| Theo94 a întrebat:

Ce ati alege intre a lucra intr-o tara straina in depozit (ca manipulant marfa), magazin, sofer sau ceva de genul, sau sa te angajezi in Romania in MAPN (armata)?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă mai întrebi așa ceva, nu meriți un răspuns.

| Theo94 explică (pentru sadrian46):

De ce?
Sunt doar curios.

| sadrian46 a răspuns (pentru Theo94):

Dacă ești doar curios.
Vreau să am cu dta un dialog serios pe această temă, MAPN.
Știi ce înseamnă să fii cetâțean?
Să faci parte din cei ce trăiesc în cetate. În antichitate erau orașe, cetăți- state, de acolo vine termenul.
Cetatea din care faci parte este România.
MAPN apără această cetate, apără pe cei 18 milioane de oameni din cetate.
Eu aleg să îmi apăr cetatea, dacă ești curios, chiar dacă să zicem lucrând într-un depozit înafara cetății, aș avea un salar de 3 ori mai mare.
Dar înțelegi de ce o fac? Nu prea.
De aceea nu meriți un răspuns din partea mea.
Fiindcă nu ai habar de ceea ce înseamnă MAPN, când compari MAPN cu munca într-un depozit undeva la mama dracu.
Ce super curizitățile lui pește prăjit mai cultivi cu mintea ta?
Hai, nu te lăsa!

| relian a răspuns:

In armata romana ce naiba sa faci laughing nu faci nici bani si nici nu inveti nimic,de aparat nici nu mai intra in discutie,sa aperi pe cine de ce anume? Sa aperi folosind prastia sau ce?
Unia vad se dau mati loviti,mai ales sadrian,omu e mare patriot,dar uita ca noi sintem aparati de alti mai mari ca noi, noi sintem o furnica pe aici, arme sintem cam la baie, nu avem absolut nici o arma nucleara sau mai stiu eu de care sa sperii macar mustele laughing deci nu inteleg ce vor unia sa apere. Avem pe americani care ne apara aia, asta daca sintem seriosi, dar se pare nici atat nu putem sa fim.Nu avem nici bani nici nu stim macar sa ne tinem prieteni.

Eu mai degraba mas da bine pe linga americani,inteleg nu avem bani,dar asa sa fii alaturi de ei si cu prezenta,sa mentii o legatura,sai mai inviti pe la o petrecere uite asa la un gratar laughing ca intre prieteni,Ro nu face astfel de chestii,dar batem tobele ca sintem in Nato,nato care de faot inseamna statele unite,restul is asa cu prezenta mai mult,poate Canada,Australia si Anglia care mai au cate ceva.
Ok nu ne putem masura cu astia,dar putem sa mentinem ceva relatii mai aproapiate.
RO spune sintem in NATO,dar invata populatia ca americanii is rai,ca is urati,ca nu-s buni de nimic si ce rahaturi se mai arata prin media,in loc sa fim linga ala noi tragem cu UE,ue care este si aia impotriva Americii,ue care majoritatea is si ei in NATO dar ei habar nu au cas acolo laughing ati vazut la nu stiu ce sumit cad era Trumnp si le-a zis ba voi vreti sa fiit aparati dar nu va dati taxele,dar bagati bani in africani si arabi emigranti,dar sa va dati taxele ce trebuie pentru NATO aia habar nu aveti.
Se uitau aia ca la masini straine,alde macron si baba cloanta din Germania,probabil se intreba ce spune oare asta laughing
Lea zis Trump cetateanu american nu are obligatie sa va apere pe voi.
Deci RO daca e in NATO pai sa ramana cu aia,sa si arate asta,nu sa se aplece dupa cum bate vantu,ca la o adica daca ne lasa americanii balta si apare un clonfict sintem mai pe nicaeri.

Deci MAPN este asa de forma mai exact undne nu inveti nimic si nici bani nu faci,doara sa spui ca lucri la MAPN ba ne alsi laughing asta sadrian mare erau national,mare patriot.
Pana una alta patriotismul trece prin stomac,trece intr-o lucuinta,dec i ala nu-ti tine de foame sau adapost.

In RO toate institutiile sunt controlate de cei care guverneaza,deci niste talhari care nu fac nimic pentru tara,pentru armata si asa mai departe,mai simplu spus santem cam la baie.
Da ca am fost candva la egal cu marile puteri,aia era pe vremea cand armata avea sabii laughing astazi nu se mai lupta cu sabii si cutite sau sageti cu arcuri,spune-i si lui sadrian asta,poate omu inca traieste in trecut.
Pe tine ce te intereseze,este sa faci ceva bani,sa lucri mai usor,sa iti faci ceva bani sa poti lua o casuta,chestii de genul asta.

Stii vorba aia casa ta e acolo unde iti este bine, doar noi fi tampit sa stau in ro daca tara asta nu-ti ofera nimic, sa stau de ce? Sa zic cas roman si cu ce ma ajuta asta?
Ce armata are RO? Nu are mai nimic, are o baza care este tot americana, are o locatie antirachete care e tot americana si cam aia e tot laughing armata lu papura voda laughing
Sadrian mai e si fitos si din asta asa te ia de sus ''nu meriti un raspuns din partea lui ", du-te ma nene si lasane cu texetele astea de pe vremea lu Stefan cel Mare laughing

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Uneori mi-ar veni sa plec drk din armata si sa ma duc departe departe departe, dar nu inainte sa imi injur sefii in ultimul hal si sa le zic ce am pe "suflet". Daca esti mai bine platit du-te tata in afara si nu te uita inapoi

| Theo94 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Cand ai concediu, poti sa pleci in afara?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Theo94):

În primul rand trebuie sa ți se aprobe concediul ca nu îți iei când ai chef. În al doilea rând poți sa mergi in afara după ce ești instruit sa nu comunici nu stiu ce cacaturi de "secrete" ale armatei pe care mai toată lumea le știe deja dar na...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MApN clar. Sa spui ca lucrezi in depozit e ca si cum ai spune ca esti spalator de wc-uri.

| Andre777 a răspuns:

In MApN. Sunt meserii demne, nu ești sclav printre străinii care nu dau nici mucii pe tine, nu ești discrimat și nu ești nevoit să trăiești cu frustrarile unui imigrant sărac și venit dintr-o țară bananiera și nici nu lucrezi laolaltă cu toate scursurile. Romanii sunt răi și proști și se mănâncă între ei, pentru că acolo sunt categorii sociale de cea mai joasă speță. Plus că în MApN, pe langa faptul că faci ceva onorabil și respectabil, devii om, devii bărbat. Nu un bombardier leșinat după 1000 de euro luați pe umilință

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Andre777):

N-am putut sa ma abtin si vreau sa te corectez : In MAPN sunt o groaza de discriminari daca nu ii pupi in c@r pe sefi, daca nu cunosti pe cineva. Frustrari o sa acumulezi pe parcurs cand vezi ca ai un cioban de sef si el habar nu are pe ce lume calca. Ba sa stii ca lucrezi cu toate felurile de oameni veniti din toate clasele sociale ( o vorba mai veche zice ca prostie mai mare ca in armata nu gasesti ) si mare dreptate are. "Romanii sunt răi și proști și se mănâncă între ei, pentru că acolo sunt categorii sociale de cea mai joasă speță" foarte bine zis, zici ca imi descrii o parte din colegi care toarna la sefi si asta pentru o zi de liber. La partea cu onorabil mai e cum mai e si cu devenitul barbat ai dreptate, te formeaza ca om