| florin_7547 a întrebat:

Cand pisica se zburleste, e un semn de agresivitate, cand cainele isi baga coada intre piciore, e in semn de supunere. Cunoasteti la oameni gesturi care sa exprime ceva?

Răspuns Câştigător
| arysa a răspuns:

Incearca o carte despre limbajul corpului, acolo sunt date toate miscarile omului si semnificatiile de la tonul vocii la tipul de mers al fiecarei persoane.Cateva lucruri pe care mi le mai amintesc sunt:
-daca o persoana sta cu mainile incrucisate- semn de nervozitate si dispret, daca sta cu coatele spre exterior=aroganta
-daca o persoana te place:ridica involuntar din sprancene atunci cand te vede, isi indreapta instinctiv genunchii si varful picioarelor spre tine, daca se uita in ochii tai, daca se joaca cu parul, etc
-daca-si sprijina obrazul cu mana=plictiseala, oboseala
-daca tine picioarele incrucisate e in defensiva, daca se cufunda in scaun se simte bine, daca sta mai pe marginea scaunului e pe picor de plecare;
-distanta dintre 2 persoiane spune mult despre relatia acestora, cu cat distanta e mai mica cu atat persoanele sunt mai apropiate;
--daca o pers sta cu mainile in solduri e pe cale sa inceapa un conflict;
-daca o persoana merge cu capul sus, pieptul bombat- eincrezatoare in sine si are nevoie de atentie daca insa merge cu capul in jos, incet-e timida, neincrezatoare
-daca te scarpini=nu esti de acord cu ce ti se spune
-daca atunci cand vorbesti cu o persoana isi intoarce capul in alta parte=nu e interesata, daca-si balangane mainile nu e semn bun, etc

5 răspunsuri:
| ViVi a răspuns:

Da rosul unghiilor... Odata ce copilul incepe sa-si roada unghiile, acest obicei devine greu de oprit.rosul unghiilor un fel de confort psihologic atunci cand este anxios, stresat, are emotii sau cand il cuprinde teama. cauza numarul 1 a rosului unghiilor stresul... din viata este cauzat de stres, este un semn de tensiune si incordare si apare mai frecvent la copiii hiperactivi si agitati, la cei mai sensibili care isi fac griji usor, la cei emotivi care gasesc in rosul unghiilor o alinare atunci cand sunt ascultati la scoala sau sunt pusi in dificultate. cunosc multi oamenii chiar maturi dar cele mai multe cazuri doar copii isi rod unghiile pentru ca au trecut o trauma [prin viatawinking

| antonius74 a răspuns:

Daca se uita direct in ochii tai (fix, fix) atunci cand iti zice ceva, inseamna ca vrea sa te convinga ca e sincer
daca se uita pe jos, e sigur ca e o minciuna ce-ti zice
daca proful zice "pe cine ascultam", cei care nu si-au invatat incep sa se fataie si sa deschida caietul
daca e extrem de tacut, desi normal e mai vorbaret, inseamna ca are o problema

| lola a răspuns:

Da, cred.
Daca se uita in stanga, sus cand zice ceva inseamna ca minte.

| mihaelanikol a răspuns:

Eu daca vb cineva cu mine si nu ma intereseaza subiectul, ma uit in alta parte sau imi fac de lucru...

| Scortisoara a răspuns:

Privirea exprima multe. :P Uite, aici gasesti cateva informatii privind acest subiect. http://www.marian-rujoiu.ro/......l-ochilor/