| LanguageMaster a întrebat:

Ungaria și Polonia sunt persecutate de Uniunea Europeană și le sunt blocate fondurile europene din cauza corupției și a problemelor cu justiția.
Dacă în România sunt probleme cu justiția și corupția, atunci pe noi de ce nu ne persecută?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Romania e o tara fidela Uniunii Europene la toate capitolele si nu comenteaza niciodata la vreo decizie UE.
Daca UE ar lua puricat justitia si coruptia de la noi in tara cred ca am primi foarte multe sanctiuni.Cum justitia e aservita politic corupția e in floare la noi.
Probabil sunt probleme de coruptie si in Ungaria sau Polonia dar nu cred ca le depasesc pe ale noastre.
Ungurii si polonezii sunt criticati de UE deoarece au avut mai multe opinii contrare UE, un exemplu ar fi atunci cand au refuzat sa primeasca emigranti.
Oarecum si UE e o mica dicatura, daca nu fac ce zic nemtii UE e impotriva ta.
Iar polonezii si ungurii sunt ceva mai rebeli si independenti, nu poti sa le induci cu forta ceva.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pretexte invocate de opozantii regimului.
Coruptie exista totdeauna de-a lungul istoriei.
Coruptie uriasa este chiar in curs de anchetare chiar la varful conducerii UE.
Restul e politica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Persecuta?

| Wr3nch a răspuns:

Cred ca trebuie sa te uiti in dictionar sa vezi ce înseamnă persecuta. Procedura de infringement e mai mult decat justa din moment ce ambele tari incalca legile UE.

| gabicoo a răspuns:

Pentru că noi stăm capră!

| Drimmero a răspuns (pentru gabicoo):

De parca ungurii sau austriecii nu fac asta, doar ca in fata rusilor, mai toate tarile din UE au stat caprita in fata rusilor pana anul trecut cand au inceput razboiul, de ce doar pe Romania o vede lumea ca a ascultat cuminte ce i-a dictat UE? Ungaria, Austria, Germania, Olanda, Belgia si toate celelalte puteri ale UE au dansat cum a dictat putin, sa nu mai zic ca UK a iesit din UE facand jocurile rusilor, asa ca mai usor cu afirmatiile astea, marile puteri ale Europei au fost in ultimele decenii simple unelte pentru rusi ceea ce e rusinos, s-au temut de un adversar mai slab economic si militar fata de ei.

| helpforyou a răspuns:

Pentru ca nu persecuta pe nimeni.

persecuta : "1. A urmări pe cineva cu perseverență în toate acțiunile sale cu scopul de a-i cauza un rău; (cu sens atenuat) a provoca necazuri, neajunsuri. "

conform https://dexonline.ro/definitie/persecuta

Vezi ca se refera la "toate actiunile" intreprinse de cineva.

| Trixt3r a răspuns:

1. Cum adică - Dacă în România sunt probleme cu justiția și corupția?
2. Nu se poate numi persecuție.
3. Ungaria a fost dezvoltata cu fonduri Europene, de la autostrăzi pana la mici afaceri. - Sume destul de gigante.
4. Dacă te iți faci un angajament în schimbul unor sume de bani, trebuie să-ți respecți angajamentul și condițiile sa poți sa primești banii.
https://cohesiondata.ec.europa.eu/countries/HU/14-20#