| anonim_4396 a întrebat:

Care dintre fete a facut avort? E doar o conversatie, vreau sa aud ce pare au fetele despre treaba asta. Am avut o colega in liceu, care, cand era pa clasa a 8 a facut avort. Oare nu are sentimente? nu are remuscarii? Sincer care dintre voi ar face avort? vreau raspunsuri sincere? Pun intrebarea asta deoarece, am primit un pliant cu avortul si chiar m-a pus pe ganduri. Va rog fara mistouri, doar conversam, eu mi-as dori sa infiez o fetita, chiar mi-ar placea, nu as fi in stare sa o omor. Si apropo ca tot era vorba de copii, cam cat tine un proces de adoptie? ar trebui sa astept mult pana sa imi dea fetita?

Răspuns Câştigător
| melynda a răspuns:

Multi nu stiu decat sa judece. dar daca ar fi in aceasta situatie mai mult de jumatate ar face la fel. sunt cu un tip de 5 ani de zile. am 19 ani. si am un bebe de un an si jumatate. anul trecut am fost violata de un nemernic si am ramas insarcinata. sun in clasa a12a. am deja un copil. chiar nu imi lipsea al2lea si mai ales sa imi aduca aminte toata viata de ce am patit. prietenul meu a spus ca ma va ajuta sa cresc copilul daca ma hotarasc sa il pastrez. dar nu mi se parea corect fata de el. in final am facut avortul pe la 2 luni jumatate. multi ma vor critica. de aceea nu prea imi place sa spun detalii despre viata personala. dar numai gura e de ei. si majoritatea ar face la fel

7 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu e vorba ca nu are sentimente sau remuscari. Era doar mult prea tanara, mult prea tanara ca sa isi strice viata, a facut o greseala. Si pana la urma..toti se gandesc in primul rand sine.
Nu stiu daca as face vreodata avort pentru ca nu m-as putea pune in situatia unei sarcini nedorite, de obicei cele care fac asta sunt neinformate sau inconstiente.

Ar fi frumos sa infiezi o fetita, nu stiu nimic despre adoptii, insa sper sa reusesti sa adopti cat ma repede.

bafta!

| marialungu a răspuns:

Am citit o carte despre avorturi, iti recomand, iertarea avortului se face prin milostenie, sa botezi cati copii ai avortat, prin adoptie, nu stiu cat dureaza un proces dar nu e scurt, bafta

| melynda a răspuns:

Eu am facut unul. dar daca vrei o sa iti spun pe privat care au fost circumstantele si ce m'a dus la decizia asta

| anonim_4396 explică (pentru melynda):

Am inteles, dar poti sa spui si aici, sa dai o lectie celor care nu gandesc. Chiar ar putea fi o tema pe care putem discuta. Nu o sa te critice nimeni, de aceea am postat, ca sa ascult povestea celor care au facut asta. Toti criticam dar vrem sa auzim si parerea acelora care au facut-o. Ai dreptul la cuvant, ti se ofera ocazia sa vorbesti, pe mine m-ar interesa sa aflu povestea ta.

O seara faina! :*

| anonim_4396 explică (pentru melynda):

Te inteleg si chiar imi pare rau de ce ai patit. Sper sa poti si reusi sa treci peste tot si sa fiti fericiti sa va iubiti si sa va intelegeti.Ai grija de cel mic si de voi. Ma bucur ai ai vrut sa ne zici ce ai patit, si stai linistita ca nu toti oamenii judeca si fac rau, unii chir inteleg si iti respecta decizia
Mult succes in continuare sa ai parte de multa fericire,

O seara faina sa ai! :*:*:* papa big grin happy

| anonim_4396 explică (pentru melynda):

Uite iti dau funda, deoarece ai avut curajul sa ne povestesti, si meriti esti o fata calumea.

| melynda a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi nu stiu decat sa judece. dar daca ar fi in aceasta situatie mai mult de jumatate ar face la fel. sunt cu un tip de 5 ani de zile. am 19 ani. si am un bebe de un an si jumatate. anul trecut am fost violata de un nemernic si am ramas insarcinata. sun in clasa a12a. am deja un copil. chiar nu imi lipsea al2lea si mai ales sa imi aduca aminte toata viata de ce am patit. prietenul meu a spus ca ma va ajuta sa cresc copilul daca ma hotarasc sa il pastrez. dar nu mi se parea corect fata de el. in final am facut avortul pe la 2 luni jumatate. multi ma vor critica. de aceea nu prea imi place sa spun detalii despre viata personala. dar numai gura e de ei. si majoritatea ar face la fel

| loveyourkiss a răspuns:

Eu sincer nu as face niciodata avort. E ca si cum ai omori pe cineva si pe langa asta acel cineva se afla in interiorul dau, deoarece din momentul in care sperma a ajuns la ovul acolo este viata. Am citit intr-o carte numita 'Marturii ale unor mame care au facut avort' (parca asa se chema) si m-a socat ce am citit acolo, cum mamele povesteau ce cosmaruri aveau si cum se simnteau inainte, dar mai ales dupa avort. Nah eu nu judec pe nimeni, dar eu una nu as face asa ceva.