| Sara2 a întrebat:

Ce este taurina? E de post sau de dulce?

6 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Pisat de taur laughing

| tudorvolcano a răspuns:

Da, e de post, dacă vă referiți la energizante, pentru că taurina se extrage din surse vegetale.
În mod original, taurina s-a găsit prima dată ca compus chimic în sperma de taur, dar pentru ca să fie adăugată în energizante la scară industrială, s-a ajuns la concluzia că e mai profitabil să se extragă din surse vegetale, după ce s-a descoperit că taurina se poate găsi și în unele plante.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Cred că nu e de post. Se pune și în energizante, deci cred că are un efect de ameliorare a oboselii. Totuși, am auzit că este produsă și de corpul uman, așadar e ca și cum ai bea sânge și ai întreba dacă e de post Găsești mai multe detalii despre asta pe Wikipedia.

| tudorvolcano a răspuns (pentru BumiWolfie15):

Se extrage din plante. Taurul nu produce destulă spermă ca să ai o extragere a taurinei la nivel industrial.

| BumiWolfie15 a răspuns:

Bine,depinde. În energizante se produce din substanțe sintetice, nu din animale neapărat.