| anonim_4396 a întrebat:

Care e viteza medie a unui mobil care parcurge distanta Bucuresti-Ploiesti cu 20 km/ora, apoi fara sa se opreasca, distanta Ploiesti-Bucuresti cu 30 km/ora?

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Distanta Bucuresti-Ploiesti este 60 km. Nu am mai dat-o, pentru ca am considerat ca toata lumea o stie. Deci, indrazniti!

| sabin89 a răspuns:

Explica, te rog.

| sabin89 a răspuns:

Corect!

| sabin89 a răspuns:

Cine e tipul din avatar? Stalin?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

25km/h...
e media intre 20 si 30

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Raspunsul corect este cel dat de spilihp.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Atunci trebuia sa dai distanta...ai cerut viteza medie intre 2 viteze, 20 si 30lm/h...
eu sunt de la tara si nu stiu ce-i aia bucresci...winking

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am dat distanta (vezi al patrulea raspuns de sus). Dar ai dreptate, trebuia sa o dau de la inceput. A fost o omisiune. Acum, ce zici? In conditiile in care se da distanta (60 km), e corecta solutia propusa de spilihp?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cazul in care se da distanta, dilema ramane...laughing
trebuie impacata si capra si varza, si se pot da explicatii-de ex.:media aritmetica intre 20 si 30 ramane 25, dar in cazul nostru, calculand cu formula
s = v x t ne da 24km/h. dist de 120km parcursa in 5h...
se pierde 1km/h...nici nu e mult...laughing
daca distanta era dubla(sau 1/2) se pierdea tot atat...
deci:-media aritmetica a 2 nr = matematica
-spatiul in functie de viteza =fizica
cele 2 nu se suprapun exact, eu gasesc ca fizica este mai buna ca matematica in practica, pentru ca face aproximatii mai bune; in matematica te blocai cu chestia asta?
se mai pot gasi explicatii dupa gustul fiecaruia...

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumoasa observatia!

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Mersi

| rutanklan a răspuns:

25 km/h. Asta cred ca ii bicicleta. Cursiera sa fiu mai exact.

| AlwaysMe a răspuns:

Iarasi teme

| TheRanger a răspuns:

Care ii distanta dintre cele 2? altfel nu poti calcula bai