| FreddieM a întrebat:

Cand va sosi momentul, doriti sa va donati organele? Daca da, ati informat familia despre intentia voastra?

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cred ca da. alte vieti pot fi salvate din organele mele

| darrio2007 a răspuns:

Mai intai trebuie sa stii cum mori ca sa donezi organele.

| FreddieM explică (pentru darrio2007):

Poti sa-ti dai consensul in orice moment al vietii tale. Daca nu-l dai, rudele vor decide daca mai poti servi la ceva chiar si mort.winking

| darrio2007 a răspuns (pentru FreddieM):

Asa este dar nu am de gand.

| FreddieM explică (pentru darrio2007):

De ce ai de gand?

| darrio2007 a răspuns (pentru FreddieM):

Am zis ca nu am de gand.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea intentionez sa mor cu putini km la bord, ca piesele mele sa fie folosibile.
Deci, nu am deschis subiectul in casa. Nu m-ar deranja sa fiu descompletat, daca tot am murit, dar sper sa nu fie cazul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu chiar :/ doar o sa fiu prea batran.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu.
Pentru că nu vreau.

| FreddieM explică (pentru J0B0MAT):

De ce nu vrei?

| J0B0MAT a răspuns (pentru FreddieM):

Datorită voinței mele.

| FreddieM explică (pentru J0B0MAT):

Chiar interesante raspunsurile tale, felicitarile mele. Ce sa zic, tine-o tot asa.

| J0B0MAT a răspuns (pentru FreddieM):

Mersi.Am zis să spun ceva puțin mai diferit, decât evidentul motiv pentru care cineva nu ar vrea să își doneze organele.

| FreddieM explică (pentru J0B0MAT):

Iar ma bagi in mister. Care ar fi evidentul motiv sa nu donezi organele?

| J0B0MAT a răspuns (pentru FreddieM):

Really?

| FreddieM explică (pentru J0B0MAT):

Really

| J0B0MAT a răspuns (pentru FreddieM):

Sunt părți din tine. După ce că nu iei în mormânt nimic din ce ai realizat toată viata, măcar să te iei pe tine întreg, nu ciopârțit.
P.S. Presupunând că cel puțin murim de bătrânețe, nu cred ca organele să mai fie în condiții bune oricum.

| Donsavas a răspuns:

Ar trebui înregistrat un testament in sensul asta. Nu toti ne permitem să donam organele, sa stii.

| FreddieM explică (pentru Donsavas):

Donarea organelor e un gest pur umanitar exprimat de catre constiinta fiecaruia dintre noi, dar nu exclud posibilitatea donarii lor prin testament, desi e cam exagerat. E suficienta confirmarea lasata rudelor in timpul vietii iar daca nu o lasi, decid ele daca vor sa fie donate sau nu. Nu stiu daca in Romania e la fel, dar in Anglia de exemplu atunci cand te inregistrezi la seviciul national al sanatatii ti se cere asemenea confirmare. Daca esti amabil, nu prea am inteles ce ai vrut sa spui ca nu toti ne permitem sa donam organele, vrei sa elaborezi te rog?

| Donsavas a răspuns (pentru FreddieM):

Din pacate, moartea este o consecință a imbolnavirii/accidentarii organismului sau a îmbătrînirii. Persoanele accidentate grav, în vârstă sau bolnave nu pot dona. Cat despre acordul tau verbal, cel mai bine este un inscris, deoarece fie ca e încheiat la cas sau la notar stii macar ca se înregistrează undeva.

| FreddieM explică (pentru Donsavas):

Hai s-o scurtam. Daca nu mori de vreo boala degenerativ distructiva sau vreun cancer si-ti mai raman niste organe bune in tine, ai dori sa le donezi dupa moartea ta? Daca nu, as vrea sa stiu si de ce?

| Donsavas a răspuns (pentru FreddieM):

Nu exista moarte "buna", dar se poate sa mori si sa ti ramana organe pe care sa le donezi. Eu unul imi doresc sa mi crogenez corpul.

| FreddieM explică (pentru Donsavas):

Momentan criogenarea e utopica. Am decis sa renunt sa mai,, lupt" cu tine in speranta de a-ti,, smulge "un raspuns atat de simplu la o intrebare si mai simpla. Dar asta nu inseamna ca nu am priceput cu cine stau de vorba. Sanatate

| FreddieM explică:

Daca nu doriti sa le donati, care ar fi motivatia?

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nu stiu

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Pentru a-ti dona organele trebuie sa fi in coma/moarte cerebrala, asta se poate intampla numai in urma unui accident de orice fel. Organele nu se doneaza ca esti batran si esti pe patul de moarte.
Nu mi-as dona organele.

| acerr a răspuns:

Daca organele mele ar salva o viata, desigur ca da!