credeti ca ar exista posibilitatea sa se intoarca inapoi la mine. Gresesc ca vreau sa ma impac cu ea? A trecut cineva prin asa ceva? Multumesc si imi cer scuze pentru gramatica dar sunt foarte stresat si nu imi sta capul la asta in momentul asta.

9 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu ar mai trebui sa o primesti inapoi daca a plecat.
E nasol daca dupa tot comportamentu aluia ea il accepta si il mai vrea sau poate a mintit si nu e ala chiar asa.Tot ce trebuie sa faci e sa o uiti iar ea daca s-a intors oarecum merita unul pe altul.Nu stiu exct daca tu ai gresit cu ceva ca nu am fost acolo dar nici sa fi a 5 roata nu e demn.Laso sa isi asume ce a facut si sa se dea singura cu capul de prag.Ei stiu ce au de impartit iar tu se pare ca nu faci si nu ai facut parte din lumea lor decat ca sa o consolezi pe ea

| raduradurr explică (pentru Freya1):

Sincer incerc sa o uit si nu pot. El e chiar asa cum spunea ea pentru ca eu inainte sa o cunosc pe ea l-am cunoscut pe el. Nu imi pot da seama de ce s-a intors la el, ca ultima oara a luat bataie rau de tot, si de atunci a jurat ca nu mai are nicio treaba cu el. Tind sa cred ca in tot timpul asta eu am fost doar o consolare pentru ea, si sper ca ea sa isi dea seama de greseala ei acum cat timp inca pot sa o iert si sa incerc sa aduc relatia inapoi cum era. Multumesc de raspuns

| Freya1 a răspuns (pentru raduradurr):

Nu stiu daca mai merita dar tu stii cei mai bine pentru tine. Poate se va intoarce dar posibil sa plece iar sau sa iti faca si tie asa.Nu stiu poate s-a intors de frica, sau poate acolo avea oarecum mai multa stabilitate chiar daca o batea sau nu stiu sa obisnuit asa.Eu nu incerc sa ii gasesc scuze deoarece din perspectiva mea nu are scuza.Si eu am plecat de la un om cu care am stat 8 ani si cu care nu am avut cea mai buna viata dar nici sa ma bata sau chinuie si pot sa ma intorc orcand deoarece mai vorbim din cand in cand si stiu ca usa mie deschisa dar nu mai vreau ca nu as face decat sa ma mint singura o data plecata e clar ca nu va mai merge si mai este si principiu o data ce am plecat nu tare ma mai intorc si de stiu ca mor

| LoveSleep a răspuns:

Și se face atât de mult tam-tam pe chestia cu violența domestică. Toate se plâng că femeile trebuie protejate! Aoleu, săracele!
Dude, țara asta e plină de proști. Realizezi că în cazul ei sunt o grămadă de femei și la fel ca și ea, sunt sigur că 6 din 10 se întorc înapoi la el. În loc să facem niște cursuri prin care să le ajutăm să își dezvolte creierul ăla minuscul, noi facem marșuri pentru nu știu ce.
Pe lângă faptul că nu prea gândesc, mai acceptă să fie și întreținute. Sunt sigur că o femeie care are niște creier și o carieră nu ar ajunge să fie bătută de soțul ei. 1, pentru că l-ar părăsi imediat după prima palmă, și 2, pentru că tipul ar respecta-o atât de mult încât să știe că dacă o lovește, o pierde. Dar când ai 18 ani și te căsătorești cu unul care are 27 și renunți la toate studiile pentru că el vrea să stai acasă să-i speli chiloții, te poți aștepta să mai iei niște bătaie.

Legat de problema ta, nu prea e nimic de zis. Adică sunt multe, dar ar fi o pierdere de timp. Nu știu de ce ai vrea s-o ai înapoi. În general, o femeie care se trezește că mai are sentimente pentru fostul e foarte demnă de milă, să nu mai vorbim că fostul o bătea și nu făcea nimic toată ziua. Faptul că o vrei înapoi te face și pe tine demn de milă. Caută-ți **** pe undeva și ia-o e la capăt cu altă tipă. Și nu mai fii așa cățeluș.

| raduradurr explică (pentru LoveSleep):

Sa stii ca dupa ce am citit tot ce ai scris tu, am zambit dupa 3 zile. Mersi fain, chiar mi-ai dat un avant. Asa am sa si fac, o sa imi vad de viata mea, si o sa incerc sa nu mai dau tot ce am pentru o asa zisa fata pentru ca aparentele inseala si cand esti bun esti luat de fraier. Mersi fain si multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai vrea sa fii impreuna cu o idioata care alege sa fie batuta si jignita? Si daca s-ar intoarce la tine, tot n-ar trebui sa o primesti. Putina demnitate(daca nu stii ce e, cauta in dictionar)

Răspuns utilizator avertizat
| Dan193 a răspuns:

Lupul isi schimba blana dar naravul ba. Acum fostul-so se comporta cat de cat normal cu ea, dar in maxim 2 saptamani cred ca se va intoarce la obiceiurile lui jegoase. Ea repede isi va da seama ca a gresit din nou punandu-si increderea in el si va incerca sa se impace cu tine si sa ti se jeluie tie, ca tu esti cel mai bun si ca ea a fost slaba de fire sa se intoarca la fostul ei.
Cat de greu nu-ti va fi eu te sfatuiesc s-o lasi pentru un asa comportament, pentru ca la fel ca si fostul-so cum nu-si va schimba naravul, la fel si ea va umbla cu uitatul si daca vreun candidat mai bun va aparea, din nou vei ramane singur si trist si ea iti va spune "asteapta".
Din ce-ai povestit se pare ca ea nu-i loiala deloc si nu face sa-ti ranesti inima pentru o asa persoana, care te tine pe planul 2.

| raduradurr explică (pentru Dan193):

La asta m-am gandit si eu. Pentru ca ii cunosc pe aman2, si el asa a fost tot timpul, are 28 de ani si inca nu are un buletin, sincer... Multumesc frumos pentru raspuns, o sa tin cont de el!