| Amelia87 a întrebat:

Care este religia de baza a Israelului? happy

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Religia Mozaică.

4 răspunsuri:
| RUMBURAK a răspuns:

Iudaismul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mozaicarii nu cred in Iisus Hristos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arthur are dreptate. Deci Camelia, la baza religiei Israelului, sta cea mozaica.
RUMBURAK, cum sa fie ''iudaismul''? (Acestia nu-l accepta pe Mesia!)
Scuzati-ma, inainte sa raspundeti, mai documentati-va si voi!

| marycroitor a răspuns (pentru anonim_4396):

Iudaismul (din grecescul Ioudaïsmos, derivat din limba ebraică יהודה, Yehudah, „Iuda"; în ebraică: יַהֲדוּת, Yahadut, caracterele distinctive a iudaicului eáqnov), cunoscut și sub numele de religie mozaică (după principalul profet evreu, Moise) este religia poporului evreu.