| Mosotti a întrebat:

Ce am observat eu, ca profesorii se comporta ca si cum au uitat ca au fost copii si ei. Am o ruda care a fost profa si era foarte dura, cand erai la lucrare, mainile pe masa si capul in foaie, daca miscai, afara. Paralel zicea cand era la noi acasa "eee, cand eram si eu la liceu scriam formulele pe pulpa si mai dadeam asa fusta, ne uitam, dadeam inapoi repede, ca era prof si nu avea tupeul sa ne controleze sub fuste daca ar fi banuit ceva, ne facem copiute, pai cum sa nu dau la colega daca ma ruga? Dadeam, ca aia e, imi dadea si ea mie la o adica", eram asa uimit totusi. "EE eu nu faceam bine, ce, trebuie sa faca si ei la fel? Sa invete", asa zice.
Evident ca, cam 20 % ramaneau corigenti, asta era clar, era pe merit dar dadea greu la teze si lucrari, la tabla. Eu i-am zis "IO sa fiu la clasa ta? Fugi domne de aici, mai bine ma impusc", ca zicea sa dau la liceul unde preda, Doamne fereste! Asta era in 1992, eu aveam 14, 5 ani, ea avea 47.
Si avea ceva socant! Daca ma duceam acolo, cand erai in clasa, uita ca te cunoaste, s-ar fi purtat ca si cu ceilalti, as fi luat 2 ca si ceilalti, ramaneam corigent la o adica ca si ceilalti, dubla personalitate si acasa imi facea placinte cu branza si clatite cand ma duceam la ea si ne trageam de siret. Cred ca e cu capu!

Un fost coleg de liceu la fel, prof de chimie, aaaaoleeeu ce face si ala, nu chiar ca asta a mea dar tot nasolie. In clasa 11-a ramasese corigent la mate pe toamna (poate are trauma saracu`). Si culmea, ca l-am filmat, m-am dus cu camera sa filmez clasa ca amintire la sfarsitul anului, diriga "rusine corigentilor la mate". Are filmul si zice la fel "daca eu eram tampit, astia sa nu fie".
Pe asta nu-l copiaza nimeni cu toata tehnologia.

Care e treaba? De ce asa transformare? De ce devin dusi cu barca? Eu nu stiu, sunt mai de treaba daca eram prof, nu am uitat ce am fost, doar disciplina sa fie la sange, as fi dat asa mai usor si aia e.

30 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica pe scurt intrebi de ce isi fac profesorii meseria nu?

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Nu, intreb pentru ca unii sunt f intoleranti, cam opusul de cum erau ei in scoala. Parca au traume.
Adica in ce sens zic, esti bun la mate, fizica si chimie da? AI note mari, iti place, inveti, vi la ore, esti disciplinat, dar mai furi putin la materiile care nu te intereseaza, aici nu au toleranta! Asta ma mira.
Dar nu am specificat, trebuia sa zic in intrebare.
A nu se confunda cu putorile care nu vor sa invete la general, ca pe aia nici eu nu i-as tolera, sau cu lipsa de disciplina.

De ex la liceul Creanga 1981-1985, prietenul meu a facut liceul, Bucuresti bineinteles. Era olimpic la mate, aia de biologie vroia ea neaparat sa-l lase, a trebui sa intervina profu de mate si s-a rezolvat. Cam ceva de genul.

| Celcestietot a răspuns:

Dacă lumea va continua să meargă pe drum de pace timp de 50 de ani, poate că o sa avem și noi mai organizate unitățile de învățământ. Timpul trece, robotul creste, iar mintea multora revine la stadiul celei de primată, nu prea ai ce face.

| Mosotti explică (pentru Celcestietot):

Nu vom avea, ca nu se doreste asta de sus, ne vor cat mai prosti sa fim manipulabili, de aia s-a degratat invatamantul grav de tot, nu intamplator.
Desi nu stiu ce degradat, ca aud, e mai greu ca pe vremea noastra, le da la clasa 3-4-a de nu stiu nici eu unele sa le fac la mate, chestii care noi nu aveam.
Le da teme asa multe, cum noi nu aveam! Culmea. Undeva nu e in ordine.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Da, se doreste sa fim cat mai handicapati pe orice plan. Cel putin la noi in tara, teme de nivelul lor, pentru lvl. 100, cat mai mult material in ghiozdan, ca sa strambe coloana, numarul de ore petrecute in scoala este exagerat.

| Mosotti explică (pentru Celcestietot):

Exact, de ex in Germania e un model cica sa-si aleaga elitele, la liceu te sparge si cu 10 ore pe zi, din clasa 9-a deja, ceva de genul, de multi renunta, cica aia care sunt f buni rezista. Dar adevarat ca au oameni buni pe latura a ce fac.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mosotti):

Intr-adevar, oamenii se pricep in ceea ce fac, o alta organizare din punctul acesta de vedere au fata de noi. Daca este asa numarul de ore pentru selectia respectiva, inseamna ca cei mai pregatiti psihic, dar si intelectual pot rezista, oameni care isi dedica timpul acestui scop, din placere sau motivatie.

| Mosotti explică (pentru Celcestietot):

Bine zis! Ca acolo nu se duc la scoala ca la noi "mama sa ies inginer, ca imi cade rangu sa fiu vanzator, hai sa vad cum fac, copiez ceva, sa intru acolo, sa mai frec menta pe la birou ca oricum se platea functia, nu performanta", ca asa era pa timpul lui ceausescu, in Germania se duce fiecare in mod natural unde simte ca vrea si e capabil, pentru ca stie ca si daca era vanzator avea un trai bunicel, iar ala cu facultate avea trai si mai bun, dar nivelul minim era trai bunicel, nu era ca doar aia cu fac pot avea un trai decent, in nici un caz, ca acel caz aducea frauda in invatamant.

Acolo invata de placere, daca iesi din clasa nu copiaza nici unul! Spre deosebire de china unde pun drone in clase sa nu copiezi, pentru ca acolo multi vor sa fure, pentru ca daca nu ai facultate sau nu intri la un liceu mai bun, ai o viata nasoala, nu ca dincolo ca o duci binisor.
Neamtu nu copiaza ca zice "nu am de ce, si asa nu voi sti sa fac ce mi se cere si tot nu voi lucra ce fur aici, mai bine ma duc unde merge si aia e".

| aumih16 a răspuns (pentru Mosotti):

Oricum am observat si eu ca tot mai multi tineri vor sa fie politisti! si atunci nu toti vor sa fie medici doctori chirurgi sau pompieri! asa ca aceasta intrebare parca nu isi are rostul! parerea mea!

| Mosotti explică (pentru aumih16):

Vor sa fie politisti ca e un post sigur, stabil si salariu bun. Spre deosebire de medici, profesori, ca nu ai post asigurat, dar cei din politie toata grupa care iese dupa 1 an de la campina, are de lucru.

Intrebarea are sens, nu se refera la daca cineva vrea sau nu sa se faca prof sau politist, reciteste intrebarea daca vrei. Ce treaba are ce zici tu, cu, cum se comporta profesorii cand ajung profesori?! Nici o treaba.

| aumih16 a răspuns (pentru Mosotti):

Off iarasi ai dreptate!

| Mosotti explică (pentru aumih16):

Pai, nu ai citit bine intrebarea, nu ca am dreptate, ai raspuns pe langa! Trebuia sa te fac atent. In general se citeste atent intrebarea daca subiectul intereseaza, si se incearca a da un raspuns, o parere la acea intrebare. Pentru ca cine intra si raspunde, se presupune ca are interes pentru subiect, deci citeste cu atentie, ca cine nu are interes, in general citeste si pleaca, nu comenteaza nimic.

| aumih16 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu! da oricum nu multi vor sa se faca profesori! asta-i sigur!

| Mosotti explică (pentru aumih16):

Aici ai dreptate, eu as fi vrut sa ma fac urmatoarele avantaje:
1 - In clasa faci la ora cam cum vrei, nu ai chef de predat le dai o lucrare pe care poate nici nu o corectezi.
2 - Ai mult timp liber pe an.
Si daca ai un venit pe langa, mergea si cu salariu mai mic.
Nu m-am facut ca ori ma dadeau afara, ori ma luau la puscarie ori mancam bataie la colt de strada, ca eu nu tolerez nesimtirea de la elevi.

| aumih16 a răspuns (pentru Mosotti):

Am inteles! e ok!

| Andreeush a răspuns:

Așa sunt unii din păcate, mult prea stricți.
În liceu am avut un profesor care în momentul când aveam un test trebuia să scrim exact cum ne-a predat el, dacă scriam cu cuvintele noastre zicea că nu era bine, că nu am învățat deloc.

| Mosotti explică (pentru Andreeush):

Da! Si asta, si astia nu is in ordine, destui stiam ca-s asa, am avut si eu.

| FreddieM a răspuns:

Normal ca nu vezi. Cum ti-am raspuns si la celalta intrebare,, depinde de ochiul care priveste''. Vorba aia,,, nu toata musca face miere''
Pace

| aumih16 a răspuns:

Asa sunt unii profesori! ce ai vrea sa fie toti la fel!

| Mosotti explică (pentru aumih16):

Nu, doar ma intrebam, evident ca-s si buni, bun este ala la care vi de placere la ore, de la care inveti ceva, care stie sa te faca sa inveti cum trebuie, dar care cere disciplina, respect si are pretentii sa inveti, insa asta o vei face de la sine la el.

| aumih16 a răspuns:

Iar legat de profesorii mai tineri! aici e tare greu! ca nu toti i-au acea calificare sau master! ca sa ajunga profesori! de aia si exista inca profesorii mai batrani! fiindca asta este trebuie sa isi castige si ei painea intr-un fel nu! sigur au si pretentii in sensul ca au mai multe asteptari de la cei mai tineri de acum! noi abia daca reusim in sistemul medical sa avem niste medici doctori chirurgi bine pregatiti!

| Mosotti explică (pentru aumih16):

Da, cei tineri sunt prost pregatiti, iau si 2 la definitivat (desi sincer le confunt, nu am inteles exact ce inseamna definitivat si titularizare).
Titularizare stiu ce inseamna, dar celalalt nu.

Ca sa nu mai zic in facultate, faci de nivel superior celui de scoala generala si liceu, ce rost are? Fa la nivel 5-12 clasele, ca acolo vei ramana pana la pensie, iar pentru universitari sa faci alta sectie.
La fac de mate e durere tata, te dezumanizezi acolo, chestii inutile pentru predare pana in clasa 12-a.
Ai luat bacul cu nota minim 9 la mate, faci sa zic un 3 ani intens practica intensa la nivel de ce vei preda, si dupa aia sa iesi profesor. Adica rezolvat probleme, inteles teoria, pedagogie, psihologie.

De ex la fac de info unde am facut eu, nu au profesori! Au ramas aia de 68 ani, cica nu vor sa vina din aia tineri, ca e salariu cam mic. Multi aleg jobs mai bine platite.
Ca profesor trebuie sa ai si alt venit si atunci merita, ai vacante, maxim 18 ore pe sapt. De ex sa ai si un 2-3 apartamente cu doua camere inchiriate si e f okey. Iei un min 900 Euro din chiri, si un 400 salariu la inceput, merge 1300 pe luna.
Ca degeaba e mai bine platit daca nu am timp de nimic, si ma comanda altul, nefiind eu sef la clasa.

| Dorotheea21 a răspuns:

Https://www.youtube.com/......tps?/watch

E dragutel, merita 9 minute din viata ta. :)
Esti foarte priceput la injuraturi.
Mai bine injuri, decat sa pui o astfel de intrebare. :))

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

Da, dragutel filmuletul.
Aia e, nu ceruse colega cele mai ciudate injuraturi?! I-am dat, dar se pare ca intrebare a sters-o. Adica am raspuns la intrebare.

E, pun intrebarea asta, ca aia e, am avut ciudati din aia care erau absurzi. Daca aplicam o metoda la mate zicea "aaa pai eu nu am aratat asa". Cauta nod in papura.
Exista doua tipuri de oameni, unii la tinerete-s rai, altii invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt unii. Poate au avut si ei profesori care au fost asa si acum se răzbuna pe elevi..Profesorii mai tineri nu sunt chiar asa, odata ce înaintează în vârstă se schimba si parca nu mai au răbdare. O pățesc și eu!

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Lasa ca si tinerii, fostul meu coleg nu era tanar in 2001? Dar a uitat cum era cu 5 ani in urma inainte de bac.
Depinde de om, nu de varsta. Bunicu meu era violent in tinerete pe la 20 ani, rebel, obraznic, apoi era asezat, okey.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesorul este într-o relaţie de putere vizavi de elev. Unii au necazurile şi nervii lor pe care şi varsă pe elevi, neavând unde să şi le canalizeze. Alţii vin de la alte ore ore, unde elevii-problemă ai clasei nu i-au lăsat să-şi facă ora şi aceştia acumulează frustrări.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Da, asa este dar totusi sunt unii prea duri. De exemplu e un prof univ in nu stiu ce oras, prietenu lui a zis anomim "asta a copiat la unele exemane, dar acum nu-l copiaza nimeni". Era pe un forum unde se discuta despre copiat. Deci., si cand era student era bun cu colegii lui, se comporta ok si aia cu el si ei cu el, "hai ma.da si mie acu` ca nu se uita profu`, baga...".

Daca i se cerea si lui, dadea si el. Omu era destept dar nu avea chef sa-si piarda timpul cu materii inutile, isi invata la ale lui, ca dovada ca a ajuns prof universitar, deci copiat din motive inteligente care a dus la un om mai pregatit pe ramura lui caci si-a alocat timp mai mult pentru ce-l interesa, nu ca era lepra.

Nu stiu ce s-a intamplat dupa, de pica in draci pe studenti chiar daca poate si aia la materia lui nu prea erau asa incantati si chiar daca la alte materii vedea ca au note bune. Cam la asta ma refer!

Adica e una sa fi autoritar sa tii disciplina si respect, si alta este pe tacute sa faci rau cand nu este cazul (nu ma refer la putorosi, ca aia n-au scuza, este cu totul altceva acolo).

| Vikaa a răspuns:

E nevoie de profesori tineri, cei batrani sa se duca la pensie.Am dat si eu de astfel de specimene, probabil o data cu varsta o iau razna.Sunt atatia tineri ce termina o facultate calumea ca sa devina profesori si nu pot sa ocupe postul din cauza lu una de 70 de ani si mai un pic moare.

| Mosotti explică (pentru Vikaa):

Corect. Nu cu varsta, multi tineri sunt mai rai ca aia in varsta, cum a zis colegu, ba te pune sa scrii exact cum a zis, desi tu poti face chestia cu alta metoda mai buna, intoleranta daca nu iti plac anumite materii si te mai insipri asa putinel din alte surse.