| pumpkinky a întrebat:

Care este diferenta dintre deodorant si antiperspirant?
Totodata e vreo diferenta intre deodorantul de barbati si cel de femei? (am auzit ca ar fi de PH) nu stiu,poate vb prostii, lamuriti-ma

Răspuns Apreciat de Editori
| Rotazi a răspuns:

Deodorantul (daca e real, corect, nu apa chioara cu parfum) descompune elementele din transpiratie, inhiband astfel mirosul neplacut. Transpiri, dar nu mirosi urat.
Antiperspirantul, opreste transpiratia. Practic impiedica iesirea sa din corp. E periculos, pentru ca astfel totul ramane sub piele si cunosc cazuri care au facut furuncule din acest motiv. Au ajuns la chirurgie ca sa-i curete.
Diferenta intre deodorantele pentru femei si cele pentru barbati, este in primul rand de parfum. Nu stiu daca e si de Ph. Ar putea fi, tinand cont ca barbatii transpira mai mult si... mai iute (ca miros).

1 răspuns:
| silvy23bibi a răspuns:

Deodorantul descompune elementele din transpiratie, inhiband astfel mirosul neplacut. Transpiri, dar nu mirosi urat.
Antiperspirantul, opreste transpiratia. Practic impiedica iesirea sa din corp. E periculos, pentru ca astfel totul ramane sub piele, iar rolul transpirației este de a elimina substanțele toxice din corp. Diferența dintre deodorantul de femei și cel de bărbați este faptul că deodorantul de femei se bazează mai mult pe parfum însă cele mai multe nu au durabilitate și nu te poți baza pe ele. Cel de bărbați se bazează mai mult pe proprietățile pentru care a fost conceput, nu pe parfum.