| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cand avem bani multi(unii dintre noi) si ignoram sa ajutam un cersetor care are nevoie de cativa bani nu simtim oare in adancul inimilor noastre ca suntem niste zgarciti?(Sa nu luati cuvintele mele ca pe niste predici) Totusi, cand ignoram sa ajutam un cersetor care are nevoie de niste bani, de ce ne gandim de multe ori ca acea persoana e o profitoare si o smechera si nu merita ajutata si ne gandim ca nici ceilalti n-au ajutat-o, deci nici noi n-o ajutam? Am fost invatati sa repingem cersetorii(unii dintre noi), dar marea problema e ca am fost invatati sa generalizam aproape toti cersetorii si sa nu avem incredere in aproape nici unul.Nu suntem niste marionete cu acelasi stil de gandire daca actionam la fel in a face anumite lucuri? Deci nici nu ne strofocam sa gandim rational ca urmam stilul de gandire a altor oameni, asa-i? Cine sunt regizorii oare?

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Este mult mai usor sa stai si sa ceri ceva (prin mila) decat sa muncesti pentru a obtine acel ceva, probabil de asta mare parte din noi evitam cersetorii.
Da, ajuti un cersetor care se vede ca e in aceea situatie poate fara vina lui, dar cand vezi "mame" care cersesc mai mereu prin intersectii cu copilul in brate, in timp ce ar putea sa munceasca nu-ti prea vine sa fii milos.
Daca stai putin sa analizezi acei cersetori ajung sa castige mult mai mult decat un om care are un loc de munca.
Nu am stat exact sa calculez dar o persoana care castiga salariul minim pe economie castiga undeva la 6lei pe ora, iar daca stai sa observi cam cat strange un cersetor intr-o ora vei vedea ca strange mult mai mult.

Nu spun ca nu ar trebui ajutati, dar nu in felul acesta, ar trebui dusi undeva unde sa li-se ofere un loc de munca, chiar daca nu pot face mare lucru, macar sa incerce sa faca ceva, nu sa stea cu mana intinsa.
Plus ca mare parte din cersetori nu fac ceva practic cu acei bani, ajung sa sfarseasca in vicii.
Am intalnit cersetori care acum erau in strada si peste jumate de ora ii vedeam in bar la baut, sau la jocuri de noroc.
Dar am intalnit si cersetori care chiar nu au de ales, de cum am citit intrebarea mi-a venit in minte un batranel care statea si cersea in apropierea unui magazin, dar spre deosebire de ceilalti, el chiar mai facea cate ceva pe acolo, iarna il vedeam maturand aleea de zapada, si asta la peste 85 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi știi tu, cei mai multi dintre ei chiar sunt niște escroci sau sunt niște victime ale unor traficanți și decât să-i îmbogățesc, mai bine nu dau deloc. Știu ca unii chiar sunt vai steaua lor, dar mai bine le dăm ceva de mâncat sau de îmbrăcat decât sa le dam bani și dacă chiar vrei sa faci un bine, mai degrabă îl iei, îl speli, îl îmbraci și îl ajuți sa se integreze, asta e cu adevărat un ajutor. Dacă as avea multi bani, asa cum ai pus tu problema, asta as face, as lua un om de pe strada care știu ca nu are posibilități și l-aș face om, ca oricum și dacă ii dau 10 lei ce rezolv? Cat ii ajung banii aia? 1 zi sau nici atât.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Cum adică? Cum sa ma simt josnica sau luata de proasta laughing) in primul rand, când fac un bine îl fac sa fie făcut nu să primesc premii sau sa fiu ridicata în slăvi că nu mă încălzește cu nimic.

| August99 a răspuns:

Daca as dispune de mai multi bani as ajuta multa lume

| nugasescusernameliber a răspuns:

Personal am vazut copil de vreo 12 ani care de bani si-a cumparat tigari, generalizam fiindca asta este adevarul. Daca banii nu li-s luati de parinti sau cine-i trimite la cersit ajung pe porcarii. Am vazut si cersetor ce si-a cumparat din mcdonalds ditai pachetul, nu mi se pare cea mai inteleapta alegere cand se presupune ca esti sarac lipit pamantului. Si mai sunt si aia care sunt obraznici, esti bun cat dai apoi te auzi injurat.
Un om normal nu va cersi pe strada, va cauta alternative, va incerca sa face ceva pentru bani, sa ajute pe la vreun depozit, pe la vreun magazin, daca vrei cu adevarat sa lucrezi ceva nu exista sa nu gasesti pe cineva sa-i dai o mana de ajutor pentru o masa calda.
Incearca sa le dai mancare si haine, nu bani, dar risti sa patesti ca mine si sa mergi sa ti le strangi apoi din fata blocului.