| IoanaIonuca a întrebat:

Ce creme/lotiuni sunt cele mai bune pentru a proteja pielea de arsuri solare? Sunt destul de alba, as vrea sa ma colorez putin.

6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Lotiunile de protectie solara cu factor de protectie cat mai mare 30-50 daca tenul tau e deschis si pe urma un aftersun, eventual o crema hidratanta. O sa te bronzezi mai greu dar pana la urma o sa reusesti.

| IoanaIonuca explică (pentru CuriousStuff):

Ma refeream la marca. Am citit, dar nu scria despre nicio firma in parte, doar la general. As vrea o lotiune care sa-si merite banii.

| CuriousStuff a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Chiar marca nu am, dar de obicei ce e mai scump e mai bun. Cel mai safe e sa nu iei nici ce e mai scump dar nici ce e mai ieftin, orienteaza-te sa cumperi produsele cu preturi medii si sigur o sa-si merite banii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe beauty pedia produse de la diverse firme dermatocosmetice.

http://www.paulaschoice.com/beautypedia/

http://www.paulaschoice.com/......re-reviews

Sau poti sa iti iei una de la paula's choice http://www.paulaschoice.ro/......pf-50.html care are mai multe beneficii.

| weirdfirefly00 a răspuns:

Ia-ti crema cu protectie 50, crede-ma, daca esti alba si ai alunite nu e deloc ok as stai la soare mult si o sa te arzi imediat chiar si cu crema asta. Trebuie sa te dai des cu crema la jumatate de ora sa zicem, maxim o ora cand stai la plaja. Sa mergi la plaja doar pala la ora 11 dimineata, sa faci pauza sa intri in casa, sa mananci apoi sa mergi iar la plaja dupa ora 16, atunci radiatiile sunt putin daunatoare, in rest e cancer sa stai, mai ales daca nu te protejezi si ai alunite si etc. Organismul tau are o reactie de aparare prin bronz, deci nu e deloc ok mai ales sa te bronzezi foarte repede sau sa te arzi. Poti sa faci de asemenea daca esti sensibila si niste reactii la soare sau dermatite si sa te inrosesti in zonele sensibile si crede-ma daca te iriti sau te arzi e foarte stresant, o sa te manance rau pielea sau te ustura sau etc. Sper ca te-am ajutat, ai grija. Referitor la marca nu cred ca e asa important, se vede clar dupa ambalaj si etc daca crema e mai de calitate sau nu. Cele Nivea cu protectie 50 ar trebui sa fie ok dar sunt si cele mai scumpe, cred ca sunt unele chiar si la 50 de lei ceea ce e destul de mult. In general cu cat factorul de protectie e mai mare cu atat sunt mai scumpe.