| anda1313 a întrebat:

Cand puteti spune ca o persoana este matura?(nu ma refer la varsta)
Ce va determina sa o catalogati ca matura?
Ce criterii? Cum ganditi? Dati-mi, va rog, niste exemple daca va vin in minte.

Răspuns Câştigător
| GiovannyGrandiossu a răspuns:

1. Seriozitatea
2. Isi castiga singur/a existenta (nu depinde de nimeni financiar, astfel isi poate rezolva si problemele care apar pe parcurs cu o mai mare usurinta)
3. Ia decizii fara a fi influentat de altcineva SAU asculta si trage concluzii
4. Vorbele si comportamentul care trebuiesc bine adaptate in functie de interlocutor sau imprejurare
Inteligenta, modul de gandire sau altele dupa parerea mea nu tin de maturitate.

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Am cunoscut si cunosc foarte multi copii cu varste cuprinse intre 5 si 14 care m-au speriat, cum gandeau, cat de serios si manierat se purtau, ce raspunsuri "citite" iti dadeau. Se vedea de departe ca cineva are grija de educatia lor, sigur cineva de-acasa. Ce parere ai cand un copil de 5 ani te intreaba, ce este personalitatea sau reprezentarea, gandeste matur sau pur si simplu il intereseaza sensul, pe intelesul lui, al cuvantului? Ma intreb sunt maturi sau prea isteti? Acestia au acasa toate mijloacele de informare pentru a se documenta in orice domeniu. Te-ai uitat vreodata la un puisor din acesta cum lucreaza pe PC? Nu este de admirat? Poti crede ca deja este matur, mai matur decat o persoana matura in ani, care are PC in casa si nu lucreaza deloc la el, spunand ca nu-i place acest lucru. Ei, abia aceste talente vor fi viitorul meu si-al tau, si eu sunt mandra de ei si ii respect.

| hamsterx a răspuns:

Pai, iti poti da seama despre felul cum e o persoana, chiar si dupa prima convorbire mai serioasa cu ea. dupa modul cum gandeste o anumita problema, chiar si vocabularul...

| funnkydj a răspuns:

Pai sa fie realista in mare parte. nu sa viseze la chestii ciudate si dramaticelaughing. matura si prin felul de a te comporta in societate, felul de a gandi. Mai observi daca o pers e matura si prin anturajul lui. de exemplu eu daca am 18 ani si umblu cu copii de 12, 13 ani direct iti dai seama, la ce ma duce capullaughing nu?!?! :*