| onename a întrebat:

Ce e cu matreata lipita de scalp, sub forma de 'fulgi'? Are cineva, a auzit cineva?

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Multe persoane se confruntă cu această problemă; mătreața reprezintă descuamarea scalpului, iar aceste coji apar datorită șamponului ori a hidratării insuficiente.
De asemenea, persoanele care folosesc unghiile atunci când fac baie la cap, și nu buricul degetelor ori podul palmelor, creează singure apariția acestor coji.
Prezența scuamelor albicioase și uscate este favorizată de șampoanele cu mirosuri înțepătoare, cu arome de fructe, etc.
Pentru o îngrijire corectă a scalpului și a firului de păr, prepară în fiecare săptămână o mască din: o picătură ulei migdale (pentru hidratarea scalpului și a firului de păr), o picătură ulei de măsline, un gălbenuș de ou și o fiolă de vitamina A. Cea din urmă ajută atât la creșterea firului de păr, cât și la prevenirea apariției mătreții și a cojilor.
Baftă!

1 răspuns:
| thegatekeeper a răspuns:

E o problema destul de comuna si obisnuita, in special la persoanele carora li se ingrasa parul repede din cauza excesului de sebum. Poti incerca sa schimbi samponul pe care il folosesti sau sa iti faci diferite masti pentru par, insa se prea poate sa nu poti scapa de problema asta, din pacate.