| Superior a întrebat:

Ce credeti despre deciza lui Donald Trump de a bombarda siria cu rachete si bombe chimice? Cred ca razboiul va incepe in curand iar Romania va fi prima tara ce isi ia K.O. Adica,avem scutul ala Anti-Racheta care l-au pus americanii la noi care probabil se afla de lista "Ce trebuie sa distrugem in caz de razboi" a rusilor,avand in vedere ca suntem si asa aproape de ei. Pe langa asta,pana se vor hotari tarile alitate sa ne ajute, 90% din populatia noastra va muri.

42 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu o sa fie niciun razboi acum de curand, nu mai crede tot ce se vinde prin presa,, aia d-aia exacerbeaza totul pentru a vinde cat mai mult.
Si-au meritat-o salbticii aia, bravo Donald Trump!

| Superior explică (pentru Drimmero):

Dar chiar si asa e o miscare care l-a cam suparat pe Putin :/

| T0T a răspuns (pentru Superior):

Putin caută pretexte.

| Drimmero a răspuns (pentru Superior):

Rusia pierde razboiul in cazul in care o sa fie, nu are aliati,, China si Corea de Nord nu se baga.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

La nebunul de la Coreea de Nord îi e puțin frică iar cineva recent pe aici a adus în discuție miniconflictul dintre SUA și Coreea de Nord. Doar să sperăm să se stabilizeze lucrurile.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu ne explica cum va pierde Rusia, asta nu s-a intamplat niciodata in istorie. Explica cum pot castiga americanii care ei cu gura lor au declarat ca nu pot infrange Rusia.

| Drimmero a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Putea fi infranta foarte usor, daca respectai conduita: Sa nu o ataci pe timpul iernii pe terenul ei!

| T0T a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

A am înțeles dragă Eugen, ești pro-rus. Nici nu mă miram, vai de noi.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Razboiul dintre Rusia si SUA este marketizat si exagerat, Trump si Putin ies la bere in wekend-uri, despre ce vorbim?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Așa se părea însă totuși când unul dintre ei are ocazia nu se ia înlături în a critica și a lua măsuri avantajoase pentru el, că interesele sunt mari.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru T0T):

Ca sa fii mai gratios in gropi te intreci in penibil. Faci ca ala - Sunt un om f modest dar vreau sa stie asta toata lumea.

| T0T a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Așa, continuă, varsă-ți frustrarea pentru nenea Putin. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Eu vreau sa-mi traiesc viata, chiar nu ma priveste pe mine ce planuri au, doar sa nu ne deranjeze pe noi oamenii de rand.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Păi nu ne prea privește căci noi doar vedem faptele, interesele din spate tot ei le știu mai bine. Dar normal se mai nimerește un Eugen care o lucra pe la KGB și știe el mai bine cum stă treaba. laughing

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Drimmero):

Deocamdata nu s-a intamplat, singurul lucru care il dovedesti e ca vorbesti imaginatii. Daca tu ai impresia ca rusii sunt prosti sau nu au unde se apara si vara du-te si cauta-i in Siberia cand nu e iarna. Siberia este un teritoriu de 1, 2-1, 5 ori mai mare ca intregul continent european si deocamdata e barlogul ursului. Nimeni nu ar avea curaj sau cu ce intra acolo. Desi eu vorbesc ca sa nu tac. O invazie terestra asupra Rusiei americanilor nu le-ar trece prin gand nici in ruptul capului, au declarat-o clar pentru cei ce au avut urechi de auzit. Spune si tu ca sunt pro-rus, comunist, orice te duce capul. Da, imi place vodka, e cea mai buna dovada, nu?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Noi chiar suntem 'muritori' pe langa aia, suntem oamenii din clasa de subsol, chiar nu avem nicio treaba cu realitatea)))))

| Drimmero a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Eu ce am zis? Nu ai cum sa ataci Rusia, oricum... rusii te fac franjuri si pe teritoriul tau, sunt prea puternici, au armata, tancuri, arme, reprezinta gigantul 'silentios'.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Avem treabă cu realitatea noastră care ar trebui să fie și cea mai importantă. Uneori opiniile politice chiar pot dezbina lumea, și pentru ce? Pentru niște porci care oricum își văd propriile interese? Unele lucruri sunt evidente că doar nu suntem niște dobitoace chioare și vedem și noi ce a făcut unul și altul, dar pe lângă asta nu avem cum să spunem că le știm noi planul lor de acțiune. Nu avem de ce să ne batem prea mult capul cu asta. Noi trebuie în primul rând să trăim pentru noi, desigur atâta timp cât totuși ni se respectă drepturile!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru T0T):

Uite care e punctul meu de vedere - Tu nu esti " draga" cu mine ca nu am baut din aceeasi sticla de vodka cu AK47 in spate aparand tara. Esti un putoi cu fimoza si asta te face sa te simti inferior. Nu spui nimic inteligent si stii bine asta. Daca tu crezi ca kgb-istii nu au altceva de facut decat sa stea cu tine pe TPU inseamna ca esti chiar idiot si facut la betie. Glumele de cocalar nu au priza la cei de 50 de ani.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Sa traim pentru noi? Noi traim doar pentru ca suntem garantia celor care conduc lumea pe spatele nostru,, aia oare nu se gandesc ca sunt tot oameni si intr-o buna zi dau coltul? Sa vezi atunci distractie

| T0T a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Merci dragă Eugen că mi-ai ascultat sfatul de a îți vărsa frustrarea în continuare. Sincer aveam impresia că totuși ești mai inteligent decât în a ți-o vărsa cu un...ce ai spus tu acolo tot din frustrare adâncă. Ți-au adâncit-o anii ăștia pe care îi ai, te înțeleg. Eu chiar te rog să continui. Ți-a plăcut mult ție PCR, ce să mai, hai să o dăm pe față.

| Superior explică (pentru Drimmero):

Sa adaugam in calcul ca ei in permanenta isi dezvolta armele si creeaza diferite modele de vehicule militare tongue

| untu a răspuns (pentru Drimmero):

Foarte bine ca nu trebuie sa se bage si nici nu trebuie provocata razboiul din cauza rebelilor sirieni care omoara poporul sirian si mai ales copii cu gaze neurotoxice!

| T0T a răspuns:

Nu știu dacă a fost cea mai bună decizie dar trebuie să ne gândim și la ce a făcut Al-Assad cu armele pe care le avea în posesie, ceea ce a fost mult mai grav.

| T0T a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Să înțeleg dragă Eugen că ceva nu îți convine?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru T0T):

Nu, cum pot eu sa fiu suparat si sa imi pun mintea cu un candidat la emisiunile lui Iantu?

| T0T a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Asta zice un pro-rus pe deasupra și conspiraționist. Te consider mai comic în seara asta decât pe protagoniștii de la Ianțu care erau simpatici totuși.

| anonimg a răspuns:

E o prostie bombardamentul cu arme chimice/biologice. Pe pamantul acela nu va mai creste vreodata nici o buruiana si nici un spic de grau. Orice tara ar trebui sa interzica un astfel de bombardament.
Eu in locul lui Trump as aduce toata armata in Siria si nu as lasa metru patrat necontrolat de americani. Eu asa i-as gasi pe teroristi. Dar daca da cu bombe chimice, eu acolo l-as deporta pe Trump si l-as lasa se hraneasca cu ceea ce va creste in urma actiunii lui. Daca da cu bombe chimice ma aliez cu rusii impotriva americanilor. thumbs down

| minrest a răspuns:

Alex, tragi concluzii indrasnete dintr-o stire pe care nici nu ai citit-o atent. Donald Trump nu a bombardat Siria cu arme chimice. Nu o sa fie nici un razboi. Tu spui ca Putin s-a cam suparat, si ce, el cand se supara isi taie craca de sub picioare?

| Dismally a răspuns:

Statele Unite nu vor folosi arme chimice si nici razboiul nu va incepe, oricat de amenintatori par a fi rusii, nu isi permit sa porneasca un razboi, au prea multi dusmani si prea putini prieteni.

| Darkmagic a răspuns:

De unde naiba scoateti voi atata "putere" a Rusiei si "suparare" a lui Putin? big grin
Putin poate sa se supere cat vrea, ca ii trece, pentru simplul motiv ca Rusia nu isi poate sustine aliatii.
SUA poate.
Anul trecut turcii au doborat un avion de lupta rus, adica au comis un act de razboi.
Rusia a facut galagie si atat, pentru ca Turcia este membru NATO si aliat al SUA.
Acum SUA au distrus o baza din Siria, aliat al Rusiei, din nou, un act de razboi.
Daca rusii voiau razboi, a doua zi isi retrageau ambasadorul din SUA, ca nu iti trebuie o saptamana pentru asta, mai ales ca au pierdut enorm din credibilitate, neputand sa atace un aliat al SUA, neputand nici sa-si apere proprii aliati.
Sa mergem mai in "spate"?
La Cuba? big grin
Au fost aliati cu Rusia decenii la rand, si totusi, Guantanamo este baza a SUA "doar" din 1902.
CE au facut rusii, aliati ai Cubei?
Nimic.
Putin vrea influenta, nu razboi, pentru ca Rusia nu are economie de razboi.
De fapt, Rusia care isi vinde resursele naturale, ca sa cumpere mercedesuri, nu prea are economie deloc.
Daca cineva are alte argumente pro razboi cu exemple si date, putem discuta, dar deocamdata rusii s-au facut de ras in doua cazuri calificate drept "acte de razboi".

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Darkmagic):

Tocmai ca nu rusii vor razboi, nu pornesti un cataclism pentru un avion daca esti rational. Nu ar vrea nici americanii daca rusii le-ar pune pe tava resursele uriase dupa care sunt porniti si fara de care nu mai pot supravietui ca imperiu dar Putin nu are sange de vasal. Despre economie putem vorbi multe - deocamdata Rusia este singura tara care nu are nevoie nici de un cui din alta curte in timp ce americanii sunt datori vanduti, imprastiati in sute de baze militare in toata lumea in special in jurul Rusiei f costisitoare si traiesc din ce sug de la altii. Tocmai ce se plang ca nu mai pot sustine cheltuielile si tu spui ca e in stare sa-si sustina aliati. China le e cu sula in coaste sa mai achite din datorii si ei se fac ca nu pricep. Intreaga industrie de razboi a americii depine de China. SUA nu isi poate dizloca iintreaga forta militara la usa Rusiei, daca esti capabil sa gandesti. Toata lumea cand socoteste efective, armament etc uita asta. Ok, ce mare fas america? A lansat celebra ei tehnologie de razboi pe baza Siriei, cca 60 de lovituri. Tinta au atins-o abia 23. ( Nu e singurul esec care il au ) Tie astea nu iti spun nimic? Baza Siriana a redevenit operativa in doar 24 de ore. Pai daca asa sunt de performanti americanii eu ma rog sa nu vina sa ne apere de rusi ca e pacaleala. Deveselu pentru Putin e joaca de baieti, americanii stiu dar l-au pus ca sa ne mai suga pe noi de ceva bani, aur, iridium, wolfram etc.

| Darkmagic a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

"Tocmai ca nu rusii vor razboi"?
Permite-mi sa te contrazic.
Vor razboi, dar unde isi permit.
Afganistan, Caucaz, Ucraina, Siria...
NU va fi niciun razboi Rusia, vs SUA si NATO, pentru ca au atacat americanii un aliat al Rusiei, si asta inseamna slabiciune.
Cat priveste China pe care ai amintit-o, e zero.
China, inseamna economic: Globalizare.
Globalizare facuta tot de Occident, pentru maximizarea profitului, in raport cu pretul fortei de munca.
Adica pe I phone-ul la care vorbesti scrie "made in China", pe consola Sony, tot "made in China", pe tv-ul Samsung, la fel, si exemple ai cu miile.
Trump nu mai vrea Globalizare. big grin
Ramane de vazut cine se va duce in cap, daca Occidentul isi retrage industriile din China...
Din cate stiu eu, Occidentul era la fel de tare economic, si cand pe Akai scria "made in Japan" si pe Apple "made in SUA", ba chiar produsele erau mai fiabile si mai cautate decat "made in China".
Hai sa mai reflectam cu privire la economiile blocului SUA & NATO, vs Rusia - China... happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Darkmagic):

Ei spun altceva dar posibil ca tu sa stii mai bine. Cred ca ai putea chiar sa-mi explici datorita carui fapt americanii au decorat ofiterii armatei altei tari ( Ukraina ), lucru ne mai intamplat in istoria cunoscuta a lumii?
https://www.youtube.com/watch?v=3w9Dg47MNsc
https://www.youtube.com/watch?v=bNwJ_c5BD4o&t=6s

| Darkmagic a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Eugen, ne pierdem timpul. happy
Tu ai raspuns ca rusii nu vor razboi, eu am raspuns ca rusii nu vor razboi, ori despre asta era intrebarea.
In ceea ce priveste intrebarea ta: decorarea unor militari straini "se poarta" dintotdeauna, si in toate statele, vezi chiar in Romania de la Berthelot incoace.
Cat priveste elementele economice despre care vorbeai, este problema voastra ce credeti despre economiile Rusiei, Chinei, Romaniei, etc...
Eu stiu evidenta pe care o stie orice economist din 1921 incoace: daca o banca puternica din SUA cade, economia mondiala intra in criza.
Daca orice alta banca din orice alt stat are probleme, pe economia mondiala o doare in si anume: coor.

Putem sa discutam despre economie la o intrebare tematica dar iti repet: o tara care (precum Rusia, Canada, Australia, statele arabe) isi vinde resursele naturale, ca sa cumpere mercedesuri, computere si tehnologie, aia e o tara cu "economie" zero.
Concluzia: NU o sa fie niciun razboi. SUA poate sa atace oriunde, si orice aliat al Rusiei, Rusia nu o sa miste un deget.
Zi buna. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Om trai si om afla, momentan parerea mea este ca nu va fi un razboi prea curand dar nu e exclusa chestia asta.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici sa nu vina prea curand daca ne punem sperantele in bunul Dumnezeu si sa ne rugam sa avem parte de pace si de linistea in lumea intreaga!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca exista o motivatie intemeiata care sta la baza deciziei luate de Trump, insa e trist ca in conflictul de interese dintre politicienii diferitelor state, sunt nevoiti sa plateasca cu viata oameni nevinovati.
Copii, tineri, adulti, oameni in varsta, toti pier deopotriva in urma intereselor politice dintre politicieni.
Este strigator la Cer...

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nici o grija ca vine sfarsitul pe 19.

| Kogaion a răspuns:

Http://www.activenews.ro/......nos-140906

Totul este o manipulare, Trump daca ar stii ce se intampla cu adevarat in Siria, nu ar fi atacat! Eu cred ca Trump este dezinformat de elita globala pentru a porni un razboi, majoritatea oligarhiilor il vor jos Soros, Kissinger, Rothchild, etc.