| anonim_4396 a întrebat:

Care e cel mai frumos lucru pe care l-a facut cineva pentru voi, care v-a facut sa va recapatati speranta in umanitate? Sau la care ati fost martori big grin?

Pentru mine, unul dintre aceste momente este acela că dirijorul micii orchestre din care fac parte mi-a daruit o carte cu piese muzicale si a scris pe prima pagina "Pentru cel mai scump fiu al orchestrei". happy

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

E cam greu sa aleg. Am avut parte de multe gesturi frumoase din partea mai multor persoane. Descriu cel mai frumos gest recent. Diferenta dintre mine si o verisoara e de 9 ani. Eu am avut grija de ea cand era mica, ii desenam, cantam, o invatam sa danseze, sa scrie. De-a lungul timpului imi scria poezii, imi desena in semn de multumire. Luna aceasta profesoara ei de limba romana i-a rugat sa scrie o compunere cu orice tiltlu. Ea a scris o compunere despre mine si a trimis-o catre revista scolii. Ce a scris era foarte emotionant... Nu stiam ca prezenta mea in viata ei a contat atat de mult.
Speranta in umanitate? Nu doar acum de sarbatori, ci in fiecare zi sunt oameni care daruiesc bunuri, bani catre cei nevoiasi.
Am descoperit https://teachforromania.org si apreciez mult initiativa lor.
Uite aici: https://www.youtube.com/watch?v=KZa05ixGs1g, https://www.youtube.com/watch?v=ONDQdvX7y3g - toti acesti oameni fac un bine omenirii
Cei care fac fapte bune nu prea se arata.
Sunt oameni care raman fara locuinte in urma incendiilor, iar cei sufletisti doneaza imediat cand afla. Chiar si 10 lei donati conteaza pentru cineva.
Imi place mult citatul acesta:,, Religia mea este foarte simplă. Religia mea este bunătatea." (Dalai Lama)

17 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil o persoana care mi-a aratat ca... nu ar trebui sa imi pese de prea multe lucruri in viata.

M-am simtit asa eliberat dupa...

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Aș vrea și eu să nu îmi mai pese de atâtea...dar nu prea reușesc. sad

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu sad
Este greu. Totul este greu... trebuie sa renunti la o parte din tine pentru asta.

Apoi mai vin seri... in care iti amintesti asta si te descarci, dar... este singura cale.

| Freya1 a răspuns:

Sincer înafara de iubit, părinți, bunici ce probabil e normal sa faca lucuri frumoasa e pentru mine nu prea a făcut nimeni ceva special prin care sa imi schimb parerea despre umanitate.
În schimb am pățit sa mi se ceară mai mult decat e cazul, sau sa se sară calul chiar si muncind pentru ceva de foarte multe ori.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Off. Las' ca se-ntoarce roata! happy

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu vreau raul nimănui, dar într-adevăr as vrea sa mi se ceară mai puțin si sa mi se ofere macar cat merit uneori.

| Celcestietot a răspuns:

Aceasta speranta vine cand fiecare inspira si reproduce modelul de moralitate. Persoanele care in fapte bune si intr-o gandire de asemenea buna actioneaza in societate ma duc cu gandul ca o lume cu mult superioara celei vechi poate fi posibila. Asa personal, ca tot nu s-a discutat inca, cel mai frumos lucru pentru mine, care poate fi facut de catre toti si nu de o anumita grupare de oameni, este complimentul sincer, pentru ca atunci iti sunt recunoscute adevaratele valori.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Că bine zici, drage frate!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Merci! happy

| ShaOfHatred a răspuns:

Nu există. Humanity is doomed.

| anonim_4396 explică (pentru ShaOfHatred):

Nu e nici chiar asa. Hai sa n-o dam pe #emo #deadinside big grin

| ShaOfHatred a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, gen, pe bune. Humanity really is doomed ((=

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Isus Hristos a murit și pentru mine, ca și eu să am viață. M-a condamnat la fericire pentru veșnicii. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, frumos! Isus este si om si Dumnezeu astfel ca nu stiu daca se pune la "cineva care te-a facut sa-ti recapeti increderea in umanitate"; ca sa spun asa. Dar foarte frumos gând, complet de acord happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai datorită faptului că El este 100% Dumnezeu și 100% Om, mi-am permis să răspund astfel.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii vorba aia, cu o floare nu se face primavara? Un gest frumos de la o singura persoana nu e suficient sa ma faca sa- mi schimb complet parerea despre umanitate.Tot nu-mi plac oamenii.
Sa nu plece de langa mine, cred.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, stiu ce zici. Am formulat asa pentru a se intelege la ce ma refer, plus ca e un soi de expresie. Sunt de acord cu ce ai spus! big grin