| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

Cam cati introverti si extroverti exista in Romania? Si inca ceva, introvertirea este o personalitate rara?

Răspuns Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

Extravertul si introvertul sunt doua tipuri temperamentale descrise de Jung.
Cei care sunt la mijloc poarta denumirea de ambiverti.
In psihologie exista modelul cuboid al personalitatii care cuprinde 4 tipuri de profile: alpha, beta, gamma si delta. Spui ca esti foarte introvert, inseamna ca esti mai mult delta decat beta (acestea doua sunt pentru introversie). Celelalte doua sunt pentru extraversie. Cauta pe net si iti vei da singur seama unde te incadrezi mai bine. Nu cred ca se gasesc niste statistici cu cati sunt introverti, dar erau niste studii pe baza acelui model (ex: cati manageri sunt alpha, beta,...).
Observi la scoala cine e mai petrecaret si cine e mai retras. Introvertul e foarte deschis catre comunicare daca e alaturi de persoanele cu care se simte bine. Probabil tu nu ai cunoscut astfel de persoane. Daca ai verisori, iesi cu ei. Sunt introverta si am multe prietene ca mine. Stim sa ne distram foarte bine. Si nu, nu e ceva rar sa vezi introverti.
Ce sa faci sa scapi de singuratate? Solutia ar fi sa te bagi intr-un voluntariat, dar nu neaparat sa cunosti oameni, ci pentru a te dezvolta pe tine, sa te inveti cu responsabilitatile. Sa mergi la workshopuri bazate pe stima de sine, comunicare, interactiunea cu ceilalti etc. Sa pleci intr-o tabara care te-ar interesa. Poti trai singur foarte bine, dar de oameni tot te lovesti: scoala, serviciu, afară. In locul tau as adopta un catel si l-as plimba prin parc. Daca nu te lasa ai tai, poti sa iti cumperi o pereche de perusi.
Poate cu timpul o sa gasesti singur rezolvarea problemelor tale.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe TPU sunt toti introverti,sensibili,plangaciosi,hipersensibili, cei care intreaba ce user urasti de pe TPU,incredibil, cata prostie ma, sa urasti un necunoscut, anonim, dar aceste pers chiar exista din pacate, iar in afara TPU sunt toti extroverti

| TristanTzara a răspuns (pentru RAY):

Știu, ce nemernic sunt, cum să pot urî copiii care-mi cer să le fac tema? Rușine mie! laughing

| RAY a răspuns (pentru TristanTzara):

Raule, ce lau esti

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Crede-ma e ceva divin sa fi cate un pic din amandoua.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

O introvertă aici
restul unde sunteți?
nu știu câți suntem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai belii ochii pe internet si rezona cu niste prostii care scriu pe acolo.

| TristanTzara a răspuns:

Asta cu introvetrt-extrovert nu sună prea științific, chiar și Carl Gustav Jung, cel ce a creat conceptul nu credea în puterea lui de explicație. Gândeștete că e ca un spectrum, majoritatea nu sunt fix introverti, nici fix extroverti, sunt mai la mijloc. Si depinde, azi sunt introvert, maine extrovert. Pana la urma nici nu exista teste care sa aiba rezultate rezistente in timp legat de introvert-extrovert.

Dar...

Dar Vegeta e sigur introvert, nu stiu cum s-a cuplat cu o extroverta ca Bulma. Scuze, dar când îți văd numele de utilizator, numa' d-astea-mi vin laughing

Răspuns utilizator avertizat
| TristanTzara a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Esti, poate mao ganditor asa, gasesteti oameni cu care sa vorbesti. Depinde si cati ani ai, zici ca cei din jur te forteaza in pozitia asta, o sa ghicesc ca esti in scoala generala, ca vad ca varsta medie pe aici e 14 ani laughing. Dacă e așa, nu-ți fă griji, o să treacă, o să te integrezi și o să te deschizi în timpul liceului. Eu așa am pățit happy

Răspuns utilizator avertizat
| TristanTzara a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Sfatul cu găsitul oamenilor cu care ai ceva în comun rămâne în picioare. Sau poate așa ți-e felul, nu știu...

Un sfat bun în general e "nu fă ceva ce nu te face fericit". Dacă ești fericit introvertit, nu te schimba, dacă te deranjează încearcă să te schimbi într-un fel în care să nu te chinui să fi cine nu ești.