| Abcfunny a întrebat:

Cat la % credeti ca Dumnezeu exista si cat la % nu? eu una nu cred ca exista, iar noi oameni am fost facuti din bacterii(nu ma criticati este parerea fiecaruia)

29 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Nu sunt atee ca Iliescu big grin

lolita
| lolita a răspuns:

Este bine sa credem ca cineva ne ajuta, ca nu suntem singuri, ca cineva acolo sus ne protejeaza si ne iubeste. eu cred a cineva imi da putere sa lupt, sa trec peste momentele grele dar nu cred in biblie, in povestile care sunt scrise acolo.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Bacterie zici? Si bacteria din ce e facuta? Unicelulare cum sunt ele nu au creier. Prefer sa ma trag din maimuta sau din Adam si Eva decat sa fiu o bacterie trepanata. Sorry e doar parerea mea!

Janina
| Janina a răspuns:

Credinta mea in Cel de Sus nu are procente...
sunt sigura ca exista Dumnezeu, El ne dovedeste asta in fiecare zi, doar ca noi suntem mult prea ocupati sa il observam!

regis
| regis a răspuns:

Deci tu crezi ca "am fost facuti din bacterii"? Urmatoarea intrebare ar fi "daca am fost facuti, cine ne-a facut?"

| JackieSue a răspuns:

Suta la suta da si 0 la suta nu.

| Abcfunny explică:

Of cretz0liina ...normal ca am citit... ce nu intelegi? v-am intrebat si eu pe voi ...nu trebuie s spui citate din "biblie" ca banuies ca stim si noistraight face

| Abcfunny explică:

Verona333 tie ti-ar fi rujine nu MIE happy

| CrucifiedCountess a răspuns:

Aha pai eu cred 101% nu cred si 0, 00% credwinking

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Doamne sigur ca exista Dumnezeu si nu am fost facuti din bacterii, am fost facuti din tarana iar Dumnezeu ne'a dat chipul si asemanarea sa...provenim din Adam si Eva

Răspuns utilizator avertizat
| Chocolate a răspuns:

Dumnezeu EXISTA! 100% garantat!>.si nu am fost facuti din bacterii, am fost facuti din tarana iar Dumnezeu ne'a dat chipul si asemanarea sahappy...provenim din Adam si Eva...citeste si tu Geneza, in Biblie.
Dumnezeu este creatorul si protectorul nostru, este cel mai puternic, poate crea si distruge orice, cea mai mare teama trebuie sa o avem de el.planeta si universul este la mana Lui, dar El ne iubestehappy

| alma a răspuns:

Buna., eu ced in Dumnezeu, si daca atunci demult Omul a devenit OM din bacterii, maimuta sau mai stiu eu ce, acum la ora actuala de ce nu se mai transforma maimuta in Om? Pa

| Lorenyk a răspuns:

Credinta nu e cat la %. Ori e 100%, ori e 0%. altfel nu e credinta, e presupunere...

tundenana
| tundenana a răspuns:

M-ai dat gata acum ...ai putea sa dezvolti aceasta tema... sa stiu si eu la ce anume te referi... sunt sigura ca daca afirmi ca ne tragem din bacterii ai si niste argumente nu? as vrea si eu sa le cunosc... am auzit atatea deja... dar pe asta inca nu... chiar m-ai facut curioasa... dupa ce scrii argumentele tale iti voi spune ce cred eu... ce zici?

| AndrusKanu a răspuns:

Eu cred că există 99%. happy

| liviu00 a răspuns:

Eu cred 100% ca n-avem de unde sa stim daca exista vreo forta supranaturala sau nu. Ca am fost facuti din bacterii, este gresit spus. Am evoluat, intr-adevar si am pornit de la microorganisme in evolutie. De fapt s-a demonstrat stiintific cum se poate ajunge la niste microorganisme din anumite proteine.
Ceea ce multi nu inteleg este ca teoria evolutionista este DEMONSTRATA STIINTIFIC. Ca ei nu sunt in stare sa inteleaga nici notiuni de baza din chimie, genetica, biologie, paleontologie, asta e partea a doua. Asta e adevarul, cei ce pun la indoiala o teorie stiintifica fara sa aduca argumente, ori sunt inapti, ori ignoranti.
In rest, nu pot decat sa ma amuz cand vad raspunsuri de genul "100% exista". Cat adevar absolut detin unii. E fantastic!

| ICanLoveYou a răspuns:

Corect este parerea fiecaruia eu cred 100% ca Dumnezeu exista si 0% ca nu existabig grin asta e doar parerea meatongue.

| simona_1150 a răspuns:

Pai...eu cred ca e important pentru fiecare sa creada in ceva... fiecare religie aduce argumente diferite...fiecare au traditiile si modurile lor de a sarbatori unele evenimente...fiecare e cu Sfintii lui si toate cele. Unii cred ca sufletul se reincarneaza in sobolani si tot felul de animale...altii cred ca mai e si Viata de Apoi... care o fi adevarul...nu stiu... Dar credinta te ajuta sa treci peste unele impasuri. Asta e sigur.

| emilia21 a răspuns:

Cand e vorba de Dumnezeu, nu trebuie sa existe cat la % credem. pur si simplu trebuie sa credem in el, si nimeni nu ar trebui sa zica ca nu exista Dumnezeu! Si din ce suntem facuti, fiecare crede ce vrea, atata tot!

| verona333 a răspuns:

Mi-ar fi rusine sa dau asa intrebare, nu condamn dar nici nu pot concepe.

| girl16flo a răspuns:

Pai nici eu nu prea cred ca exista...trebuie sa credem ca exista pentru ca altfel ne-am omori intre noi, nu am avea nici o frica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Fugi bacterie ca vine sanipidul". In cazut tau eu sunt "sanipidul"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa-ti raspund, iti voi da cateva cuvinte spuse de altii mai inteligenti ca mine
"I think that naming your ignorance God and pretending that, having named it, you have converted ignorance to knowledge is a sorry approach to the unknown."
"What is the nature of God? His nature is entirely dependent upon the age or culture that has reinvented him."
"The world holds two classes of men: intelligent men without religion, and religious men without intelligence."
Think of how many religions attempt to validate themselves with prophecy. Think of how many people rely on these prophecies, however vague, however unfulfilled, to support or prop up their beliefs. Yet has there ever been a religion with the prophetic accuracy and reliability of science?"
We would be 1, 500 years ahead if it hadn't been for the church dragging science back by its coattails and burning our best minds at the stake."
The idea of a personal God is an anthropological concept which I am unable to take seriously.(Einstein)
Si va dau si un site care sa lumineze niste intunecimi: http://www.atei.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa-ti raspund, iti voi da cateva cuvinte spuse de altii mai inteligenti ca mine
"I think that naming your ignorance God and pretending that, having named it, you have converted ignorance to knowledge is a sorry approach to the unknown."
"What is the nature of God? His nature is entirely dependent upon the age or culture that has reinvented him."
"The world holds two classes of men: intelligent men without religion, and religious men without intelligence."
Think of how many religions attempt to validate themselves with prophecy. Think of how many people rely on these prophecies, however vague, however unfulfilled, to support or prop up their beliefs. Yet has there ever been a religion with the prophetic accuracy and reliability of science?"
We would be 1,500 years ahead if it hadn't been for the church dragging science back by its coattails and burning our best minds at the stake."
The idea of a personal God is an anthropological concept which I am unable to take seriously.(Einstein)
Si va dau si un site care sa lumineze niste intunecimi: http://www.atei.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum imi spunea si profesoara de mate, ca lucrurile simple sunt cel mai greu de demonstrat. Chiar e asa de greu de observat ca lumea asta n-avea cum sa apara dintr-un "poc"? Uitati-va in jur si-o sa vedeti ca nimic nu e o urmare a Bing Bang-ului. Cineva cu ratiune e in spatele a tot ce exista in jurul nostru.
By the way, credinta e un lucru care nu se demonstreaza.
Sa presupunem ca nu exista Dumnezeu, imi poate demonstra cineva asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu credem in Dumnezeu cand ne convine noua! Si cand vine vorba despre ceva in care tu crezi, nu poti exprima in %... De acord? Ori crezi, ori nu crezi! Nu faci asa: azi cred 30%, maine 15% cum iti convine tie!
Cum sa te tragi din bacterii? Si alea cum au aparut? Daca te intrebi Si Dumnezeu cum a aparut, gandeste-te ca Dumnezeu reprezinta infinitul... mintea noastra nu poate sa-L cuprinda pentru ca noi, oamenii avem mintea limitata si nu putem cuprinde absolut orice...

| Georgiana95 a răspuns:

Dumnezeu exista 100%, si noi am fost facuti de Dumnezeu, asa cum spune Biblia, nu ca ne tragem din maimute, astea sunt prostii, dupa parerea meabig grin

| Andreea1805 a răspuns:

Eu cred 100%, însă recunosc că am avut şi momente grele în viaţă în care m-am îndoit. E dreptul tău să crezi ce vrei, însă mie, Dumnezeu mi-a dovedit mereu că există, şi asta a fost de multe ori de bine, dar şi de rău. Îmi pare rău că nu crezi. Ne mai mirăm de ce e atata rău în lume sau îndrăznim să spunem că Dumnezeu ne-a uitat. Dar noi ce facem în numele Lui? Ne amintim că există un Dumnezeu doar când ne merge rău, când suntem bolnavi sau când avem nevoie de ceva. Şi în rest? În fine...

Vreau să închei printr-un citat care mie îmi place foarte mult:

"I would rather live my life as if there is a God and die to find out there isn't, than live my life as if there isn't and die to find out there is. " Albert Camus