| Parakeets a întrebat:

Ce ați crede despre o persoană ce este abuzată psihologic, fizic în alte forme, umilită public (nu se*ual) însă aceasta este excitată de abuzatorul ei, în timp ce o abuzează?
Îi este și frică de el, dar o și excită. happy

Cum ar fi persoana asta?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Este eterna poveste a fetei cuminți atrasă de băiatul rău.
La cum ai formulat-o inițial părea mai grav, părea că este vorba de adulți. In liceu, între adolescenți nu e deloc atât de neobișnuit. Probabil că îți plăcea (pardon, îi plăcea personajului tau) de el și pentru cum arăta, sau combinația între aspectul lui și comportamentul de bad boy era atractiva pentru tine. Cu alte cuvinte nu cred că ai fi fost excitată de un abuz provenit din partea oricărui băiat. Aia da, ar fi fost o problema nasoală.

De ce atât de multe fete se simt atrase de cei care se poartă urat cu ele, asta e deja alta poveste - și ea discutată și răsdiscutata. Aveți ideea aia că îl puteți voi schimba, puteți îmblânzi bestia, fără să vă dați seama că validați și perpetuați comportamentul bestiei prin atenție și atracție. Adică ii întăriți comportamentul în loc să îl schimbați. Mă rog... e una dintre dilemele sociale ale societății în care trăim.

11 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Cu probleme de personalitate, traume, crescuta intr-un mediu nociv plin de certuri, nu e normal sa gasesti placere in umilinte si abuzuri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numeste sindromul Stockholm

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa cum ai descris-o. Este deviație sexuală numită masochism.

| dullcat a răspuns:

Persoana asta ar fi cazul sa mearga urgent la psiholog, fiindca fanteziile sexuale trebuie sa ramana exclusiv intre cearsafuri, nu sa se extinda in alte capitole ale vietii.Iar abuzul psihologic si fizic nu au treaba cu excitarea.

| Parakeets explică (pentru dullcat):

Păi și totuși, dacă o persoană ar fi excitată de abuzatorul ei, chiar nu ar fi normal așa ceva? happy
Și cum ar putea persoana asta să mărturisească psihologului așa ceva?
Mai ales dacă persoana în cauză se duce la psiholog tocmai din cauza acelei traume.
Sau să încerce la un cu tot alt psiholog, străin, ca să-și dezbată problema asta?

Însă e totuși ceva așa de grav, să te îndrăgostești de abuzatorul tău? Întreb și eu curioasă. happy

Și apropo, la mulți ani Miss DullCat și spor la scris și răspuns. big grin

| dullcat a răspuns (pentru Parakeets):

Pai nu, chiar nu este normal.Psihologul este familiar cu astfel de cazuri, nu este nimic nou sub soare.Este cat se poate de toxic sa te indragostesti de abuzator, inseamna ca mecanismele psihologice sunt date peste cap, altfel persoana in cauza ar percepe situatia ca fiind daunatoare si ar cauta sa scape cu orice pret.

La multi ani!

| Parakeets explică (pentru dullcat):

Păi da, știu asta Miss Dullcat, dar problema e că, dacă îi povestesc asta psihologului meu, ar zice după că acolo chiar nu mai e un bully, deoarece ea mereu mi-a zis ca să nu mă victimizez și să nu stărui în postura asta ca să nu mai fac nimic cu viața mea.
Îți dai seama ce șoc ar fi și pentru ea dacă acum i-aș da bomba, cum că deși mi-era frică de băieții care mă agresau psihologic în școală, băieții mă excitau când, ehh, știi tu ce, că deja nu mai are rost să scriu pe aici. laughing) Deja oricum mi-am cam expus toate tâmpeniile și nebuniile și gândurile pe aici. Chiar sper să nu se mai poată asocia conturile vechi cu o persoană dacă se vor dezactiva aceste conturi. laughing) Chiar n-am chef să-mi facă societatea vreun profil detaliat psihologic, dacă vreodată o iau randeaua și comit ceva mai grav. laughing)
Deși, sper să nu. Doamne ferește!

| VoidEternal a răspuns:

Ar fi o persoană cu pasiuni foarte nesănătoase din punct de vedere mental.

Genul asta de relație este dăunătoare pentru că se bazează pe comportament abuziv.

Persoana care se simte excitata in genul asta de scenarii are ceva traume.

| Parakeets explică (pentru VoidEternal):

Păi traume are. happy
Tocmai abuzatorul acela i le-a oferit. Dar persoana abuzată, acum la maturitate și-a amintit că o excita băiatul ăla care-i dădea cu rigla peste brațe, o înjura și îi vorbea cu sarcasm. laughing)
Ahhh, nu știu care dracu e abuzatul și abuzatorul în povestea asta. Personajul meu din povestea mea, i-ar fi făcut atâtea acelui machoman. Numai dacă tipul o vedea și cu alți ochi.
Apropo, ți-am zis că tipa asta, de care-ți povestesc, a dansat la banchet cu abuzatorul ei? Poate că totuși l-a iertat. laughing)

| VoidEternal a răspuns (pentru Parakeets):

Este eterna poveste a fetei cuminți atrasă de băiatul rău.
La cum ai formulat-o inițial părea mai grav, părea că este vorba de adulți. In liceu, între adolescenți nu e deloc atât de neobișnuit. Probabil că îți plăcea (pardon, îi plăcea personajului tau) de el și pentru cum arăta, sau combinația între aspectul lui și comportamentul de bad boy era atractiva pentru tine. Cu alte cuvinte nu cred că ai fi fost excitată de un abuz provenit din partea oricărui băiat. Aia da, ar fi fost o problema nasoală.

De ce atât de multe fete se simt atrase de cei care se poartă urat cu ele, asta e deja alta poveste - și ea discutată și răsdiscutata. Aveți ideea aia că îl puteți voi schimba, puteți îmblânzi bestia, fără să vă dați seama că validați și perpetuați comportamentul bestiei prin atenție și atracție. Adică ii întăriți comportamentul în loc să îl schimbați. Mă rog... e una dintre dilemele sociale ale societății în care trăim.

| Sportacus123 a răspuns:

Sindromul Stockholm

| mariamarin2006 a răspuns:

Nu. Nu e sănătos.