| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre o directoare de scoala care asteapta spaga?

Dar nu de la un elev, ci de la un biet profesor care si-a cerut transferul de la alt liceu si considera aceasta directoare ca merita spaga pentru ca l-a primit.Pentru ca profesorul si-a ocupat prin concurs fostul post de pe care s-a transferat, nu-i trece prin cap sa dea spaga mult dorita si atunci, directoarea hotaraste pe ascuns cu seful de catedra si ceilalti colegi sa hartuiasca acest profesor pentru a-l determina fie sa dea spaga, fie sa plece si sa faca loc altuia de la care "ar pica" ceva.Nu o intereseaza deloc nici pregatirea acestui profesor care este foarte bun si placut de catre elevi, nici caracterul lui serios si responsabil.Prin seful de catedra,incearca sa-i faca tot mai multe zile negre iar daca acesta se plange,ii pune pe colegii lui sa-l determine sa creada ca "vorbeste urat si in dodii la adresa sefuluid e catedra sau chiar, a directoarei cu pricina".
"Lucratura" pe care i-o brodeaza directoarea,seful de catedra si cativa colegi consta in incercarea de a se folosi de firea foarte sensibila a acestui profesor, de a-l hartui psihic in asa fel incat sa ajunga sa se creada singur:"prost pregatit, nedorit de catre elevi si ca nu-si face treaba precum ceilalti."Toate acestea sunt infirmate de catre unii colegi de la alte catedre dar care se feresc sa vorbeasca sau sa-l sprijine pe profesor de teama de a nu fi ei insisi sanctionati de catre directoare.

1 răspuns:
| UltraLex a răspuns:

Ii puteti ori cand filma cu o camera ascunsa sau doar inregistra audio si sa mearga la minister sau chiar sa ii dea in judecata pentru hartuire (sau sa ameninte in acest sens dupa prenentarea probei video/audio)