| anonim_4396 a întrebat:

Conteaza daca suntem moldoveni, olteni, banateni, ardeleni, munteni etc? nu conteaza ca ne-a dat dumnezeu o limba prin care ne intelegem? este adevarat ca mai cu rele mai cu bune dar tot la o intelegere ajungem, ce este atita zarva ca s-a scris un banc sau mai multe cu moldoveni? cu olteni sau cu ardeleni sau si mai si, cu rromi nu exista bancuri, s-a suparat careva? daca intr-adevar va suparati, ma refer la cei care au sarit de cur in sus, faceti-va frate site-ul vostru, da' stii de care? din acela cu interfon la intrarewinking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@nicu: nu ma deranjeaza injuraturile astea fara rost - daca atat ii duce capul, n-ai ce face. Pe mine ma deranjeaza faptul ca nu sunt sanctionati cei care fac asta. De exemplu, un comentariu de pe youtube care contine o injuratura de tipul "moldoveni prosti" ar trebui sa fie votat cu -10 si sa fie marcat ca spam. Asta n-ai sa vezi; din contra, sunt marcate cu plus. Asta ma deranjeaza, faptul ca a injura fara niciun motiv este considerat normal.
Ma deranjeaza si faptul ca trebuie sa-mi schimb accentul pentru a nu fi numit taran (altii iti zic doar "ba, moldovene", dar asta a ajuns deja o injuratura). Eu am renuntat la accentul moldovenesc pe care il aveam in copilarie (de exemplu acum zic "trebuie să", in loc de "trebui sâ"), dar la unele lucruri nu pot renunta, pentru ca nu ma simt bine (ma simt mai bine sa zic "di ci?", in loc de "de ce?").
La bancul ala cu "chilotii care chiloteaza" chiar am ras in hohote. Oricum, n-ai sa auzi moldovean care sa-i spuna pilotului "chilot". Cuvantul asta a intrat de curand in limba si nu e folosit in mod frecvent de oamenii simpli. De aceea orice moldovean o sa spuna "pilot", nu "chilot". Pe de alta parte, cuvinte mult mai vechi precum "picior" sau "piatra", o sa fie pronuntate "chişior" si "chiatrâ" (bine, asta ai sa auzi numai la tara, la orase sunt variante mai "soft", de exemplu "piatrâ")

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ceia ce conteaza cu adevarat este sa fim oameni in adevaratul inteles al cuvantului si sa spunem stop discriminarii pe care din pacate unii dintre noi o mai practica.

| anad a răspuns:

Cine nu mai poate rade nici la bancuri, rau a ajuns! Si in epoca "de aur", cu atatea necazuri, se radea de ele. Apropo, acu, daca au interfon la intrare, nu mai intra nici bancurile?

| madalicious a răspuns:

Nu nu conteaza, dar in ultimul timp sunt tot mai multi oameni care nu prea au minte si ne discrimineaza indiferent de culoare rasa sau religie. Si eu am sarit in sus cand a dat bancul acela pentru ca mi s-a parut o lipsa de respect. Daca dadea un banc cu Strul si Bula sau Alinuta, nici nu clipeam, doar radeam, dar m-am simtit un pic jignita.winking Lumea chiar se duce pe Apa Sambetei!

| costymaximus a răspuns:

Toti suntem oameni, indiferent de origini, mai sunt si personaje care n-au simtul umorului dezvoltat si se inflameaza usor. Exista solutia mouse-ului, nu citesti postarea care a pus-o un user, nu cred ca trebuie sa ne inflamam asa din orice, doar nu te-a jignit personal.Si asa viata e destul de complicata, de ce sa ne-o mai complicam inutil?

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Normal că nu contează.
Numai cei cu prejudecăţi fac asemenea discriminări.

| unu a răspuns:

Din bucuresti a pornit tot. Netul e plin de injuraturi de genul "moldoveni prosti" etc. Bucurestenii sunt mai speciali (vedeti ce primar au la sectorul 5), trebuie sa-i intelegem.
Nu stiu exact despre ce banc este vorba. Daca e ala cu "chilotii care chiloteaza avioanele", eu am ras la el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tare dana!rolling on the floor Unule, si daca cineva este injurat virtual trebuie sa raspunda cu aceeasi moneda? eu nu ma atac nici in realitate daca ma injura cineva, poate ca a gresit!