| SamsungElectronics a întrebat:

Bună ziua tuturor

Am o mica problema

Am trecut astăzi prin parc și era sora a lui o fată cu care eu vorbesc, eu ma înțeleg foarte bine cu acea fata, și eu am vrut sa o salut pe sora ei și ea a zis către mine holbate, holbate ca vorbim noi.

Nu înțeleg ce i-am făcut eu la acea persoana?

Dacă eu de exemplu as fi împreună cu fata aia sau dacă as sta cu acea fata, ma gândesc că relația dintre mine și sora ei ar fi foarte urâtă, ma tem să nu-i spună la fata asta cu care vorbesc acum sa mai stea cu mine sau sa umble cu mine.

Oare este un semn de la Dumnezeu ca eu sa nu mai vorbesc cu acea fata sau sa mai ies cu ea, neam întâlnit doar o data și mam gândit să mai ies cu ea pe la ora 5, la un suc la o cafea ceva.

Daca este un semn de la Dumnezeu chiar m-as bucura mult, pentru ca acea fata a zis către mine holbate, holbate ca vorbim noi, și după cum am vazut-o eu era dura.

Ce ma sfătuiți?

Mulțumesc

19 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Ce naiba mai înseamnă și "holbate"? laughing
Există cuvântul ăsta în lb. română?

| AdioTPU a răspuns (pentru Hammurabi):

O fi în țigănească. straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Păi sincer corect, corect nu e scris happy dar vine de la verbul "a se holba" eu una așa am înțeles din întrebarea lui.
Corect ar fi sunat "holbează-te/holbezi" din câte știu eu. happy

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică i-ar fi zis greșit în loc de holbează-te, holbă-te?
Asta a vrut să zică? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Posibil laughing) eu de unde să știu ce o vrut fata să-i zică, nu sunt ghicitoare. Dar mergem pe ideea că aia ar fi vrut să-i zică. laughing)
Dar să ne zică băiatul ce a vrut de fapt să-i zică. El e singurul care știe. happy

| SamsungElectronics explică (pentru Hammurabi):

La noi în Maramureș asa se zice la ce te uiți asa, ce te holbi așa.

| SamsungElectronics explică (pentru AdioTPU):

Nu este în țigănească viata mea.

| Hammurabi a răspuns (pentru SamsungElectronics):

Regionalism. Am priceput. laughing

| SamsungElectronics explică (pentru Hammurabi):

Mersi de înțelegere laughing

| SamsungElectronics explică (pentru Hammurabi):

Apropo ce ma sfătuiești din acest text?

| Hammurabi a răspuns (pentru SamsungElectronics):

E clar că sora ei nu te place.
Dar nici nu trebuie. Dacă te înțelegi bine cu fata și îți place, n-o mai băga în seamă pe sora ei.

| SamsungElectronics explică (pentru Hammurabi):

Dar fata asta cu care vorbesc eu acum, nu am mai vorbit de vineri seara de pe la ora 6, și nici ea nu mia mai scris, ori și cum dacă ma plăcea, îmi cerea numărul meu de telefon și ma suna sa vorbim și ma chema în oraș, ieri am văzuto prin parc, plimba cățelul, posibil că sora iei i-a spus de mine.

Ce ma sfătuiești?

| Hammurabi a răspuns (pentru SamsungElectronics):

Înseamnă că nu e interesată. Altfel ar fi fost calare pe tine, iar numărul de telefon ți-l cerea primul.
Las-o și reorientează-te că-ți pierzi timpul aiurea cu ea.

| SamsungElectronics explică (pentru Hammurabi):

Și înainte de weekend îmi dedea mesaj și ea, îmi zicea buna dimineața.

Poate și din cauza surori sale mănânceao betesigu laughing

Dar poate nu este interesata de mine.

| LordCristobal a răspuns:

Lasa fata aia in pace si gaseste-ti alta fata mai smechera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, de cât de serioasă este relația ta sau cât de serioasă doriți voi doi să o faceți.
Dacă sunteți abia la început, nu e nimic, adică ce rele poate face sora ei, încât să vă strice relația sau vibe-ul?
Dar dacă se ajunge serioasă relația, eu zic să nu oprești nimic din cauza soră-si, însă ai grijă că da, aici poate fi un semn, să stai departe de sora ei. Adică dacă ea nu te agreează totuși și tu cu soră-sa aveți ceva serios, poate atunci să-ți strice relația sau să o facă pe ea să se îndepărteze de tine. Deci măcar tu stai departe de soră-sa prietenei tale, pentru a nu-i da apă la moară. Însă nici pe ea nu o poți obliga să nu-și mai vadă sora sau să o vadă așa cum o vezi tu. E sora ei și nu ai cum să-i interzici nimic legat de asta, dar măcar te poți proteja tu și să nu o bagi prea mult în seamă.

| SamsungElectronics explică (pentru anonim_4396):

Acum nu mai vorbesc cu avea fata, astăzi am văzuto prin oraș, nu am mai vorbit de vineri seară, nici nu mia mai dat mesaj, și ea mi-a spus ca sora ei nu are nici o treaba cu mine, ce sa fac? și fata aia cu care am vorbit nu mia mai scris, și eu mă tem să îi mai scriu pe treaba asta, pentru ca sora ei este dura, și nu vreau ceruri și scandal.

Poți sa îmi dai ceva sfaturi?

Sa o las pe acea fata sau sa aștept fata potrivita?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SamsungElectronics):

Păi eu te-aș sfătui să o lași doar dacă tu simți asta, adică dacă tu simți că nu te atrage așa mult, dar dacă ție îți place, tot sfatul meu ar fi să nu o lași să-ți scape din cauza unei surori care e cam dusă. Cred că uneori asta este cauza multora de nu mai luptă, deoarece apare un obstacol în peisaj și ei renunță. Ideea este că dacă nu era soră-sa, era o mamă, era o vecină, poate chiar o amică/un amic de-al tău care ți-ar fi spus că nu o plac ei pe ea și mereu ceva se ivea ca să nu fiți împreună.
Sfatul meu sincer, deci ar fi să faci ce simți tu și ce-ți dictează inima, doar ea.
Cât de fata potrivită, acum nu ai oricum cum să afli că există până nu o și cunoști. Adică dacă ție chiar îți place de fata asta, ieși cu ea și vei afla pe parcurs dacă e ea fata potrivită sau nu. Dacă nu vrei să grăbești lucrurile și eu una asta aș mai oferi ca sfat iar, poți fi doar prieten cu ea. Dar clar unul care o caută, că dacă te consideri prieten cu ea, doar că o privești prin oraș sau pe fereastră, iar nu e cine știe ce prietenie și prietenia necesită timp, atenție și dedicare.
Succes, orice decizi! happy

| 199onur7 a răspuns:

Ce sem ma frate ce se intmpla cu ăștia frate ce semn ma frate ce ai -_-