| Criiss16 a întrebat:

Ca veni vorba de limba franceza.Anul asta incep cu franceza. E grea? Am de invatat franceza, engleza si in plus trebuie sa vorbesc spaniola.Deci.e grea franceza?

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Depinde cat talent ai la limbi straine. Eu o predau si stiu ca are o gramatica foarte grea. Chiar mai grea decat gramatica romana. Dar, avantajul este ca, fiind tot o limba de origine latina, seamana bine cu romana.

| Floreenofficial a răspuns:

Nu iti face griji! Cu putina munca ai sa observi ca nu e chiar asa de grea. Dar trebuie sa inveti lectie cu lectie ...ca sa nu se adune goluri.In concluzie, nu ai de ce sa iti faci griji!winking

| fluturas a răspuns:

Poi am facut un an de franceza si nu stiu nimic in francais laughing depinde si de prof laughing si de cat talent ai la limbi straine, eu studiez mai mult engleza si mi se pare destul de usoara limba si chiar imi place da franceza nu pre :p mie mi se pare destul de grea kisswinking

| emima a răspuns:

Nu nu e gre ca sa poti citi trebuie sa styy niste regeli de pronuntye

| Marii a răspuns:

Eu am inteles-o foarte repede. Gramatica mi s-a parut la inceput un pic cam dificila, dar am reusit sa o pricep pana la urma.
O sa ti se para usoara daca esti atenta.

| Andreea_8014 a răspuns:

Nu.este foarte usoara.eu o ador.
Trebuie sa inveti mult.ca sa intelegi. dar daca repeti lectia de doua ori.ai inteles.
E foarte frumoasa.

:*Deyutza

| Swabia a răspuns:

Ai putea sa iei ore daca nu te descurci, poate te ajuta ardnaxur1961!hee hee
Tin minte ca in generala de la inceputul clasei a 7-a am schimbat scoala si am inceput sa fac franceza. [eu pe 5-6 am facut germana!]
Profa de "frantuza" m`a bagat direct in treba, nu i`a pasat ca habar nu aveam de`a face cu materia ei, mi-a fost greu la inceput, da` cu timpul m`am descurcat!
Succes!

| andreig a răspuns:

E foarte grea, mai ales daca ai un prof ca al meu, care te dispera cu gramatica si mai ales daca faci 5 ore pe saptamana laughing) Acum depinde de fiecare profil, pe mate-info se fac mai putine decat pe filologie. Oricum e frumoasa, am 10 media! Iti trebuie putina ambitie, atata tot.

| kUuKii a răspuns:

Pai mie mi se pare greahee hee recunosc eu nici nu prea invat dar daca inveti o sa fie usoara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...eu zic ca da pentru tine e foarte grea si eu sunt a 5 si nu imi place franceza ca e grea.

| theboneyangel a răspuns:

Nu e grea deloctongue