| sabin89 a întrebat:

Ce diferenţă este între "to mock" si "to taunt"?

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Sesurile APROXIMATIVE de electie ar fi "a-si bate joc'' si ''a tachina''.

| aXy99 a răspuns (pentru minrest):

Cred ca "taunt" e mai agresiv decat "a tachina", dar in mare ai dreptate, "to mock" e mai dur decat "to taunt"

| sabin89 explică (pentru minrest):

Ce cuvânt ai folosi într-o situaţie de genul:
Ai plătit o sumă de bani cuiva să îţi facă o lucrare, iar el tărăgănează, te tot amână, invocă tot felul de motive. Şi tu te plângi unui amic si spui: Tipul ăsta îşi bate joc de mine. (merge aici mock?)

| sopranaCadaverica a răspuns (pentru sabin89):

Merge mai bine ''mock'' sau ''this guy/man makes fun of me''. Sau ''this is a mockery''

| minrest a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Da, in forma ''this is mockery'' merge.

| minrest a răspuns:

Nu merge; ''to mock'' inseamna a isi bate joc verbal, a ingana, a maimutari si in general a ridiculiza spusele cuiva; noi extindem sensul in ideea ca oricine ne face o paguba isi bate joc implicit de noi, dar vorbitorii de engleza nu il extind. Iar ''to taunt'' insemna a tachina oricat de dur, nu descrie gravitatea cat faptul de a tachina; poate fi un copil care il tachineaza pe altul ca nu are bomboane, sau poate fi o gloata care tachineza un condamnat la moarte.

| GirlOnline81 a răspuns:

To mock = imiti pe cineva (cu scopul de a te amuza pe seama lui).
To taunt = o faci cu scopul de a enerva, de a provoca pe cineva.