| AlexDorinel a întrebat:

Care e faza cu justiția și statul de drept în Ungaria și Polonia?

6 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Coruptie, extremism natiolalist, misticism, conservatorism exacerbat. De aici, tot felul de derapaje.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

Dap, in cadrul UE tarile nu au doar drepturi, au si obligatii.

| Holiday a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu. Daca prin absurd ar ajunge AUR la guvernare, situatia in Romania ar fi mult mai rea.

| TheStrategist a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ar fi mai rea situația în România dacă ajunge AUR la guvernare.

| doctorandus a răspuns (pentru AlexDorinel):

Povestea, mai pe larg: Polonia si Ungaria au semnat si ratificat niste tratate de drepturile omului. Si ele nu pot renunta la aceste tratate decat daca parasesc UE. La asta se reduce treaba.