| anonim_4396 a întrebat:

Cati dintre voi tineti post, la ce se refera postul si care sunt persoanele care nu trebuie sa posteasca?

3 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Postul este pentru toata lumea. Este adevarat ca POT (adica nu ca ar trebui neaparat) sa nu posteasca: copii mic, bolnavii, calatorii si cei care au incuviintare de la preot.

| dtte a răspuns:

Eu tin post si ma simt foarte mandra! Este prima data cand tin si intentionez sa-l duc pana la capat(adica 6sapt)! Postul presupune sa renunti la oua, lactate si carne(asta in ceea ce priveste mancarea). Deasemenea, trebuie sa renunti la rautate, barfa, injurii, invidie, sa fii mai bun!(asta spun preotii)! Cat despre persoanele care nu trebuie sa posteasca, nu stiu ce sa spun, cred ca nu tin decat cei care nu pot sau pe care nu-i intereseaza aspectul asta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O persoana care tine post, trebuie mai intai sa se abtina de la vorbe desarte, ganduri rele si fapte de rusine. Apoi sa fie mereu sigura pe credinta ei in Dumnezeu, sa se roge des si sa aiba suflet bun care poate rabda aproape orice rautate.Si normal, sa-si regrete toate faptele rele, care-i afecteaza constiinta(in momentul in care din adancul sufletului simti regretul faptelor rele si te rogi cu credinta neindoita, imediat simti si acea usurare sufleteasca care te poate ajuta sa mergi mai departe cu incredere in tine si optimism pentru un viitor mai bun)