| Mogiojojo a întrebat:

Care sunteti interesati de ideologia asta ca am trai intr-o simulare/ matrix, ceva care ne limitează libertatea? Caut o persoana cu care sa schimb idei pe subiectul asta și sa vorbim în privat. Multumesc.

15 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum am mai spus, iluzia... este traita oricum de toti, insa libertatea exista, care alta libertate sa o vrem? Cand exista lumea asta si putem face ce vrem in ea? Ce alta libertate sa mai vrem? happy sa zburam? Poate ca oricum nu aveam aripi nici inainte.

Mintea omului are toate raspunsurile, insa sunt mai greu de gasit. Daca ar fi asa usor... nu mai existam acum big grin

Nu uita de lingura.

| Mogiojojo explică (pentru DoarBogdan):

Ideea mea era ca noi nu am face parte din aceasta simulare in mod natural ci suntem introdusi cu forța aici.
Am incercat odata sa imi ating nasul si am fost surprinsa pentru ca am simțit mai intens decat de obicei si stiu ca a fost real pe cand daca mi-l ating acum e aproape nimic, nu simt nimic chiar si daca ma pisc. Asta spune o gramada.
Am multe experiente de acest gen.
Sau ia o oglinda gen 30x30 cm si mișc-o rapid in timp ce o îndrepți către perete sau mobila sa vezi ce efect ciudat se creează. E ca si cum imaginea din oglindă nu poate 'să tina pasul' cu ce se vede în încăpere. Asta inseamna ca simularea asta mai da si bug-uri.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mogiojojo):

Buna observatia ta. Dar din nou, revenind la creier, la fel putem spune ca si asta ar fi simulat, nu? Faptul ca tu crezi si ca esti asa. Nu este exclus nu? Ca fix acele parti care iti par asa sa fie exact lasate asa si poate esti sau suntem mai departe de adevar decat am fost pana acum.

Si oricum, ca oameni... nu putem face nimic sa schimbam asta. Doar sa ne bucuram de prezent happy

| Mogiojojo explică (pentru DoarBogdan):

Vorbești ca unul dintre agentii lor. Simularea e făcută tot de oameni deci nu spune: 'noi nu putem face nimic'.

"Buna observatia ta. Dar din nou, revenind la creier, la fel putem spune ca si asta ar fi simulat, nu?"
Sunt de acord cu o simulare creată de o ființă foarte evoluată si mult superiora noua, gen Dumnezeu care știe ce se întâmplă cu fiecare atom. Nu sunt de acord cu o simulare de prost gust cum e aceasta care reușește oarecum sa imite realitatea, să iti ia toate drepturile si sa se joace cu mintea mea (stiu ce spun).

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mogiojojo):

Simulare creata tot de oameni? Exclus. Sau ma rog, foarte putin probabil.
Oamenii sunt oameni.

Si da, poate sunt un agent de-al lor devil
Poate tu esti un agent.

Cum am mai spus, citeste "Planeta arhontilor" - Cristian Terran happy

| Mogiojojo explică (pentru DoarBogdan):

"Simulare creata tot de oameni? Exclus"
Vreau argumente în ***. Intotdeauna oamenii au vrut sa aibă alții mai proști sub ei ca sa ii controleze, subjugheze, sa se simta ei în putere.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mogiojojo):

Pai exact, ai dreptate aici. Si nu se intampla asta? Exact in lumea asta? In realitatea asta?
Cei "mari" obtin tot ce vor, in timp ce ceilalti traiesc dupa cum ei au spus. Nu este nevoie de nicio alta realitate pentru acest lucru. Cum am spus, citeste cartea happy, adopta o oarecare forma de empatie aici. Nu incerc sa te conving de absolut nimic, dar automat cand accepti o singura cale... te izolezi (ca om, in general de restul perceptiilor). Si este ok, nu este nicio diferenta intre o persoana care face asta si... o persoana care crede ca oamenii vin doar de la X sau doar de la Y.

Eu as vrea sa vezi cele 1000000000000 de perceptii ^_^

| Mogiojojo explică (pentru DoarBogdan):

Simplul fapt ca doar tu imi răspunzi la intrebarea asta imi arată ca multi utilizatori nici nu imi vad intrebarea. Ca doar n-ar fi ok pentru ei sa știm cu toții despre matrix.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mogiojojo):

Oh, dar o vad si ceilalti, te asigur.
Doar ca este ceva deschis la "public", este doar o parere.

Esti o persoana. Mai sunt 7.829.703.024 de persoane pe lumea asta, toti si absolut toti sunt egali cu tine. La fec cum tu accepti o astfel de perceptie, la fel accepta si ei una. Iar tu consideri ceva adevarat, la fel considera si ei. De ce nu ar fi altfel atunci? happy

| CostinAlamariu a răspuns:

Eu sunt interesat de orice fel de discutie filozofica big grin
Dupa parerea mea nu traim într-o simulare deoarece cine face afirmatia ca traim intr-o simulare trebuie sa apeleze la o Logica reala, din afara simularii ca sa aiba sens ce zice, dar nu poti face asta avand in vedere ca esti în simulare deci automat teoria asta cum ca am trai intr-o simulare cade.

| StrongHeart a răspuns:

E mult mai complex de atat, exista ceva ce pune toate lucrurile in miscare, sa nu uitam asta.

| Mogiojojo explică (pentru StrongHeart):

Tell me more.

| StrongHeart a răspuns (pentru Mogiojojo):

Rătăcești.Citește biblia, uită-te ce se intamplă în jur.Citește cat de mult poti și cauta sa evoluezi spiritual și o sa ai toate raspunsurile.
Statul pe internet si documentatul de pe Wikipedia nu o sa te ajute sa afli adevarul.Bafta.

| ShaOfHatred a răspuns:

Orice e posibil

Pilula roșie sau albastră?
Ce ai ales?
Îți recomand una albă, Olanzapină de 5 mg.