| anonim_4396 a întrebat:

Care este cuvantul "evreu" in limba originala? De unde au aparut ei? Copiii unui evreu sunt automat evrei?

3 răspunsuri:
| Elelei a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Evrei
Stiu sa-ti raspund doar la ultima intrebare. Copiii unei familii de evrei este evreu. In familiile mixte, numai si numai daca mama este evreuca si copilul este considerat evreu. Altfel, nu.

| anonim_4396 explică (pentru Elelei):

Multumesc. Le cam stiu si eu, unii oameni numesc pe toti urmasii ( apartinand toti unui acelasi clan, urmand aceleasi legi).

| Elelei a răspuns (pentru anonim_4396):

Am avut coleg cu tata evreu si mama romanca. Nu era acceptat de evrei ca fiind de-al lor. A trebuit sa-l infieze bunicii paterni ca sa fie considerat evreu. La ei "clanurile" sunt altfel decat in lumea larga.