| Joker3134 a întrebat:

Ce cărți îmi recomandați pentru dezvoltare personala?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te plimbi cu fetele. Doar așa te dezvolți.

| Freya1 a răspuns:

Eu sincer nu prea cred ca te pot ajuta anumite cărți.Si eu am citit cateva dar sincer cred ca mai degraba te ajuta viata sau niște cursuri.

| Celcestietot a răspuns:

Și, cu ce crezi că o să te ajute aceste cărți? Crezi că primești superputeri după ce le citești?

| siriusblack98 a răspuns:

Nu te ajuta aproape deloc cartile astea.Practica este mama invataturii.Tu fara practica poti sa citesti 1000 de astfel de carti, ca tot la fel de moale esti intr-un eventual conflict verbal sau o gestionare de situatie putin mai tensionata de orice fel.Cartile astea te ajuta DOAR in momentul in care le combini cu practica zi de zi.In acel moment te perfectionezi.Dar daca le citesti si tu nu iesi din casa cu saptamanile, e fix apa de ploaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate te dezvolta si inveti ceva daca le citesti serios si nu pe graba.
Sunt multe carti foarte bune:
1. Originea speciilor.
2. Muntele vrajit.
3. Scrisoare catre tata-Kafka.
4. Ferma animalelor.
5. Numele trandafirului.
6. Fratii Karamazov.
7. Fructele maniei.
8. Divina comedie.
9. Faust.
10. Republica-Platon.
11. Discurs asupra metodei-Descartes
12. Arta razboiului- Sunt Tzu
13. Bushido-Inazo Nitobe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricare.
Nu prea contează că toate se referă la baza la același chestii. In general sunt bune cele cat mai vechi.

Marcus Aurelius, gânduri de către sine însuși ti-as recomanda. Și nu merita sa citești o grămadă de cărți. Ci una până îți intră în memorie și meditezi la ea până îți intră în subconstient. Adică să o citești de mai multe ori.