| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna a fi mandru de tine?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Mandru de tine inseamna sa te bucuri ca esti capabil sa faci aia sau ailalta, sa obtii aia si ailalta, fie in realtii, cariera si altele, desi asta nu ar fi meritul tau, e meritul naturii care ti-a dat capacitatile sa faci acele chestii. Iar aia cu "aa dar am si muncit sa mi le valorific capacitatile", pai aia vine de la sine, ca daca le ai automat o sa simti ca vrei sa le folosesti si sa le dezvolti, vine la pachet capacitatea + vointa, ambitia, dorinta de a le valorifica, asa ca pica si asta. Plus ca daca are capactitati, munca aia o percepe ca o activitate placuta combinata cu utilul, nu e ca si cum ar fi lucrat la canal si cine stie ce sacrificiu a facut.

Si in relatii la fel, e f usor sa-si faca asa un om o relatie fie barbat fie femeie, fulgerator de usor, curge totul de la sine, merit personal? Zero.
Adica sa fi bucuros ca ai avut noroc in viata, cam asta inseamna.

4 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Sa ai constiinta propriei valori.A nu se confunda cu a fi increzut caci a fi increzut inseamna lipsa modestiei in contact cu oamenii si supraestimarea propriei persoane.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cred, a te supra estima.

| Mosotti a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Da, unii se si supraestimeaza, ai dreptate, insa aia nu sunt destepti, un om destept isi vede capacitatile si nu se da cine nu este, nu poate crede ca e mai sus decat e, pentru ca faptele arata ca nu e. Insa eu nu am legat mandria de supraestimare, eu am considerat-o doar o satisfactie si atat.