| xRaffy a întrebat:

Ce alegeți dragi utilizatori TPU?
Bani sau iubire? Vreau răspunsuri concrete cu argumente. De ce bani sau iubire?

9 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Banii pentru ca tin de foame, sete si cald

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oh, dar fix dintre cele doua?

Dar bine, ca ai spus cu argumente big grin
Pai ce garantie ar avea cineva ca daca ar alege iubrea, nu ar avea bani? Practic... daca ar fi iubire, adica sa te intelegi cu cineva, am presupune ca cele doua persoane ar trai impreuna, nu? thinking
Adica cei doi "traiesc", iar daca traiesc, inseamna ca au ce manca, au unde sa stea, iar daca au aceste lucruri, inseamna ca au cu ce sa se intretina, deci nu putem spune ca nu o sa aiba deloc bani, nu? big grin

La fel si pentru bani, daca cineva ar alege bani, nu ar insemna ca nu ar avea parte si de iubire, nu? Sau?
Adica daca ar avea bani, ar stii ce sa faca cu ei, ar invata, s-ar dezvolta, ar citi si ar ajunge asa cum ar vrea... ma gandesc ca nu este orice om care nu ar stii cum sa vorbeasca cu o fata si sa nu isi faca o relatie de iubire. big grin

Deci premiza paradoxala, este ca... daca am alege una dintre cele doua, nu am avea parte de cealalta? thinking

| Catrice a răspuns:

Iubire logic....banii îi poți face și tu.

| Celcestietot a răspuns:

Daca ar fi sa aleg ceva permanent in viata mea dintre cele 2? Iubirea ar fi. In momentul de fata as alege banii, de iubire pot avea oricand doresc eu parte, asa ca, sa fiu chibzuit, aduceti servieta cu 10 mii de dinar kuweitiani, va rog happy.

| Celcestietot a răspuns:

Tu ce ai alege?

| LoveSleep a răspuns:

Când ii aud pe ăștia cu "cine zice ca nu poți avea bani/iubire dacă..." ma trece un fior prin inimă.
Bănuind ca una exclude pe cealaltă, bani.
De ce? Pentru ca bani.
Singurătatea poate fi combătută cu cele 38477395959363 de moduri de a-ți petrece timpul când peștișorul de aur ți-a dat bani nelimitați. Și când te plictisești de viata prea buna poți mereu să faci cunoștință cu fața de asfaltul din fața unui zgârie-nori pe care îl deții.

| CodrutElian1990 a răspuns:

"Iubirea" o poti avea pe bani, banii (ca baiat) nu-i poti avea prin iubire.

| Nemessys a răspuns:

Ambele.

| CostinAlamariu a răspuns:

Normal ca iubire. Nu stiu ce alt argument as putea aduce in afara de faptul ca niste bucati de hartie nu ma pot implini sufleteste. Pur si simplu nu se poate. Nu am fost niciodata genul materialist. Asa sunt eu. Nu ma impresioneaza banii in sine mai ales ca eu îi vad ca pe niste simple unelte de comerț.
In schimb iubirea este cel mai mare lucru pentru care poate trai un om.