| RaresAdrianN a întrebat:

Ce fac daca procesorul meu are un usage mare cand ma joc? Acum 2 zile aveam 40-50 cu brave si un joc pornit iar acum urca in 95-100 si am multe drop frame uri. Plus ca observ o scadere masiva de fps uri. De la 500-600 pe minecraft ajunge la 100 cu multe scăderi. Poate fi de la pastă sau cooler?
Specs:
Intei i5 12400f
Gtx 1650
8ram

4 răspunsuri:
| Moni_Moni_Si_Dani_1980 a răspuns:

Daca pana acum tia rulat jocurile si dintr-o data sacadeaza. Eu zic fai o revizie technica curata-l de praf inamicu 1 al componentelor daca nu ai inlocuit pasta de mult timp fa-o dar ia ceva calitativ daca nu sti sa o pui sunt pe youtub videoclipuri cum se inlocuieste pasta termoconductoare si partitia C din my computer sa ai liber macar 50 gb si nu strica sa verifici upgrade-ul la windows. Asta as face eu. Spor

| RaresAdrianN explică (pentru Moni_Moni_Si_Dani_1980):

Il am de vreo 2 luni pc ul si tocmai dupa ce l am curățat a inceput sa scada fps urile, dar greseala pe care am facut o a fost sa scot cooler ul si cred ca s-a intarit pasta

| Moni_Moni_Si_Dani_1980 a răspuns (pentru RaresAdrianN):

Urmeaza pasi de mai sus inlocuieste pasta corespunzător, upgrade windows, memorie partitia C

| LuigiCotocea a răspuns:

Vezi in video-ul acesta niste moduri de minecraft pentru optimizare. Este in engleza dar daca stii sa instalezi moduri atunci merita - https://www.youtube.com/watch?v=HqrnmTR3H50