| cîrne a întrebat:

Care credeti ca este motivul real pentru care romania a fost primita in ue? aveau nemtii, francezii etc nevoie de noi?

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Occidentalii cred că aveau nevoie de noi poate peste o sută de ani. Tuturor ţărilor din vest le-a scăzut nivelul de trai din cauza aceasta. Germania a avut cel mai mult de suportat :unificarea cu DDR-ul care a consumat sume enorme pentru a ajunge la nivelul fratelui RFG, trecerea de la moneda naţională - marca germană care era bine cotată, la moneda europeană, stabilitatea monedei europene care a fost asigurată în mare tot de Germania etc. Nu ştiu ce avantaj am adus noi acestei ţări de exemplu, înafara problemelor suplimentare cauzate de unii conaţionali de-ai noştri. Acesta este un proces în cadrul mondializării a căror rezultate se vor vedea peste mulţi ani şi sunt sigur că aceste ţări ar fi trăit la fel de bine, cel puţin, şi fără ajutorul nostru.

| versavia a răspuns:

Pentru ca pe harta lumi le stam in drum la toti, decat sa ocoleasca au preferat sa scurteze drumul.

| csintalan a răspuns:

... opotunitate in cadrul unor noi piete, transportul, ...etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa exploateze si piata din Romania. Bineinteles, sa profite de pe urma noastra, nu sa ne ajute. Dar Romania bucuroasa, crede ca o ajuta cineva... Au nevoie ca sa-si vanda produsele de proasta calitate la preturi ridicate, au nevoie de materie prima din Romania, au nevoie de noi fabrici, au nevoie de muncitori, cate iau de la noi, si noi ramanem doar cu datorii laughing