| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferența dintre a face dreptate și a te răzbuna?

Răspuns Câştigător
| MeisterSchnitzel a răspuns:

A (te) răzbuna înseamnă a face rău cuiva. Or, dreptatea e un lucru bun, iar omul drept e un om bun - omul drept nu se răzbună, deoarece n-ar mai fi drept (bun) dacă ar face-o.

| FreddieM a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Bravo, fain răspuns, scurt, clar și la obiect. Subscriu la cele spuse de tine.
Cheers

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vasilica îmi fura bicicleta.
Sa faci dreptate e sa depui o plângere la poliție și Vasilica sa fie pedepsit și să îți returneze bicicleta.

Sa te răzbuni, mergi noapte la Vasilica și îl bați că ți a furat bicicleta.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ești judecător, e evident iar dacă nu ești, e totuna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un om care are frica lui Dumnezeu într-adevăr cu Adevărat. Și-l îl are pe Dumnezeu în inima și sufletul lui cu Adevărat n-ar mai fi loc în acea inima în acel suflet loc de ură lăcomie prostie dușmănie învidie de a face acel om '"dreptatea" nu ar mai exista în acea inima și suflet loc de răzbunare. Răzbunare cui? Și de e? Drepatate cui? Și de e?

Dacă mi-ar fi în putințâ și mi-ar permite iași arăta cu voia acelui om calea dreaptă calea Adevărat nu ași căuta niciun fel de dreptatea și niciun fel de răzbunarea nimănui.

Noi oamenii trebuie sa înțelege o dată și o dată noi nu suntem Dumnezeu pe pământul ăsta noi nu suntem sfinți pe pământul ăsta noi suntem oamenii pe pământul ăsta cu greșeli fie bune fie rele noi suntem oamenii cu fapte fie bune fie rele noi nu trebuie săne judecăm între noi și săne iertăm între noi nu săne judecăm unul pe celălalt nu săne dăm în cap unul altuia nu săne scuipăm unul pe celălalt nu săne hrănim bucurăm la necazul și răutatea celui laltă nu săne vindem unul cealaltă noi încă nu știm sa fim oamenii noi încă suntem la începutul da învăța ce înseamnă a fim oamenii. Noi nu Suntem Dumnezeu sa judecăm viața nimănui alegerile nimănui faptele nimănui. Dacă un om ți-a făcut un rău nu-l judeca nu căuta răzbunarea și nici săi faci un rău său săi faci tu "dreptatea" omul acela este mai puțin sau mai mult este conștient de fapta sa alegerea sa.

Noi nu suntem Dumnezeu. Noi trebuie să învățăm săne iertăm unul pe celălalt și sa învățăm sa fim oamenii.

Noi nu știm ce este ieratarea Adevărată cu Adevărat și nici dreptatea cu Adevărat. Noi încă nu știm sa fim oamenii și căuta să facem dreptatea?

Noi știm sa acceptăm prostia noi știm sa accepta Răul ura răutate invidia lăcomia săne bucurăm la necazul Raul celui de lângă noi și a face un"bine"cu condiția dacă primim ceva în schimb și dacă ne place sa nu noi nu știm cei cu Adevărat dreptatea și ieratea. Da știm săne răzbunăm săne judecăm unul ce celălalt.

| ioana748 a răspuns:

Foarte buna intrebare.
Trebuie sa acceptam ca omul este supus greselii.
Intre dreptate si razbunare granita este foarte fina, aproape insesizabila.
Totusi eu personal sunt ca convinsă ca principiul cauza /efect functioneaza si Universul are niste cai mai aspre de a face dreptate decat daca mi as face singura.
Dar vorbesc strict din punctul meu de vedere si experientele personale.
Cat despre razbunare, este chiar arma prostului,.

| EestiSodalane a răspuns:

Realist vorbind nu e nicio diferenta. A "face dreptate" e un mod frumos de a zice razbunare