| Thecurious a întrebat:

Care este, in opinia dumneavoastra, salariul net care sa ii permita unei persoane un trai decent intr-unul din marile orase ale Romaniei?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi tu sunt multe variabile aici...
persoana plateste chirie sa nu?
persoana locuieste singura sau nu?
persoana are o masina in intretinere sau nu?
e vorba de o familie cu copii sau nu?
casa? bloc?
defineste trai decent, pentru unii decent inseamna sa nu aiba datorii la sfarsitul lunii, pentru altii decent inseamna sa mearga saptamanal la restaurant, sa mearga de 2 ori in vacanta

| Thecurious explică (pentru suntserios):

Asa este, termenul decent e interpretabil.
Un nefamilist care locuieste singur intr-un bloc ( garsoniera).
Garsoniera e proprietatea lui. Nu are automobil. Merge o data pe an in vacanta si mananca o data pe saptamana la restaurant.

| suntserios a răspuns (pentru Thecurious):

Un 2500 ron net cred ca e suficient.
Costurile unei garsoniere sunt mici si in rest nu iti ramane sa cheltui decat pe alimente, transport si haine din cand in cand.

| Freya1 a răspuns:

Daca ai apartamentul/garsoniera ta si esti singur poti trai bine si cu 1800 2000 si destul de bine nu decent.
Daca in schimb sunteti cel putin doi sau stati in chirie, e nevoie de 2500 /3000 pe acolo.