| anonim_4396 a întrebat:

Ce fel de profesor poate fi asta?

O sefa de catedra are un coleg de catedra nou caruia i-a dat pe mana o clasa cu o olimpica la materia pe care o predau amandoi. Olimpica l-a desconsiderat sistematic dde la bun inceput pe noul ei profesor incercand sa il laude pe fostul ei profesor de anul trecut care a plecat din scoala pentru ca era doar suplinitor adus cu sacosa in liceu.Noul ei profesor nu a venit cu sacosa, ci prin transfer si de aceea nu era preferat de conducere. Olimpica nu a mai obtinut rezultate bune cu noul profesor si a cerut schimbarea lui de la clasa.I-a venit sefa de catedra ca profesor in anul urmator.La faza judeteana,i s-a marit nota cu un punct si a fost calificata la nationala,prin asta incercandu-se sa se inoculeze ideea ca profesorul venit prin transfer nu era prea bun si ca de aceea nu a obtinut biata de ea un rezultat bun cat i-a fost el profesor.A ajuns la nationala si acolo de la 9, 40 cat luase la judet,a luat 6, 80.A dat vina pe faptul ca i-a picat altceva decat ce era prevazut in programa desi olimpicii de la alte scoli din acelasi oras care luasera la judet mai putin decat vedeta noastra,au reusit s aia la nationala mai mult decat ea cu 9, 40.Deci ceilalti doi olimpici luasera la judet 9 si respectiv,9, 10 iar vedeta noastra 9, 40(cum am mentionat deja) iar la nationala,vedeta a luat 6, 80 iar ceilalti doi au luat 7, 50 si respectiv,8, 20.
In fine,din toata povestea asta,profesorul transferat care nu a dat spaga la director, a iesit cu imaginea sifonata in sensul ca olimpica l-a aratat cu degetul ca nu e un proefsor bun.Sefa de catedra i-a tinut isonul olimpicei si a incercat sa creeze impresia ca profesorul transferat e mai slab decat insasi olimpica tratand-o cu mai mult respect decat pe profesor.

Răspuns Câştigător
| moshulica a răspuns:

Cred ca intrebarea ta se refera la sefa de catedra, nu la profesorul "incompetent". Calitatea unui profesor nu este hotarata de parerea unui elev, fie el si eminent. Care este parerea intregii clase? A reusit acel profesor sa transmita niste cunostinte care sa fie receptate de marea majoritate a elevilor? Daca da, e un profesor bun. Asta indiferent de parerea "olimpicei" si a sefei de catedra. Te rog sa nu uiti ca si profesorii sunt oameni, cu simpatii si antipatii. E clar ca sefei de catedra ii era antipatic noul profesor din cine stie ce motive.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se poate face referat la Inspectoratul scolar al orasului respectiv si cere reanalizarea cazului lui, cerandu-se demiterea acelui profesor care a cerut transferul lui, tinand isonul unui elev.
Poti intreba un avocat ce termeni se folosesc si cum trebuie sa formulezi acel referat//plangere sau cum s-ao numii.

| GetReal a răspuns:

Si care ar fi intrebarea? Pur si simplu, noul profesor nu a simpatizat-o si nu a avut incredere in ea astfel incat nu a pregatit-o cum trebuie pentru olimpiada, precum facea vechiul profesor. Simplu.

| anonim_4396 explică (pentru GetReal):

Acea sefa de catedra a facut ceva mai mult de atat ca sa-i demonstreze profesorului ca e "incapabil" si ca olimpica ii e superioara profesorului(!), a preluat ea grupa cu olimpica iar cand a avut loc din nou olimpiada la obiectul respectiv, a facut un aranjament cu o alta profesoara care i-a corectat teza si i-a marit nota cu un punct de la 8, 40 la 9, 40 incercand sa scoata in evidenta faptul ca olimpica era intr-adevar "un unicat" si ca profesorul ei anterior, fiind "mediocru","i-a dat cu bata-n cap bietei copile.".Un alt profesor mai batran(corector si el la acea olimpiada), a recitit teza si a marturisit ca nu merita mai mult de 8, 50 si in niciun caz 9, 40.Cu un an inainte,cand fusese pregatita de profesorul "incapabil",olimpica a luat 8, 30,teza fiind corectata de cineva mai exigent.In fine, profesorul mai in varsta nu a fost ascultat de nimeni iar cei de la Inspectorat au trimis-o pe olimpica la etapa nationala unde a luat onorabila nota de 6, 80.Profesorul acuzat cum ca a fost incapabil sa o pregateasca foarte bine pe olimpica cea valoroasa, a urmarit pe site-ul scolii din localitatea unde a avut loc olimpiada, a vazut nota proasta luata de olimpica si i-a reprosat sefei de catedra ca a cam exagerat.Aceasta s-a infuriat rau si a spus ca olimpica a avut ghinion fiindca i-a cazut ceva din afara programei.De atunci, i-a purtat sambetele acelui profesor pana a facut in asa fel, fiind sprijinita si de un director corupt si spagar, sa-l elimine pe profesorul cu pricina cu totul din scoala.