| cîrne a întrebat:

Ce credeti ca s-ar fi intamplat daca germania ar fi castigat cel de-al doilea razboi mondial? ar fi fost mai bine pentru noi, romanii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi fost mai bine pentru nemti. Restul, dupa epurarile masive, ar fi fost parte din imperiu. Furnizori de resurse si mina de lucru.

1 răspuns:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Romania ar fi fost integrata „spatiului economic", ca furnizoare de petrol si grane. Atat in „spatiul vital", cat si in cel economic, ar fi functionat o economie dirijata, care nu excludea proprietatea privat-capitalista. Supravegherea politieneasca s-ar fi exercitat cu rigoarea caracteristica Gestapoului, iar opozantii dominatiei germane ar fi luat calea lagarelor de concentrare. „Solutia finala" pentru problema evreiasca ar fi cunoscut un deznodamant sangeros, prin abandonarea proiectului de a transforma Madagascarul intr-un imens ghetto. Prin comparatie cu dominatia sovietica, se poate spune ca dominatia germana s-ar fi caracterizat printr-un control mai putin apasator al partidului nazist in domeniul economic si in cel cultural, dar exploatarea resurselor naturale s-ar fi facut mult mai sistematic, iar progresul economic al „spatiului vital" si chiar al celui „economic" ar fi fost notabil.