| AndrejO a întrebat:

Care este mecanismul intimidarii? Ce face o persoana sa fie intimidata de o alta? Mi se intampla atat de des chestia asta, incat sunt curios. In special cand intru intr-o camera cu oameni pe care nu ii stiu, sunt direct intimidati de mine pentru ca sunt foarte mare. Unii chiar imi mai si zic chestia asta laughing Cum se poate explica, avand in vedere ca eu nu am un comportament agresiv cu ei?

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Pur si simplu aspectul, gesturile, atitudinea ta ii intimideaza pe ceilalti.

Si eu sunt intr-o postura asemanatoare, si ce e mai bine decat un tip intimidant? Doi tipi laughing Am un amic dubios, cot la cot cu mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E de la aerul care il Emani, cum te Misti, pozitia corporala si alte chestii cum ar fi tonalitatea vocii. Ii un lucru bun ca cei din jur sa stie ca nu e joaca cu tine, pentru fizicul si psihicul lor

| AndrejO explică (pentru anonim_4396):

In cazul meu e legat de fizic mai mult ca sigur. Uneori e cam aiurea cand vrei sa fii prietenos, dar lumea se poarta ca si cum vii sa ii iei la bataie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndrejO):

Ce e cu adevarat aiurea e când esti prietenos insemnând numai bun de luat la misto. Ii urât ca lumea sa nu aibe frica de tine.

| raMLesS a răspuns (pentru AndrejO):

Lumea e obisnuita ca tipii foarte mari sa fie agresivi, cele mai multe ganduri ale omului sunt negative, imagineaza-ti ce ganduri isi face un om normal cand te vede,, ba asta imi rupe oasele,, rolling on the floor Chiar daca nu e asa.
De cele mai multe ori oamenii ajung sa se comporte intr-un fel, deoarece ei sunt tratati in acel fel, chestia asta se intampla la nivel subconstient.
Gandeste-te un pic, daca pana acum erai obisnuit ca lumea sa se dea la o parte cand spui,, da-te!,, iti garantez ca te-ai enerva daca cineva nu s-ar da.
Daca de mic ti s-ar spune "esti frumos", "arati bine" "arati ca un fotomodel" "esti destept", tu te-ai obisnui asa, te-ai comporta specific, ai fi numa cu nasul pe sus, dar daca la un moment dat iti spuna unu "nu vezi ba ce urat esti?" te-ai enerva.
Sper ca ai inteles ideea, pe scurt, oamenii nu sunt obisnuiti sa vada persoane asa de mari, de cele mai multe ori ii aseamana cu luptatorii, si nu vrei sa superi luptatorul, nu?

| AndrejO explică (pentru raMLesS):

Normal, inteleg ideea, dar chiar de-asta eram oarecum curios de psihologia din spate. Normal ca il ia dracu pe ala care ma enerveaza, cel mai probabil nu e nici jumate din mine, dar asta nu inseamna ca mereu sunt pus pe bataie. Nu ma enerveaza asa de tare cand cineva nu face ce fac ceilalti, ba chiar ma amuza uneori laughing In special pe la sala, marea parte a tipilor rahitici stau si doar imi arunca priviri speriate, m-a amuzat cand a venit unul si mi-a zis "esti cam mare, imi dai si mie niste sfaturi?". Uneori e bine sa rupi rutina, cat timp stii sa o faci cu umor si cu bun simt.