| anonim_4396 a întrebat:

Când și cum credeți că va fi al III-lea război mondial?

33 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că nu va fi.
Al treilea război mondial, ar implica neapărat utilizarea armelor nucleare, ceea ce ar însemna distrugere reciprocă totală. Vor mai fi și sunt și acum războaie locale limitate, dar nu unul mondial.

| Bizon95 a răspuns:

Oricand...
stiu ca nu e un raspuns, insa problema e ca pana la urma va fi unul, iar cauzele ar putea fi multiple, dar cea mai semnificativa in momentul asta e:

aparitia robotilor perfect capabili sa faca munca de jos, asa ca eradicam prostimea, indezirabilii si tarile sarace de care nu mai e nevoie ca sa faca produse ieftine

| Dragosdoar a răspuns:

Ok,din informatiile pe care le avem la acest moment,nu exista invingator din acest potential razboi. Planeta va fi ingropata in explozii nucleare. Din ceea ce mai gandesc eu si nu sustin prea tare, statele unite ar putea detine arme capabile sa neutralizeze rachete si bombe nucleare si astfel ar putea exista un castigator.
in vremurile noastre si cu infromatiile pe care le avem, sincer nu cred ca declansarea acestui razboi este posibila, dar asta nu inseamna ca timpul si avansul omului in tehnologie sta pe loc, iar peste 30-40 de ani nu vom putea deja vorbi de un razboi hipertehnologizat in care rachetele nucleare sunt deja depasite.