| RAY a întrebat:

Ce asteptari trebuie sa ai de la persoana iubita?
sau de la prieteni? necunoscuti intarniti? ma tot gandesc la faptul ca poate asteptarile mele gen sinceritate sunt exagerate asa e oare?

14 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Daca unul ti-e prieten, ti-e prieten pana la capat, e sincer si te ajuta.
Daca e persoana iubita, te sustine indiferent, dar e o gloaba, n-ai pentru ce sa ai pretentii!

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Nu stiu ce asteptari TREBUIE sa am de la aceste persoane dar stiu ce asteptari am eu in general.

De la persoana iubita?
-sinceritate si intelegere in primul rand
Restul se rezolva de la sine.

De la prieteni?
Prieteni eu nu ii numesc decat pe cei care afla ceva naspa despre mine si care nu mai spun mai departe ca la "radio sant".
Pe restul ii numesc "colegi".

Necunoscuti?
Nu am nicio asteptare de la necunoscuti. Necunoscutul este mereu imprevizibil. Nu stii la ce sa te astepti.

Nu, nu este exagerat sa ai asteptari de genul sinceritatii! Prietenii si persoana iubita *cel putin* trebuie sa fie sinceri! Fara sinceritate nu aveti cum sa mentineti acele relatii.

In legatura cu necunoscutii. Nu cred ca toti necunoscutii sunt sincer. Exista multi lingusitori care vor sa se dea pe langa tine intrucat au cine stie ce avantaj...Deci nu cred ca ar fi sinceri.

Este doar parerea mea.
Succes!

| RAY explică (pentru RainmakerX):

Crezi ca mai te poti astepta la sinceritate in ziua de azi de la persoana iubita?

| RainmakerX a răspuns (pentru RAY):

Prefer sa fiu cat de cat optimist... Nu cred asta dar sper ca lumea nu s-a dus inca de rapa.

| RAY explică (pentru RainmakerX):

Traim cu speranta, asta e definitia zilei de zi cu zi, speranta ca va vi mai bine, dar e ok sa ne mintim?

| RainmakerX a răspuns (pentru RAY):

O minciuna la momentul potrivit face cat 10 adevaruri. Speranta moare ultima... chiar daca te minti si ceea ce ai in fata ta este o iluzie. Daca am fi sinceri atunci probabil ca am ajunge cine stie cum... tristi probabil.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Da, ai așteptări foarte mari, această greșeala o fac aproape toți chiar și eu.Noi mereu avem așteptări extrem de mari și de aceea adesea suntem descurajati.Nu cred ca e bine să avem așteptări mari,deoarece este mai greu să urci decit să coborî,adică dacă nu avem așteptări mari de la o persoană și aceasta depășește așteptările,atunci noi urca în sus, adică privim lumea cu ochi buni, pe cînd atunci cînd avem așteptări mari și persoana nu pe ating, atunci noi cădem, ne descurajăm și privim lumea cu ochi rai.De aceea nu trebuie să ai așteptări mari de la cei din jur, cum ar fi faptul ca ceri de la cei din jur sinceritate totală, sinceritatea este foarte greu de atins.

| mada1820 a răspuns:

De la persoana iubita: sa fie sincer,de incredere,fidel,intelegator,cu simtul umorului,cu capul pe umeri, distractiv, romantic, comunicativ, sociabil. De la prieteni: sinceri si loiali.

| RAY explică (pentru mada1820):

Fizic?

| mada1820 a răspuns (pentru RAY):

Nu este atat de important pentru mine, nici nu stiu ce sa iti zic.

| RAY explică (pentru mada1820):

Inaltime? inalt? scund?

| mada1820 a răspuns (pentru RAY):

Potrivit.