| anonim_4396 a întrebat:

Când credeți că vor domină mașinile electrice?

8 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Probabil peste vreo 20 - 30 de ani. Momentan nu exista baterii suficient de bune pentru a avea o autonomie mare, nu exista nici staii pentru incarcare, pretul de productie este ridicat, va mai dura pana sa le poata inlocui pe cele actuale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil deja exista fifetite tehnologii, dar sunt tinute,, ascunse" de noi, ca sa zic asa. happy
Nu cred ca prea curand. Si nici nu sper sa apara prea curand. Si nu pentru ca as fi o inapoiata aau ceva, ba din contra, evolutia e ceva imevitabil, dar nici nu vreau sa ma gandesc cati oameni isi vor pierde locurile de munca pentru ca vor fi roboti inlocuitori. Singura meserie a oamenilor, va fi sa creeze alti roboti, iar daca nu sti mate, informatica, electricitate si alte materii logice vei fi tratat ca pe un rebut al societatii si aruncat alatuti de ceilalti ratati. Vor fi roboti peste tot, restaurante, scoli, vanazatori care sa calculeze pretul in doar cateva milisencunde, asistente medicale si poate chiar doctori etc. Totul va fi doar calcule si tehnologie. Resursels naturals vor fi mai economisite, asta daca nu se vor terima si peobabil va fi o foamete uriasta sau o criza economica, din cauza pierderii plantatiilor, a naturii, a apadurilpr, a animalelor, ca urmare a disparitiei habitatelor lor naturale si bineinteles a oamenilor care raman fara loc de munca din cauza robotilor. Ori va exploda planeta de noi, ori vom fi prea putini: murind de foame, sete, saracie etc.
Stiu ca momentan raman doar niste conspiratii, dar eu cred asta. O sa evoluam atat de mult incat o sa ne autodistrugem. Iar incalzirea globala, care nu va fi prea mult anulata de incercarile oamenilpr de reducere a poliarii si lansarii de praf de creta in atmosfera, va grabi cercetatorii sa afle cum sa colonizeze o noua planeta. Atunci va fi o apocalipsa pentru ca vor fi locuri putine. Si iti dai seama ca vor fi luati doar,, oamenii importanti" daca stii ce zic. Ori ne vom omori intre noi exact ca in filme sa reusim sa parasim planeta. Asta daca nu se va arunca o bomba nucleara uriasa si ne va anihila inainte sa colonizam alta planeta.
Da, dupa parerea mea vom deveni,, prosti de destepti" daca intelegi ce vreau sa zic rolling on the floor

| GraniniCuPiersica a răspuns:

In 2025 se termina petrolul așa au zis posibil in vitorul apropiat sa fie cum zici tu

| anonim_4396 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Dar în momentul de față sunt prea scumpe. Câți crezi că își permit să dea atâția bani pe acest gen de mașini?

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta mam întrebat și eu sunt conștient ca nu mulți au bani necesari sa cumperi mașina electrică dar cel mai probabil ma gândesc eu le vor ieftini pe unele si alea Scumpe rău vor fi la alta categorie eu cred ca așa vor face nu știu alta soluție ce au ei de gând sa facă

| anonim_4396 explică (pentru GraniniCuPiersica):

Ma gândesc și eu ca se vor ieftini. Orice tehnologie costa mult la început. Alt punct slab ar fi autonomia încă destul de mica. În rest m-aș bucura să apară că trebuie să respirăm și noi un aer mai curat. La un moment dat ar putea fi interzise subit motoarele termice că efectiv nu vom mai putea nici să ieșim din casă. Dar e și greu să le oprești că prăbușești toată economia. Gândește-te că s-ar închide 70-80% di nafaceri dacă nu ar mai circula camioanele.

| LilWatamaloon a răspuns:

Dacă vor descoperi cum să folosească energia verde cât mai productiv, mă aștept ca prin 2030-2050 să înceapă să apară roboții majordomi sau cei de ajutor/suport pentru persoane cu deficiențe de orice tip.

| mgtow a răspuns (pentru LilWatamaloon):

Cand ies robotii nu ne mai trebuie masina. Ne duc in carca