| anonim_4396 a întrebat:

Sunt olimpica la romana. Am fost la faza nationala anul trecut ( clasa a 5 a) si am luat premiu special. Insa anul acesta am fost la un concurs, si, un coleg din clasa, bun la limba romana, insa nu olimpic mi-a luat-o in fata. Am avut 96 de puncte, iar el a avut 97. Poate asta insemna ca el este mai bun decat mine?
P. S. : Am aflat de concurs cu o zi inainte si nu m-am pregatit absolut deloc

4 răspunsuri:
| MaXim1trafic0de1drogusoare a răspuns:

Aaaaaaw ^w^ smug norocul incepatoruLui blushing. las ca o sa mai meRgi la alte conCursuri si o sa iti arati nivElu blushing nu e mai booon, ca tin (daca zici ca estiolimpika thinking ) da poa' el o mai citih ceva. sau nu stiu'. oricum a avut norocwinking.asa ca da'l naibii de conCurs. nu e ulTimu.
_________________________
aaaaaa... thinking apr >:O ce va place mhei la romana? >:O ma tot gandessk'. thinking
______________________
... traficant innnascut...

| PrsRaluca a răspuns:

Un punct nu inseamna mare lucru. Nu e neaparat mai bun decat tine, ci in acest moment sunteti cam la acelasi nivel. Subiectele de la concursuri sunt in general mai usoare si oricine poate lua un premiu fara efort, dar adevarata selectie se face la o olimpiada.
Fata de el, tu ai si experienta nationalei, dar nu te lasa pe tanjeala din cauza asta. Ar fi o greseala foarte mare sa crezi ca daca ai fost anul trecut la nationala, anul acesta nu mai trebuie sa inveti.Fa rost de o carte cu variante de la olimpiadele din anii precedenti (sau descarca-le de pe net) si rezolva cat de multe poti. Lucreaza in zilele libere, in vacante, oricand ai timp. Nu sta niciodata degeaba. Dupa ce le-ai terminat pe cele de la clasa a VI-a, ia si de la a V-a si a VII-a. Fa o lista cu nelamuririle tale si apoi roaga-ti profesorul sa te ajute.
Eu asa am facut cand eram de varsta ta si mi-a prins foarte bine.
In clasa a V-a am avut o colega care a iesit a II-a pe judet, a trecut mai departe si a luat premiu special, la fel ca si tine. Eu, in schimb, nu luasem nici macar un premiu la judeteana. Anul viitor, am iesit eu pe locul I, iar ea undeva printre primii 10. A fost singurul an in care am ajuns la nationala la limba romana si am luat si mentiune, dar si singurul an in care am invatat cu adevarat. Stiu ca asta probabil te va ingrijora si mai tare, dar ceea ce vreau sa-ti spun ca e ca, in loc sa stai mereu temandu-te ca el te va intrece, ar trebui sa lucrezi constant pentru a-ti perfectiona cunostintele. Nu concura cu nimeni, in afara de tine insati. Bafta!

| D3iDEI a răspuns:

Tipic...sa stii ca baietii nu invata niciodata inainte de un concurslaughing deci e mai bun decattine cu 1 punct...fii ingrijorata! Nu e grav mai, o sa mai fie concursuriwinking

| Annalina99 a răspuns:

Tipic pentru. tocilara.Tu ne stresa poate a fost mai atent. poate a stiut ceva f bine si tu la punctul ala doar buna.sTAI linistita.vor mai fi concursuri.si de mine tot trage diriga sa merg la olimpiada de la rom.da` nu vreau