| AlexDorinel a întrebat:

Cat % din fetele cu varsta cuprinsa intre 14-18 ani sunt virgine? eu zic ca daca sunt doar 30% e bine da mi e ca doar 10%)))

63 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu noroc 5%

| Emazio a răspuns:

Care e relevanta acestei intrebari? De ce nu cauti pe net un studiu daca te intereseaza asa mult cum isi folosesc fetele gaura.

| Violleta2022 a răspuns:

Proportia virginitatii intre limitele 14-18 ani este cam de 70-80% la totii adolescentii.
Dar fiindca voua copiilor va place sa va credeti mai sexosi si sa mintiti (desi multi nu aveti sex pana la 20 de ani), realitatea este alta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe ce bază zici asta? Și de ce este bine dacă este cum zici tu? Și ce relevanță mai are virginitatea în ziua de azi, ca să îi dai importanță și să faci statistici după cum îți vine cu ea?

| Drimmero a răspuns:

Astea sunt exagerari, inainte era mai nasol decat acum, inainte se maritau de la 14 ani si aveau deja 2 plozi pana pe la 16-17 ani, nu cred ca e asa dramatic numarul acum de virgine in intervalul 14-18 ani. Totul tine de educatie, in ziua de azi din ce am observat copilele se axeaza pe studii si dupa pe relatii, sunt mai constincioase, ca mai sunt si cazuri ca la 14 ani sa se dezvirgineze e alta treaba, dar nu inseamna ca asa sunt majoritatea. Problema mai mare e ca Romania e pe primul loc la mame minore, plod cu plozi cum ar veni, aici de vina e educatia sexuala precara si mediul prost din care fac ele parte, dar astea sunt subiecte care ne depasesc. Site-ul asta m-a facut sa imi fac o imagine total opusa fata de cum o vedeam eu, sau mai bine zis mi-a aratat si alta perspectiva si anume: rolurile inversate. Baietii mai plangaciosi decat fetele unde cu totii vedeam invers situatia.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt conștiincioase, frățioare, însă așa rămân. După studii se axează pe job și după se văd pe la 30-40 de ani că au și ele pofte și nu le mai ia nici dracul'. Am văzut destule cazuri. Orice extremă este negativă. Însă cineva inteligent, poate lua decizia corectă pentru ea. Iar la fiecare se aplică diferite principii, că suntem diferiți.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Da, nici extrema de maritata si cu plozi la 14-15 ani, dar nici singure pana la 40 de ani ca e ciudat, asta pentru ca suntem invatati din societate ca dupa 25 de ani deja sa iti faci familie, la casa ta cu copii ceea ce mi se pare o prostie, fiecare isi face dupa cum ii e perioada si soarta, nici la 14 ani ca esti copil, abia iesi din ou pe la varsta aia, nici tuleiul nu ti-l da la anii aia. Multi se streseaza ca sunt singuri la nu stiu ce varsta, insa poate dincolo de asta au o viata perfecta, de ce ti-ai anula viata buna pe care o duci doar pentru ca n-ai partener/a? O mega prostie )))). Avem principii diferite cu totii si prioritati de bifat, daca lasi totul de la sine vine mult mai frumos fara sa te presezi cu nimic, nu de alta dar albesti sau chelesti dracu de la atata stres, si asa viata e stresanta

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Este bine să nu mergi nici cu capul înainte fără să stai un pic să te uiți în jur, dar nici să nu avansezi deloc pentru că te judecă societatea. E strict părerea mea. Însă în rest, fiecare face cum poate și cum știe.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Principiul nearuncarii capului inainte se aplica oriunde, mai intai pui raul inainte si dupa vezi care sunt riscurile. Tu traiesti dupa ceea ce iti impune societatea? Daca e sa ne luam dupa societate te judeca si daca respiri, si daca traiesti, mai da-o dracu de societate ca ajungi un robot comandat de ce zice ea

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Trăiesc și după ea, că e în interesul meu. Asta e.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Te referi la facultate si jobul pe baza diplomei, nu? Pai aia o faci ca vrei tu, vrei o viata mai buna, e doar interesul tau pana la urma, daca nu e asta, habar n-am la ce te referi.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Crede-mă că aș face lucrurile total diferit dacă aș putea trăi astfel.

| Emma30555 a răspuns (pentru T0T):

Singura nu e bine dar nu spune nimeni ca dacă nu te măriți trebuie sa stai singura, poți fi cu un partener atât timp cât ți e bine, nu știu cât o sa tina, nu știu cât are legătură cu tinerețea, frumusețea sau cât ține de noroc și de farmecul unei femei în avea abilitatea de a și găsi partener la orice vârstă. Eu sunt pro femei independente, fie ca asta înseamnă să te axezi pe cariera, distracție, călătorii etc. Mai greu e sa împaci și societatea fiindcă oamenii te vor la casa ta cu familie, poți sa i păcălești un pic, dacă ai un partener stabil, dar poți sa ți păstrezi și stilul de viata care ți se potrivește, împortant e sa ți găsești partener care sa te accepte asa cum ești. Bineînțeles că într un caz fericit când îți găsești perechea, dragostea adevărată probabil te căsătorești dar cum astea nu prea exista te poți bucura de viata și de ceea ce ți oferă ea și cam atât

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nimeni nu stie. Probabil 50%.

| T0T a răspuns:

Nu te mai oftica Dorinel că ai rămas tu virgin la vârsta ta și alea se distrează cât au chef.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ai revenit pe aici, nebunule?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Puțin. Sunt într-un impas.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Iar? pai ce-ai mai patit?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu este important.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru AlexDorinel):

La ce afirmație te referi?

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu am spus că ai rămas singurul virgin. Sunt destui ca tine. Însă sunt sigur că și mulți care nu sunt ca tine, nu o fac din constrângere și nu regretă ceea ce au făcut.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru AlexDorinel):

La ce te referi, ca am scris multe.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ti se pare ca geme de statisticieni pe aici si cineva chiar a facut o astfel de statistica? Cel mai probabil procentul e pe undeva pe la 60% cel putin.

| Freya1 a răspuns:

Nu ai cum sa fsci o statistica la asta.Dar da, într-adevăr nu prea sa mai păstrează virginitatea până la nunta.

| SilentRain a răspuns:

De ce lipsa virginitati la băieți nu e o problemă?

| SilentRain a răspuns:

Si Rain iti doresti la fel

| aXy99 a răspuns:

Mie imi da cu minus.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Și dacă nu ar mai fi 99%, nu ar fi treaba ta.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Dupa mine nu are importanta daca fata este virgina sau nu, daca ea se simte bine. Doar sa nu ajunga sa sara din una in alta.
De acord ca viata sexuala nu trebuie inceputa pana la 15 ani, cel mai devreme, dar si asta depinde de multi factori.

| siriusblack98 a răspuns:

In Romania? 10% este mult dupa parerea mea.

| StrongHeart a răspuns:

Ce curiozitati au unii

| ShaOfHatred a răspuns:

Contează?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu, dar poți iniția un studiu. Ceva prin care identitatea fetelor să nu fie cunoscută.
Totuși, nu înțeleg de ce ești așa pesimist...

| TFL007 a răspuns:

50% dupa 18 numai e niciuna ca au pzd ghiveci de flori de la jucariile sexuale folosite in videochat-uri ca scoala e grea

| TFL007 a răspuns:

Daca te referi la cele de etnie rroma la apogeul varstei de 18 ani au deja 2 sau 3 copii rolling on the floor) care ii trimet la cersit

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru TFL007):

Daca studiem problema de-a lungul istoriei, vedem ca si la romani cu cateva zeci de ani in urma fetele se casatoreau dupa 16 ani, daca treceau de 18 ani deja se discuta de ea, iar dupa 20 de ani era considerata fata batrana. Pana la 18 ani multe din ele aveau copii.

| Valentina8 a răspuns:

Te face sa dormi mai bine noaptea daca afli? E o intrebare personala, un fapt personal. Cat pentru curiozitatea ta, in zilele de azi, majoritatea isi incep viata sexuala de la 12 ani in sus iar asta din lipsa educatiei. Daca ar exista o educatie intre parinti si copii, educatie sexuala, iar copiii ar stii la ce riscuri se expun, nu ar mai fi asa de frageda varsta.
Plus, sunt persoane virgine si de la 18in sus.
Fa un sondaj, bafta

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Valentina8):

Spune tu la ce riscuri se expun daca fac sex?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Valentina8):

Si inca ceva: cum ai educa tu copiii tai sa-i determini sa nu faca sex cand vor?

| Valentina8 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pe langa o sarcina nedorita din cauza faptului ca majoritatea nu folosesc o protectie, boli cu transmitere sexuala.
Plus, riscuri psihologice.Fiind tineri, mici, doi parteneri fac sex unul pune suflet altul nu, ala o lasa ea sufera nestiind ce s-a intamplat multi/multe si-au luat viata.(vorbim de cazuri extreme, dar care au avut loc).
Cum am spus, cea mai grava e o boala cu transmitere sexuala. Nu e de ajuns sa spui "ah eu nu am nici o boala" e nevoie de analize. Cati copii inainte de a face sex ii cer partenerului dovada ca a facut la 10ani vaccinul anti Hiv? Hpv? Sau analize pe urma la papilloma virus? sau alte boli bacteriene sau etc? Sunt sigura ca nici 95% nu intreaba, nu se vaccineaza, nu face analize. O boala cu care poti ramane toata viata! O sarcina poate iei pastila de a doua zi sau face avort daca nu doreste copilul (pe urma caruia ramai cu "sechele") insa o boala e un subiect foarte serios pe fare multi nu-l iau un seama.
De aceea e importanta educatia sexuala, in care consta cum sa previi anumite lucruri, consta aspecte psihologice, si poate niste sfaturi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Valentina8):

Astea sunt povesti. Tocmai ca educatia parintilor trebuie sa vina pe latura protectiei.
Crezi ca daca are peste 18 ani cineva cere proba vaccinurilor facute? Sau nu poate sa primeasca o boala sau sa ramana insarcinata etc? Asta este o prostie? Ce, daca are vaccin nu se poate imbolnavii de HIV? Si cate persoane din Romania au acest vaccin?
Da, este importanta educatia sexuala, dar nu este de ajuns. Tinerii trebuie sa stie ca nu sunt blamati ca fac sex, sa fie intelesi in primul rand de catre parinti, care, in loc sa-i certe si sa ii faca albie de porci, sa-i indrume sa nu greseasca.
In alt rand de idei, asa cum au spus cercetatorii americani in domeniu, sexul este o binefacere pentru sanatatea tinerilor.
Trebuie sa intelegem ca mersul vremurilor nu mai este aidoma celor de acum o jumatate de secol, chiar si sau mai ales in dezvoltarea fizica si psihica a tinerilor. Vai de cei care le imbatraneste gandirea inaintea fizicului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valentina8):

Sau pentru ca asa ne dicteaza ceasul biologic. Menstruatia la fete este un mesaj de la corrpul lor ca sunt Apte de reproducere.
Si asa era din totdeauna, daca ii sa ne uitam in timp inapoi 14 ani era considerat varsta potrivita minima pentru o fata sa-si intemeieze o familie (desigur existand variatii cu varste mai tinere sau mai batrane). In religii la ~14 ani esti considerat membru matur al comunitatii.
In ziua de azi e chestia cu moralitatea. de asta varsta inceperii actelor sexuale a fost intarziata- > dar asta are o consecinta psihica : DEPRESIA Fiindca corpul vrea, dar datorita normelor sociale mintea ii interzice.

| Valentina8 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

ARomania,iubirea, o buna stare in familie in primul rand este baza catre intelegerea dintre mama/tata si copil. In momentul in care copilul are toata increderea in parintele lui, va alege sa-l asculte. Sunt mici pasi pe care ii faci de cand acesta se naste. Daca tu ii impui o idee copilului tau de cand e mic, in cap in inconstientul lui, va creste astfel. Iti dau un exemplu, eu cand eram mai mica mergeam la o biserica unde ne spunea mereu sa nu purtam pantaloni mai scurti de genunchi. Acum la 18 ani desi n am nimic de ascuns crede-ma ca imi e rusine sa ma dezbrac in fata mamei sa nu mai spun de alte persoana. Mi au bagat ceva in cap in momentul in care eu nu eram constienta. iar acum cresc asa, incerc sa ma deschid sa ma desprind de acea idee dar ceva imi spune ca e gresit. Am superat oarecum acest fapt al meu, si in timp voi reusi cu siguranta insa acesta a fost un exemplu de cum poti impune o idee in mintea unui copil iar acesta crescand va urmari acea "idee"
Nu e vorba de a face sex "cand vor"ci de cand e momentul adapt, corespunzator pentru ca sigur varsta de 12, 14, 15 ani nu e corespunzatoare dupa logica mea.
Nu doar ca corpul feminin nu e indeajuns de dezvoltat, dar psihologic vorbind e grav. E grav sa ai relatii sexuale cand esti atat de fraged pentru ca te va urmarii toata viata. Asta doar daca n ai norocul sa fii cu aceeasi persoana si peste 10ani ceea ce rar se intampla. In momentul in care o fata isi "dedica"trupul unui baiat, au loc o gramada de emotii, printre care speranta, speranta ce o data inlocuita de dezamagire, sau ceva ce a distrus relatia celor doi... Sufletul ei se "inraieste"se umple de negativitate dar si in cazul baietilor. Pentru ca multi aleg sa si bata joc din cauza faptului ca atunci cand au pus suflet nu au fost luati in serior.
Sunt multe lucruri de luat in considerare cand e vorba despre sex si de momentul potrivit. Pentru o persoana cu o gandire rationala, logica (ceea ce un copil de 14-15 ani nu are) momentul potrivit e atunci cand te simti tu gata.Insa pentru cineva mic... intelegi?
In concluzie, educatia sexuala e foarte importanta si trebuie sa o aplici de cand copilul e foarte mic, insa sa fie cu subinteles. Ceva ce i ramane in minte.
Asta e parerea mea, ce am 18 ani, insa peste 10 ani cand maturitatea mea va evolua ceea ce e sigur, caci evoluam pe zi ce trece, sigur voi avea o parere si o metoda si mai concreta.

| Valentina8 a răspuns (pentru Valentina8):

Armonia*nu Aromania

| Valentina8 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

O viata activa sexuala, e sanatoasa. Pentru o fata careia organele ei nu s-au dezvoltat inca indejuns, cum poate fi sanatos? Vrea fata mea de 16-17ani sa se ****? Sa o faca, dar sa se potejeze. Cat despre vaccin, care trebuie facut la 10ani sau 12daca nu gresesc de are o prevenire pana la 3-5 ani, dupa poate fi refacut.
Plus nu doar dezvoltarea organelor dar si a psihicului. Ce stie o fata un baiat de 15 ani despre sex? Sa fim serios? sa nu mai vorbim de aceia care incep la 12 ani? Vorbim de copii acum, nu de persoane care sunt in stare sa faca sex. Acesti copii se cred "smecheri" facand sex, se cred "maturi"facand sex, se cred tocmai ceea ce nu sunt.
E gresit sa traiesti ceva la momentul gresit. Iti incepi viata sexuala la 12 ani, la 20 de ani cand ar trebui sa incepi sa traiesti sa iesi din casa mamei tale sa o iei pe calea ta sa faci prostii sa te distrezi, ce ti mai ramane? Imbatrinesti. Esti satul pentru ca ai trait deja tot.
Emotii pe care trebuia sa le simti la 16, 17, 18 ani. le simti mai devreme. ceea ce te face sa imbatranesti (psihic)tot mai devreme.

| Valentina8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai si tu dreptate. dar depresia nu era atat de activa inainte asa cum ii acum! Sa fie clar! Dupa, de ce sa nu ti lasi fata de 14ani sa se joace, sa si traiasca copilaria atat cat poate. Ai toata viata timp sa te bucuri de sex cat vrei, dar sa ti traiesti copilaria... O data poti. Sex in copilarie? iarta-ma dar eu nu as fi de acord

| Valentina8 a răspuns (pentru Valentina8):

Fetitele in timpul adolescentei sufera modificari hormonale si ale organlor genitale, astfel incat la varsta de 20 de ani toate aceste schimbari sunt produse. Celulele colului uterin (si nu numai) sufera multe modificari pana ajung sa constituie epiteliul cervixului uterin matur. Astfel ca inceprea vietii sexuale mai devreme creste riscul dezvoltarii unor atipii celulare la acest nivel care, in timp, pot degenera in cancer. Mai mult, asocierea cu virusul Papiloma uman creste si mai mult riscul aparitiei cancerului.
Sunt o gramada de site-uri carti care te invata. Citeste, documenteaza te si vei intelege tot ceea ce am scris eu si mult mai multe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valentina8):

Totul tine de normele vremii, dar biologia e acelasi. Nu ai citit acu 2-3 zile unu de 14 ani beat si la volan s-a bagat intr-un stalp.
La 14 ani nu mai sunt copii. Mai demult la varste de sub 14 ani baietii erau pusi la munci pe care nici adultii din ziua de azi nu le fac. Sa nu mai vorbim de viata sexuala.
Nu cred ca tu la varste cu mult sub 14 ani nu ai simtit dorinte de genu?
Insa azi, totul e mai moale lasa ca sunt copii, lasa ca au timp, sa steie incuiati in casa. In lumea vestica e asa Dar asta duce la o viata plina de depresii, Cand ajung la maturitate deja is schimbati, nu mai au acelasi spirit, nu mai vor a face urmasi, populatia scade. Si se ajunge la migratii sa vina arabii, africanii sa populeze orasele. Cum arata in ziua de azi multe orase vestice :
https://www.youtube.com/watch?v=L2Diipp43Ak&ab_channel=Ruptly
In nici 100 de ani, asa va arata toata lumea de vest. Si lasa ca ei se reproduc la 18 ani deja au 2-3 copii in brate.
Nu spun deloc ca la 14 ani sa faca copii, de asta exista protectie, dar sa le interzici a fi liberi sa faca ce vor ei/ele nici asta nu e deloc Ok.

| Valentina8 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg, dar cine foloseste protectie? Toate prietenele mele (dar absolut toate) acum la aproape 18ani au copii si-au inchis viitorul. Nu suntem pe vremea aceea ca locul de munca il gaseai. Acum iti trebuie scoala si altele. Pe langa faptul ca or trebuit sa renunte la scoala is si singure caci baietii aceea dupa ce si au satisfacut nevoile le au lasat. Gravide de ce? din lipsa de protectie si cum chiar daca explici unui tanar aia aia aia, si nu asculta sa ajunge la a "interzice".
N-am eu treaba cu viata nimanui, dar e trist. Si prea multa libertate strica.
Plus, in afara de prezervativ (care are posibilitatea de a se rupe) de ce pastila de a doua si sau pentru celelalte metode de contraceptie trebuie sa ai minim 16 ani? Ca sa poti decide sa tii sau nu un copil de ce trebuie sa ai minim 16ani? Copiii nu asculta pentru ca sunt copii si de aceea se ajunge la consecinte. Imi pare tau, frumos ar fi sa fie asa simplu cum spui tu, dar nu este

| anonim_4396 a răspuns (pentru Valentina8):

Fetele sunt mai destepte, au grija de asa ceva dar in primul rand de regula baiatul trebuie sa fie mai mare cu ani buni, ca asa se face lipeala - si sa aiba si el grija Pastile, protectie etc, o fata fiind mult mai dezvoltat decat un baiat de acelasi varsta. Exemplu la 14 ani ca un baiat sa aiba "ocazie" e extrem de rar. Dar pentru fata e floare la ureche ca fata e frumoasa si arata ca vrea... stii cum e piesa?
Exemplu ieri am vazut una frumusica rau, blonda-tenul alba-slabuta-scunda nu cred ca avea mai mult de 14 ani, se tinea de mana cu un smecheras negru ca noaptea, era rom da arata de parca ar fi venit din africa. Mi-o dat nervi faza aia. M-am si uitat la tipul ala,(ce dracu or fi atat de norocos)o si bagat de seama ca is cu ochii pe el.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai demult se măritau la 14 ani, ce vorbești? Regulile din ultimii ani sunt mai stricte decât oricând în istorie.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am contact mult cu cei din vest. E extrem de îngrijorător la câți sunt depresivi acolo. Rar mai întâlnesc pe cineva care să nu sufere de depresie.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Valentina8):

Esti ramasa in urma fata de societate. La 12 ani astazi copiii stiu mai mult despre sex decat stiau adultii acum 30-50 de ani.
Eu nu am zis la 12 ani inceperea vietii sexuale. Am spus 15 ani, deoarece pe undeva este legat si de lege. Tu te crezi mai desteapta decat psihologii si sexologii? Acestia considera ca la aceasta varsta organismul este maturizat sexual. Inainte se considera ca varsta cand fetele pot avea relatii sexuale este de 16 ani. In ultimii ani aceasta a coborat la 15 ani, deoarece dezvoltarea tinerilor este mai precoce.
Pe vremuri, fetele se maritau intre 16 si 18 ani.
Nu am inteles, cand s-a pus pe piata vaccinul anti-HIV? Eu stiu ca este doar in faza de experimentare, ba chiar unele teste au fost oprite si interzise.
In postarea anterioara nu am zis nimic deoarece voiam sa ma documentez, crezand ca am ramas eu in urma cu stiinta.
In concluzie vreau saspun: cat de prosti sunt sexologii americani, care, in brosuri de ducatie sexuala distribuite in scolile echivalente liceelor noastre "Elevii sunt sfătuiţi să se masturbeze sau să facă sex de două ori pe săptămână" si au tiparit sloganul: "Un org.a.sm pe zi tine doctorul departe". O sa zici ca recomanda doar masturbarea. Nu, nu numai. Asta pentru cei care nu vor dau nu au posibilitatea sa faca sex.
Am sa le scriu sa ia legatura cu tine pentru ca sa afle cu adevarat cum sta problema.
Ce are iesirea din casa mamei tale cu inceperea vietii sexuale? Tu stii ca e mai traumatizant pentru fete, dar chiar si pentru baieti, un esec al primului act sexual daca are loc dupa 20 de ani?
Adolescentii fac sex de placere, nu de smecheri. Ca sunt si din aceia, padure fara uscaturi nu exista.
In concluzia concluziei: educatie sexuala prin constrangere nu se poate face.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Valentina8):

Lasa asemenea sfaturi pentru cei care au trecut prin viata. Da, ai dreptate: sa iti incepi viata sexuala atunci cand consideri ca esti pregatita. Daca nu esti niciodata pregatita ramai cu virginitatea. Stii ca sf. Petru a timis virgina in iad, spunandu-i: Dumnezeu ti-a dat-o ca s-o dai, nu sa vii cu ea in rai".
Daca ai 18 ani si inca nu esti maturizata din punct de vedere sexual ai avut o dezvoltare intarziata.
Cat priveste gandirea tinerilor, lasa-ma sa spun ca eu cunosc foarte bine acest lucru, ca lucrez cu ei si nu este asa cum spui tu. Sunt uimit uneori de maturitatea cu care gandesc.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Valentina8):

Mai citeste despre vrsta maturizarii sexuale a fetelor.

| Valentina8 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Voiam Hpv sa scriu nu Hiv, oricum, vreau sa vad cand o sa ai copii, mai exact fete, la cum o sa le indrumi!

| Valentina8 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Codrut sau Elian cum doresti tu sa fi numit... Eu pentru faptul ca traiesc azi, si nu pe cand traia maica-mea de exemplu si era totu diferit si era o rusine ca fata sa nu mai fie virgina inainte de 18ani. Eu pentru faptul ca traiesc azi, si nu atunci, imi pare rau. O reusit maica-mea sa-mi ofere cea mai frumoasa copilarie pe care ar putea careva sa o aiba, si imi aduc aminte ca aveam 11-12 ani, si eram inconjurata de fata care isi luau sutien isi bagau sosete si se dadeau la baietii, au inceput prietenele mele doar sa-si pozeze fundul pentru a-i atrage. Ba chiar au cerut unui bun prieten de al meu azi, sa o ****. Am fost trista sti? Eu am crescut intr-o zona muntoasa, sa merg pe dealuri sa ma distrez era la ordinea zilei, sau la jiu, nu mai puteam sa fac toate astea, caci prietenele mele erau ocupate. Baietii in schimb erau mai linistiti, a comentat cineva mai devreme ca fetele se maturizeaza mai devreme si e adevarat. Imi petreceam mai mult timpul cu baietii ca baietii intotdeauna au stiu sa se dristeze mai bine decat noi, dar am ramas fara prietene. Maica mea mi-a zis intotdeauna sa ma distrez, nicidecum nu mi-a zis sa nu fac sex laughing pe la 14 am aflat ce e ala de la baieti ca devenisera si ei nesimtiti laughing Si stii, nu m-am simtit intarziata sau batrana sau cum altfel m-ai numi tu. Sunt mandra de mine ca la 18ani mai mult de un baiat (actualul) n-a trecut prin patul meu. Nu e ok deloc sa te culci cu unu si cu altul. Incepi hai de la 15 ani sa te tot culci, partenerii ii tot schimbi ca noroc nu prea ii in ziua de azi, ia zi, cu cat te expui la mai multi parteneri nu e riscul mai mare se a intalni vreo boala? Si la 15ani sau sub in afara de prezervativ, ce oricum baietii il evita, ce metode de contraceptie pot folosi? curiozitate.
"Sunt uimit uneori de maturitatea cu care gandesc" - suntem diferiti Elian, am trait in mod diferit avem cunostinte diverse, urmez o scoala diversa de a ta, amfost invata altceva decat tine. Gandirea noastra nu e la fel. E trist ca tinerii au atat de multe ganduri, cand vremea lor e cea a diatractilor, nu crezi? Gandirea lor e tot mai matura iar anii sunt tot mai scurti! Simplitatea, au uitat sa o mai aprecieze.
Intr-o lume atat de complicata de adaptezi.

| Valentina8 a răspuns (pentru Valentina8):

Si nu-mi spune mie de Dumnezeu, Dumnezeu nu vrea sa faci sex inainte de casatorie. Daca nu te-ai casatorit ai simplu respectat regula. Dumnezeu vede cand te chinui iti stie toate gandurile si cel mai presus te intelege asa cum nimeni o face.

| Valentina8 a răspuns (pentru Valentina8):

Oricum, referitor la fetele de 15 ani "mature" intreaba de doar 3 tipuri de metode (caci sunt multe pot spune) de contraceptie de cum functioneaza de cum sunt alcatuite si de ce ar trebui sa faca ca sa o poata folosi. Stii cate fete cunosc care or trebuit sa apeleze la pastila de a doua zi habar nu avand ca e o bomba de hormoni pentru corpul nostru? Stii cate fete consuma anticonceptionale de capul lor? fara a face niste analize? Vorbim de fete mari, majore da le incolo pe alea mici? Lipsa de maturitate! In momentul in care esti matur esti responsabil! Romania sincer am uitat pe alcatela loc e dar nu de parte de unu pentru cel mai mare numar de minore care au copi SI SI-AU PUS PUNCT VIETII SI II CRESC PARINTII pentru ca nu sunt nici mature nici responsabile nici demne. Un bebelus intr adevar te maturizeaza mult. Dar e trist! Dece sa nu faci o scoala, de ce sa nu te distrezi, de ce sa nu calatoresti? de copii iti arde atunci cand tu nici un loc de munca ai? sa nu vorbim de casa.
Nu-i bag pe toti in aceeasi oala, stai linistit dar daca eu sunt atat de severa e pentru ca faptele ce le-am vazut, e pentru dezamagirea ce mi-au produso. La urma urmei nu-i la mine boala lu X sau copilu lu Y. Fiecare care ce vrea cu viata lui dar bine ar fi ca alegerea sa fie una inteleapta!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Valentina8):

Hai, ca nu-ti mai raspund, ca ai idei infantile si te crezi desteapta foc in materie de sex. Da voie celor care cunosc problemele sa isi spuna parerea. Mai ales ca, asa cum si zici te simti intarziata, dar si esti. Dar nu in a face sex ci in avea cunostinte de educatie sexuala.
Nu dau lectii de educatie sexuala aici deoarece nu este locul.
Si te rog sa nu-mi mai scrii ca altfel te ignor.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Valentina8):

Tu chiar nu-ti vezi lungul nasului? Ma inveti tu, inca un copil, pe mine care deja ii am?