| dyana98dy a întrebat:

Care este diferenta dintre un aparat foto compact Samsung de 16 megapixeli si un aparat foto DSLR de 16.2 megapixeli?

SCUZE PENTRU CATEGORIE!
MULTUMESC.

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Aparatele compacte au mai multe functii pentru care la un DSLR trebuie sa schimbi lentilele.

Un aparat compact are un zoom mai mare si functia super macro. La un DSLR iti trebuie un obiectiv special pentru super macro, alt obiectiv pentru un zoom mai mare.

Megapixelii nu conteaza. Trebuiesc analizate celelalte specificatii.

Un DSLR cu un obiectiv inclus are de obicei optiuni limitate. La un DSLR calitatea obiectivului adica a lentilelor face toata treaba. De aceea de multe ori profesionistii au aparate DSLR la care obiectivul a costat de 3 sau chiar 5 ori mai mult decat aparatul.

In plus nu iti recomand Samsung pentru un aparat compact si nici pentru un DSLR. Cele mai versatile aparate compacte sunt Olympus - au zoom foarte mare poti fotografia luna la o marime considerabila, super macro si suficienti megapixeli iar lentilele Olympus sunt printre cele mai bune.

Daca totusi optezi pentru un DSLR ia un NIKON.