| anonim_4396 a întrebat:

Care este ultima carte sau ultimul film la care ați plâns?

36 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar vad ca insisti pe tema asta laughing
La primul nu pot zice, ca am zis in cealalta intrebare ca nu, si deja am dat prea multe indicii.

Dar fix aseara am vazut No Mercy (2010).
La ala mi-au dat cateva lacrimi la final. Chiar daca este un film care incepe cu un bisturiu, sange, inima, ficat si un cadavru si efectiv o crima si nimic legat de dragoste aparent, la final... vai ca si acum mi se intoarce creierul cand ma gandesc.

Cand vad un film parca ma pun in locul personajului si...

Dar nu o sa dau spoilere, ca poate se uita cineva si nu vreau sa stric finalul.

La carti nu am probleme. Astea imi plac ^_^

Dar tu?

| Freya1 a răspuns:

Ultimul film la care am plâns a fost Hachikō acum multi ani.

| Celcestietot a răspuns:

Plâns... nu chiar plâns, m-a impresionat povestea și personajele au transmis niște emoții unice; AOT, dar nu manga laughing.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Bine, bine... ochi umeziți atunci. big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ochi transpirați, i-a obosit emoția laughing.
Tu ai avut parte de așa ceva sau de ceva in genul?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Da. Biblia e cea mai emoționantă carte din câte am citit.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte tare. happy

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru Celcestietot):

AOT? Da cum. Cand a murit Erwin? ^^

| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Sau nu. Dacă ești deschis pentru asta, există și argumente.

| Celcestietot a răspuns (pentru DoarBogdan):

Vai, dar au existat o multime de momente faine, si punctul culminant a fost al doilea sezon. Nu crezi asta happy?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Celcestietot):

A fost frumos de frumos. Dar au fost si altele mai frumoase.

| Celcestietot a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mai sunt frumoase, dar se gasesc totusi rar. Ai tu unul bun sa mi-l recomanzi happy?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar cum am zis, eu sunt mai mult cu filmele, un cinefil fara episoade (your name). Dar mi-a placut The promised neverland si Death Parade. Pentru mine acestea intra in top anime laughing. Si inca cateva.

| Celcestietot a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ok, multumesc. Am auzit si de Death Parade, parea interesant si de asta il pusesem pe lista happy.

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns:

Legislația rutiera

| CostinAlamariu a răspuns:

Am lacrimat la filmul "Patimile lui Hristos" happy

| gemeni6226 a răspuns:

Sweet november.

| RoCkKiD a răspuns:

Cinema Paradiso. Am plans ca un copil mic.

| StrongHeart a răspuns:

A dog's purpose, uite-te la el.E un film exceptional.

| Eireann a răspuns:

Extrasul meu de cont, plang de fiecare data :-)

| RKBlue a răspuns:

Filmtonguehiladelphia
Pur si simplu minunat.O relatie de iubire, un proces pentru a apara dreptul unei persoane cu SIDA, un avocat care invata sa nu judece pe oricine prin prisma prejudiciilor.
Intr-o perioada in care SIDA si oamenii care sufereau din cauza ei erau inca marginalizati, trebuia sa ascunzi asta, ori oamenii nu te-ar mai fi vrut in jurul tau.
Si, povestea e de fapt bazata pe un caz real.Asta face totul si mai trist.
Te face sa vezi cum am evoluat ca societate, cum avem mai multa compasiune fata de cei cu probleme, cei diferiti...

Documentar:Bridegroom(2013)
Puritatea,tristetea,amintirile,fac din acest documentar ceva minunat. Povestea nu e strapunsa foarte adanc insa destul incat sa te emotioneze.

Carte:Raul de Jan Guillou
Cum pot exista oameni atat de rai? Cum pot unii sa ramana aproape curati?
O autobiografie(insa scrisa prin prisma unui personaj cu un nume diferit),cartea prezinta abuzurile suferite de Erik,cum depaseste cea mai grea etapa a copilariei sale(daca se poate numi asa ceva)
Nu sunt un fan al violentei(ah,pe cine incerc sa pacalesc? laughing )
Adica,nu sunt fan al violentei gratuite. Exceptand filmele de groaza.Dar,cartea asta m-a facut sa imi doresc sa pot intra pur si simplu in mijlocul actiunii,sa intru intr-o lupta sau sa ii razbun pe cei inocenti.
Cartea merita citita pentru ca prezinta o lume uitata,lasa-ta in trecut,abuzurile prin care au trecut, trec si vor mai trece multi copii, dar si un sistem corupt(adevarat, nu la scara larga) care nu tine cu cei multi si inocenti ci cu minoritatea care abuzeaza.

Merita mentionata si Imparatul Mustelor.
Chiar daca nu m-a facut neaparat sa plang, mi-a umezit ochii, insa nu din acelasi motiv ca si restul.Groaza pe care mi-a dat-o aceasta carte, care arata ca suntem nu cu mult diferiti de animale intr-un final, si ca, copiii, in profida faptului ca au o varsta relativ mica si se presupune ca ar fi inocenti(sau macar semi-inocenti), pot fi niste bestii.

| syd a răspuns:

­­synecdoche, new york

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O scenă dintr-un anime mi-a dat o lacrimă mai demult: aminoapps.com/c/anime/page/blog/the-true-meaning-behind-meruem-and-komugis-final-gungi-game/2gtN_uxR5g3j53RgGn1agqneK1EZmq

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prefer sa plang pentru lucruri reale.O carte sau un film nu intra in categoria asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hacksaw Ridge.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Încă nu mi s-a întâmplat de la vreo carte sau vreun film

| MPersephone a răspuns:

Nu plang practic niciodata la carti sau filme. Dar pe la 13 ani am vazut Hachiko si tin minte ca am plans foarte intens.
Mai recent am varsat cateva lacrimi la A marriage story.

| Onisim10 a răspuns:

Nu am plâns niciodată din vina vreunui film, sau a unei cărți.

| BecSpart a răspuns:

Ultima ultima carte: Uzumaki
Ultimul film. Changeling (recomand filmul)

| Ggpen a răspuns:

Schindler's list, Hacksaw ridge, Noah...nu mai stiu exact care l-am vazut ultima oara

| Ggpen a răspuns:

Iar ca si carte, "Dumnezeu cu noi"

| EdgarAllan a răspuns:

American Beauty (1999). Nu e ultimul film care m-a emotionat, dar este fimlul care m-a emotionat cel mai mult. M-a prins cu garda jos la cateva scene si coloana sonora... coloana sonora e absolut superba si a amplificat totul. Thomas Newman reuseste mereu sa se joace cu emotiile mele.

| Patru_Denis_Petru_2000 a răspuns:

Titanicwinking