| hypothesis a întrebat:

Cate timp acordati,in general, studiului/invatatului/informarii zilnice?

12 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Minim 6 ore.

| hypothesis explică (pentru neutrino):

Dar ce fel de studiu si cum iti structurezi invatatul? Cum de a ajuns o placere implicit o obisnuinta?

| neutrino a răspuns (pentru hypothesis):

Asa cum parintii mei merg la serviciu, fie ca le place sau nu, tot la fel am inteles ca scoala este serviciul meu si de rezultatele mele va depinde ziua de maine, dar si multumirea parintilor mei.

| T0T a răspuns:

Foarte puțin. Depinde de la zi la zi. Uneori deloc. Este important, normal, dar pentru mine țelul meu poate fii atins în momentul de față, pe plan educativ.
Și făcând referire la cultura generală, asta este mult mai importantă. Ce înveți pentru școală se uită extrem de repede deoarece în mare parte nu o faci din plăcere. Ce-i cu sila se uită.
Acum să vorbim per general, țelul meu principal nu este nicidecum studiul.

| hypothesis explică (pentru T0T):

Dar totusi, gandeste-te ca fara studiu nu poti profesa in niciun domeniu de specialitate. Societatea are NEVOIE de astfel de oameni. Daca toti ar merge pe premiza pe care mergi tu si nu ar fi si oameni care sa fie ingineri/doctori/avocati/politisti, societatea ar lua-o la vale. Si stii la ce ma refer. Faptul ca stai pe "spatele" altora nu e neaparat o scuza la a nu mai studia.

| T0T a răspuns (pentru hypothesis):

Eu am un certificat internațional, și nu mi-am bătut atât de mult capul. Sunt oameni incompetenți, foarte mulți, care ocupă diferite profesii. În momentul de față cred că pot să fac niște lucruri, și dacă aș simți că nu aș putea aș schimba și foaia.

| T0T a răspuns:

Sunt curios cu cât vei rămâne din ceea ce înveți acum și dacă îți place ceea ce înveți. Dacă îți place vei rămâne cu ceva. Dacă nu... Eu ți-aș recomanda să găsești niște lucruri interesante de care să te informezi, deoarece o să te trezești cu o doză de incultură mai încolo.

| AirănMeidăn a răspuns:

studiu, nimic
invatat, mai putin de 30 de minute
informare, majoritatea timpului

| hypothesis explică (pentru AirănMeidăn):

Nu consideri ca este important studiul/invatatul?

| AirănMeidăn a răspuns (pentru hypothesis):

ba da, dar pur si simplu incep sa fac alte lucruri si nu mai invat

Răspuns utilizator avertizat
| LeBaiat a răspuns:

Cam 2-3 ore maxim