| osimplafataaaa a întrebat:

Cat au la înaltime coreenii?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Coreenii sunt foarte micuti de statura, ca si chinezii, in jur de 1.50-1.60m
Am lucrat cu ei si ii vad tot timpul pe strada, in jur.
Rar, extrem de rar vezi unul de 1.70 fiind probabil considerat super-inalt printre coreeni.

| Werrich a răspuns:

Coreenii de Nord sau de Sud?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu, dar zici ca sunt clonati, arata toți idem.

| isemilia a răspuns:

Inaltimea medie e in jur de 1, 6 la femei si 1, 7 la barbati. Desigur, depinde de la om la om, e doar un numar

| Den1sa a răspuns:

Inaltimea medie la femei este de 1, 60m iar la barbati de 1.71m

| sabin89 a răspuns (pentru Den1sa):

La japonezi cum e?

| Den1sa a răspuns (pentru sabin89):

înălțimea medie a tinerilor japonezi este 171 cm aproximativ. Această cifră a fost luată pe baza măsurării tinerilor între 20 și 30 de ani astăzi, deoarece bărbații cu vârsta peste 30 de ani tind să aibă în continuare o înălțime mult mai mică, ceea ce ar putea reduce media. Este incontestabil că în ultimii ani japonezii au crescut foarte mult. Populația a trecut de la măsurare sub 1, 60 m depășesc cu mult media în majoritatea țărilor din Asia și alte continente.
pentru femei este ceva mai mult de 158 cm aproximativ. La începutul secolului al XX-lea, femeile japoneze măsurau aproximativ 142 cm, ceea ce înseamnă că și-au îmbunătățit media mult mai mult decât bărbații, crescând cu aproximativ 16 cm în total.