| UmbraDeVulpe a întrebat:

Ce credeti, carnea asta care e acum in magazine e de la animale care au fost vaccinate din cauza gripei aviare?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gripa aviară este la păsări. Magazinele se aprovizionează de la diferiți producători. Dacă nu este epidemie, nu se vaccinează.

| dullcat a răspuns:

Poti intreba un medic veterinar care se ocupa cu animale domestice. Din ce mi-au zis prietenii mei care au lucrat pe la cabinete particulare, abatoare, ferme de pui, etc, animalele de la tara sunt pline de antibiotice si minuni administrate aiurea.

Oamenii au o gandire simpla, limitata, asa ca le dau dupa cum au auzit la vecinul, inca loc sa respecte un dozaj si o schema de tratament recomandata.Iar asta poate face si mai rau, deoarece, ca si la oameni, animalele pot dezvolta imunitate in fata virusilor si bacteriilor.Iar cand se intampla asta, apar multe boli, care apoi nu sunt deloc dragute pentru clientii care mananca acea carne.Sigur ca nu toti fac asa, dar majoritatea...

Considerand ca mereu am militat pentru a cumpara de la piata, de la mici producatori si tarani, fiindca asa au facut parintii de cand ma stiu, si mi-au insuflat acest spirit, m-au socat cele auzite. De aceea m-au sfatuit prietenii sa cumpar din magazine sau super/hipermarketuri, acolo existand totusi niste controale periodice pentru siguranta alimentara.

Apoi, pe alt forum am citit ca studenti de la facultatea de agronomie sau agricultura(nu mai stiu sigur), cumparau legume de la batranele din piata si la fel le testau.Erau ingroziti de rezultate.

Eu as vrea totusi sa iau in continuare romanesc, cand pot si de unde pot.Mi se pare foarte deplasat sa cumparam totul exportat din alt capat de planeta.Si ma gandesc ca e vina ministerului, care nu face absolut nimic pentru a incuraja producatorii romani de la tara. Daca ar exista programe de educare, bonusuri financiare si altele, lucrurile ar sta cu siguranta altfel.

Dar asa, cred si eu ca baga oamenii tone de pesticide si nu mai stiu ce, ca sa scoata productie de x sute de kg legume/hectar, sa ti le vanda la 2 lei kg, ca doar asta e pretul pietei. Daca incearca sa faca bio, are pierderi enorme si nici nu da nimeni 3 lei/kg, ci vor cumpara de la supermarket. De asemenea, altcineva spunea ca taranii au culturile lor mai mici pentru consumul propriu, pe care le trateaza diferit.

Scuze ca am deviat de la subiect. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Mai citeste o data, problema e mai nuantata de atat.

| Wr3nch a răspuns:

Si daca e, cui ii pasa? Ca nu mori de la ea.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Si de ce nu e bine? Ca asa au zis niste ratați paraleli cu medicina pe YT? Aceiais ratați care au zis că covid e o răceală?