| pufosicaa a întrebat:

Bunicul meu a murit acum 3-4 ani, si inca nu mi-am revenit, aveti idee cum sa trec peste aceasta pierdere? In fiecare saptamana visez toata inmormantarea lui.

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Este efectul neacceptarii unei realitati. In momentul in care te impaci cu ideea ca el nu mai este, ca este un lucru normal in viata, atunci - nu spune nimeni ca vei putea trece peste asta, ca vei uita coplet sau alte minuni dar Hai sa-ti dau un exemplu - Ai pe tine o bluza care nu-ti place, asta te framanta si nu poti sa citesti o scrisoare. In momentul in care constientizezi ca oricum bluza nu o poti schimba si asta e situatia atunci impacata cu situatia vei putea rezolva lucrurile mai importante si cele care sunt posibile. Nu poti suferi la nesfarsit pentru ceva ce nu poti schimba decat daca vrei sa te distrugi. Moartea in realitate nu exista, este doar o trecere in alta dimensiune unde avem alte misiuni de facut. https://www.youtube.com/watch?v=-NZpt4AU-bU&t=767s

2 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Te înțeleg f bine. Bunicul meu a murit anul trecut în ziua de Crăciun și tot îmi este greu sa trec peste.
Ideea este că trebuie să mergi mai departe. Se spune că morții trebuie lăsați să se odihnească, dar cu cât te gândești mai mult la ei cu atât ii tulburi (așa zice religia). Incearca să eviți orice gând legat de bunicul tău și să îți impui sa îl lași în memoria ta ca o persoana draga si atâ, nu te mai chinui cu altceva. Găsește ți ceva care să îți ocupe mintea. Deja a trecut destul de mult timp.

| FaraNumePls a răspuns:

Trebuie să te gândești doar la viitor și prezent. Gândește-te că așa a fost sa fie și nu e vina ta.

Întrebări recente